Jaká je moje cena po střední?

Bacsa

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #15 kdy: 21. 10. 2018, 22:55:09 »
ono je to na těch studentech znát, že kromě školy mají ještě práci, takže do té školy nedávají 100 %. A dobrý vyučující má naopak zájem na tom, aby studenti věnovali plnou pozornost právě jeho předmětu (což se často ovšem nedá zvládat, ani pokud žádnou práci nemáš) a mrzí ho, když nedokáže studenty zaujmout, nebo když to někteří vzdávají.
Ono je vůbec docela náročné učit na VŠ, když si člověk nemůže vybrat studenty.


Bacsa

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #16 kdy: 21. 10. 2018, 22:57:36 »
Rozhodně bych ale na školu nešel s přístupem "zkusím to, a když to nevyjde, tak se nic neděje, o práci mám stejně postaráno". To jsou právě ti, kteří vyučujícím nejvíce leží v žaludku, protože je to zbytečná zátěž a práce navíc a vůbec taková dehonestace VŠ studia. 
To je ten problém v ČR, že se za studium neplatí. Pak tam leze kdekdo a zabírá místo vážným zájemcům.

Trollopata

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #17 kdy: 22. 10. 2018, 00:34:49 »
Ono je vůbec docela náročné učit na VŠ, když si člověk nemůže vybrat studenty.
To je ten problém v ČR, že se za studium neplatí. Pak tam leze kdekdo a zabírá místo vážným zájemcům.

Ano, a ještě je to umocněno tím, že stát platí univerzity od počtu studentů, takže vedení školy má zájem si jich tam natahat co nejvíc. Vyučující má sice aspoň možnost je postupně vyházet, ale asi to není nic vysloveně příjemného, pokud se nejedná o sadistu, který se v tom vysloveně vyžívá.

Macik

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #18 kdy: 22. 10. 2018, 06:57:45 »
Hodinovku klidně řeknu, že mám 300 Kč což je pro mě jako středoškoláka celkem fajn.
Moc nechapu co resis? Budto mas uz ted 300/h nebo kecas.
Mám, ale je to jedna zakázka už skoro roku, nq věky to nebude, tak se už koukam co dál.

Macik

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #19 kdy: 22. 10. 2018, 06:58:17 »
Jelikož cílem VŠ není "naučit programovat" a rozhodně už vůbec ne "naučit nejnovější technologie" nebo dokonce konkrétní programovací jazyk, ale zároveň už máš rozjetou kariéru, tak bych doporučil popřemýšlet alespoň o tom kombinovaném nebo distančním studiu. Je to o obecném přehledu, který se praxí těžko získává, a bez kterého se těžko vyvaruješ určitým profesním deformacím a omezenému rozhledu, které naopak praxe (typicky v nějaké jedné konkrétní firmě) může přinést.

V mém pracovním kolektivu určitá množina kolegů evidentně VŠ nemá (oficiálně to ale nevíme, jsou zahraniční) – na první pohled to jsou sice efektivní a flexibilní "kodéři", kteří ve stejném čase zvládají udělat dvakrát tolik práce než já, a navíc bez protestu nakódují vše, co nadřízeným na očích vidí, ale na druhý pohled (= pohled zkušeným okem do kódu) stojí jejich práce za... smazání. Nic jim neříká důležitost code style, čitelnost kódu, rozšiřitelnost v budoucnu, algoritmická složitost, anti-patterny (a bohužel ani patterny) atd. atd. Jejich jediným kritériem a argumentem je buď to, že "to funguje", anebo že nějaký náhodný manažer něco řekl/rozkázal – ale potom už je mimo jejich schopnosti pochopit nebo aspoň popřemýšlet nad tím, zda to není úplná blbost, na kterou jednou dojedeme, a proti které by se třeba měli vzepřít.

PS: Špenát a brokolici doporučuji střídat, aby byla strava vyvážená ;-)

Díky za názor! To mě právě hrozně odradilo, když jsem byl na dnech otevřených dveří FITu VUT, ten pán tam prakticky říkal něco jako "sere nás když při té škole pracujete, je fajn že teď frčí React, ale my studenty nic konkrétního učit nechceme" a po téhle motivační řeči jsem si FIT vyškrtnul z možností. Napadla mě Manažerská informatika na FP VUT a nebo to kombinovaný třeba ve Zlíně.

Děláš dobře, škola by měla být kompatibilní s prací, proto se škole říká příprava na budoucí povolání. Doporučuji vybírat školy, které spolupracují s firmami, jestli se nepletu, tak třeba na FELu a FITu ČVUT jeden předmět,který učí firma, je... Firmy ani nevyžadují znát technologie, ty se naučí člověk ve firmě, ale spíš jde o to myšlení a uvažování a škola by měla primárně učit právě to, o co mají firmy zájem (tzn. z 90 % přemýšlet a uvažoat a z 10 % technologie). Věnovat se jen technologiím není dobré, protože škola tě připravuje na dobu za 5 let a později, takže nemá moc smysl intenzivně uit technologie, co frčíteď.

Jasný, taky je možný, že tam akorát zrovna postavili špatnýho strejdu, aby nám povídal... Ale už si to u mě pokazili. A to s těmi technologiemi je pravda.. Mě mrzí, že kombinované studium zas tolik škol nenabízí a moc nevím na jaké úrovni jsou třeba ty v měnších městech - UTB Zlín například..

Utb zlin ma pekny park kolem skoly i peknou budovu. SIce jsou zrovna jedni z tech co se o nejakou uroven snazi, ale az budes rikat svuj titul tak radej nezminuj odkud je. Slysel jsem inzeraty (v okoli zlina) pozadavky: magisterske studium (ne utb)....

Az tak? 😂


Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #20 kdy: 22. 10. 2018, 07:15:41 »
K nevýhodám volné nohy:

* absence dovolené – to není nevýhoda, to je holý fakt, který je potřeba započítat při porovnávání příjmů mezi volnou nohou a zaměstnáním. Když budu mít o něco (kdysi jsem to spočítal na tuším 6 % až 7 %) vyšší příjem, vydělá mi to na neplacenou dovolenou. Je ale nutné zajistit, aby vše v tu dobu fungovalo.
* abcence nemocenské – podobné, jen komplikovanější. Může řešit finanční rezerva nebo pojištění.
* Nejdůležitější mi přijde, že na volné noze jste pánem svého času, což přináší i nutnou zodpovědnost. Do ceny si musíte zakalkulovat i to, že nějakou část času budete mít režii. U zaméstnání je to věc vedení, na volné noze je to vaše věc. Stejně tak když se neodhadne množství práce, v zaměstnání máte placený přesčas nebo padla (a pokud tomu šéf nechce rozumět, může si hledat nového zaměstnance…),  na volné noze je to vaše starost. A podobně dovolená – po tu dobu je nutné buď nebýt potřeba, nebo mít někoho místo sebe. V zaměstnaní je to starost vedení (měl by vás někdo být schopen nahradit) a vám maximálně neschválí dovolenou v době, kdy jste hůře  postradatelný. Na volné noze je vaše starost si nevzít dovolenou v nevhodný okamžik.

K VUT FIT:Tam prý především nebudete mít moc času na práci ke škole. Na druhou stranu, u MUNI FI nebu práci ke škole jako celkem potřebný doplněk – ale čas na to nejspíš budete mít.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #21 kdy: 22. 10. 2018, 07:57:15 »
...
* absence dovolené – to není nevýhoda, to je holý fakt, který je potřeba započítat při porovnávání příjmů mezi volnou nohou a zaměstnáním. Když budu mít o něco (kdysi jsem to spočítal na tuším 6 % až 7 %) vyšší příjem, vydělá mi to na neplacenou dovolenou....
Pokud mas jako zamestnanec treba 30 dni dovolene, tak je to 6 pracovnich tydnu dovolene, tudiz 100/52*6=11,54% navic potrebujes brat jako kontraktor. Samozrejme ne kazdy ma 30 dnu dovolene, nekdo ma 60, nekdo 20, tudiz to klidne muze byt 7,7%.

kaktus

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #22 kdy: 22. 10. 2018, 08:06:00 »
Pokud chceš u studia pracovat, popřemýšlej o mendelce. Pokud se na to studium nevykašleš a budeš mu věnovat čas, získáš stejné vzdělání jako na fitu. Učitelé tam mají zájem o studenty a ochotně pomáhají (až na pár výjimek), přednášky také fantastické. Jen tě budou srát spolužáci, co to budou mít na levačku, ale ti jsou všude.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaká je moje cena po střední?
« Odpověď #23 kdy: 22. 10. 2018, 09:04:42 »
oh néééé ...co to dneska leze za dementy z těch škol?!, že jsou schopni se takto ptát
V systému, který zde máme je firmám úplně jedno jestli jsi po škole nebo důchodce.
Podstatné je co umíš a jak dobře Tě dokážou využít. Ano jen trénik dělá šampiony, ale někdo má vrozený talent
Věk je jen číslo!
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

zdenek henek nereg.

Re:Jaká je moje cena po střední?
« Odpověď #24 kdy: 22. 10. 2018, 09:29:31 »
oh néééé ...co to dneska leze za dementy z těch škol?!, že jsou schopni se takto ptát
V systému, který zde máme je firmám úplně jedno jestli jsi po škole nebo důchodce.
Podstatné je co umíš a jak dobře Tě dokážou využít. Ano jen trénik dělá šampiony, ale někdo má vrozený talent
Věk je jen číslo!

Můžu se jen tak pro informaci zeptat kolik Vám je let?
Díval jste se někdy na věkovou strukturu nezaměstnaných?

zdenek henek nereg.

Re:Jaká je moje cena po střední?
« Odpověď #25 kdy: 22. 10. 2018, 09:46:04 »
Ahoj,
 Bojím se, že pokud nebudu dělat s novýma technologiema tak zakrním.. A moc nevím, kolik by tak pro mě byla adekvátní nástupní mzda ve firmě?

Za jakoukoliv radu do života budu neskonale vděčný  :)
Díky

Ahoj,

pokud Ti to finanční situace umožní (klidně se i trochu uskromnit), tak doporučuju jít na vysokou školu a plně se věnovat studiu. Pokud jsi tak dobrý, jak píšeš, najdeš tam svět, o kterém se Ti ani nezdálo. Už během školy můžeš odjet do zahraničí a podívat se jaké to tam je. Pak až doděláš školu, po pár letech praxe můžeš do zahraničí na dýl a pokud jsi opravdu dobrý a narazíš na rozumnou firmu, tak můžeš dělat úplně co chceš. Od založení vlastní firmy po práci z domu pro firmu z kterékoliv země EU nebo se vrátit k psaní informačních systémů na míru. To Ti opravdu nikam neuteče a zájem bude vždy.

Podle toho co píšeš jsi zaměřený spíš na praxi, tak bych voli VUT. Podívej se, co nabízí FIT a FEKT.
Budou mít den otevřených dveří, nebo si prostě projdi weby s projektama na bakalářky nebo diplomky. U nich jsou jména. Napiš komukoliv z nich, že by ses chtěl pobavit o tom co dané téma obsahuje, že by jsi chtěl studovat něco zajímavého. Napiš jim, nebo zavolej. Myslím, že si každý najde čas se s Tebou potkat a prodiskutovat představy a očekávání jaké máš.

Peníze jsou důležité, to je jasný, ale jsi ve věku, kdy pokud nemusíš, tak prostě full time práci nedělej a nasávej znalosti. Na to je nejlepší vysoká škola. Těch 5 nebo 6 let není zas tak moc. Pokud musíš pracovat, tak si dej částečný úvazek a klidně i něco mimo programování, třeba telekomunikace. Získáš rozhled, to se taky hodí. Třeba plynulá angličtina a němčina.

phi

Re:Jaká je moje cena po střední.
« Odpověď #26 kdy: 22. 10. 2018, 10:54:03 »
Rozhodně bych ale na školu nešel s přístupem "zkusím to, a když to nevyjde, tak se nic neděje, o práci mám stejně postaráno". To jsou právě ti, kteří vyučujícím nejvíce leží v žaludku, protože je to zbytečná zátěž a práce navíc a vůbec taková dehonestace VŠ studia. 
To je ten problém v ČR, že se za studium neplatí. Pak tam leze kdekdo a zabírá místo vážným zájemcům.
To je fakt nesmysl. Jsi nikdy asi neviděl flákače bohatých rodičů, viď. Jediný co placené školství přináší, je zadluženost mladých.

Ajtak


Ivan

Re:Jaká je moje cena po střední?
« Odpověď #28 kdy: 22. 10. 2018, 12:38:27 »
Ajtak - to by si neveril, ale keď namiesto Kč dosadíš za cenu znak € tak to sedí :D :D :D
(myslené vážne)

iwtu

Re:Jaká je moje cena po střední?
« Odpověď #29 kdy: 22. 10. 2018, 13:16:15 »
Ahoj Macik.

Cenu máš takú, akú si dohodneš. V IT sú medzi platami priepastné rozdiely. Sú firmy, kde ma senior 60 K mesačne, sú firmy, kde má senior 130K mesačne a často krát robia aj veľmi podobnú prácu.

Riešiš aj VŠ. Na nové technológie VŠ školu nepotrebuješ a ani ťa ich na VŠ škole učiť nebudú. Pre mňa je to dobre. Pre teba.. zaleží, čí chceš, aby Ťa definovali nové technológie alebo Tvoja hlava a schopnosť sa adaptovať, premýšlať, rýchlo sa učiť.

Pokiaľ to druhé, tak kvalitná VŠ sa hodí. Ja sám som písal v 10 programovacích jazykoch a riešil technólogie od prehistorického Visual FoxPro po AWS a terraform. Lebo nie som definovaný jednou alebo nejakými piatimi technólogiami.

Ďaľšou nesporou výhodou VŠ školy je zložitosť programovania a problémov. Až sa pár vynimiek, veľmi málo vynimiek, IT človek iba so strednou rieši pomerne jednoduché, bežné a málo zaujímavé problémy v práci. S vyštudovanou VŠ školou máš ďaleko väčšiu šancu riešiť zaujimavé, netriviálne problémy, typu strojové učenie, data science, NLP, algoritmy v hrách aťd. Preto VŠ nie je o nových technológiach ale je o algoritmoch a obecných princípoch, nové technológie iba nejako implentujú. Základne algoritmy sa tiež nemenia a väčšina ľudí na ne sama nepríde. Strojové učenie bez advanced matematiky tiež nedáš.

Ako.. nehovorím, že VŠ škola je lepšia. Môžeš byť kľudne typ ľudí, akých je veľa, že fičia na nových technológiach. Alebo ich baví riešiť problémy, ktoré ja považujem za jednoduché. Mňa jednoduché problémy riešiť nebaví.

Úprimne si myslím, aj som stretol toľko rôznych typov ľudí, že nie je univerzálna odpoveď, ktorá je dobrá pre všetkých. Veľmi závisí od osobnosti a čo ten človek vlastne chce.

A samozrejme, do Google, Amazon a podobne je bez algoritmického zakládu, ktorý Ti dá VŠ, dostať ešte omnoho tažšie.