Změna hodin v BIOSu

Eduardo

Změna hodin v BIOSu
« kdy: 13. 10. 2018, 11:01:50 »
Dobry den,
Zeptam se mozna na trivialni otazku,  ale nemuzu si pomoct.  Nevite,  jak zmenit hodiny v biosu?  At jsem ho prozkoumal jakkoliv,  nemuzu to zmenit.  Normalne by mi to bylo jedno,  jenze ono se to vzdy neak vnuti do obou mych systemu (mageia + win 7) a nepomuze,  uprava v nich ani rucne,  ani at se ridi internetem.

Pak mam problemy na netu s certifikaty..  Aspon to mi hlasi firefox.  Pred neakou dobou jsem totiz musel bios "vymazat" vytahnutim baterie a zkratovanim  jumperu k tomu urcenym.  No a tim padem se mi nastavil cas vyroby MB. Desku mam gigabyte f2a85x - up4. S dvema biosy.  (automaticka zachrana,  kdyz se bios poskodi).  Dekuji predem za jakkykoliv napad.
« Poslední změna: 13. 10. 2018, 12:26:39 od Petr Krčmář »


ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:BIOS
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2018, 11:31:27 »
Kód: [Vybrat]
$ sudo hwclock --show
$ sudo hwclock --set --date "MM/DD/RR HH:MM:SS"
$ sudo hwclock --show

A raději nechci komentovat ty nesmysly o "BIOS" hodinách v otázce ::)

technomaniak

Re:BIOS
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2018, 11:40:42 »
Rozviň nám svůj postup při pokusu změnit čas v BIOSu. Zohledni každý detail. ( např. jaké tlačítka mačkáš, v jaké okénku jsi, odkazuj se na stránky manuálu (https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-F2A85X-UP4-rev-10#support-manual) apod.. )

Eduardo

Re:Změna hodin v BIOSu
« Odpověď #3 kdy: 13. 10. 2018, 12:57:58 »
Dekuji za odpovedi.  :) . Hned co se vratim za chvili domu,  podivam se.  (technomaniak).  Dekuji i za ByCzech.  Nevedel jsem,  ze se tohle da nastavovat ze systemu.  Jinak..  Co bylo divneho na moji otazce?  Rad se priucim.  Nejsem IT man,  jen elektronik.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Změna hodin v BIOSu
« Odpověď #4 kdy: 13. 10. 2018, 13:34:08 »
Dekuji za odpovedi.  :) . Hned co se vratim za chvili domu,  podivam se.  (technomaniak).  Dekuji i za ByCzech.  Nevedel jsem,  ze se tohle da nastavovat ze systemu.  Jinak..  Co bylo divneho na moji otazce?  Rad se priucim.  Nejsem IT man,  jen elektronik.

BIOS/UEFI je program/rozhraní/firmware, ne hodiny. Nastavovat hodiny v BIOSu by znamenalo volat funkce BIOSu pro nastavení hodin. Dále pleteš BIOS a BIOS Setup. V BIOS Setupu normálně hodiny i datum na tvé desce nastavit jdou, viz strana 45 manuálu. BIOS se vytáhnutím baterie vymazat nedá, je v E(E)PROM/Flash paměti. To co se vymaže jsou hodnoty BIOS Setupu uložené v paměti CMOS a samozřejmě také hodiny. Bez napájení ty věci prostě nefungují - paměť zapomene a hodiny netikají (analogií je smazat v Linuxu nějaký konfigurační soubor). A už vůbec nijak to nesouvisí s tím, že máš ROM zdvojenou, kdyby upgrade BIOSu/UEFI selhal, je prostě k dispozici záloha, ze které umí deska nastartovat, protože BIOS/UEFI je ten základní program, který stojí za "oživením" PC po zmáčknutí tlačítka napájení.

Možná se ti ještě může hodit:

Kód: [Vybrat]
$ sudo hwclock --hctosys
pro nastavení systémového času podle hardwarových hodin a

Kód: [Vybrat]
$ sudo hwclock --systohc
pro nastavení hardwarových hodin podle systémových.


Eduardo

Re:Změna hodin v BIOSu
« Odpověď #5 kdy: 13. 10. 2018, 14:36:31 »
 
Děkuji. Nastaveno nakonec přímo v biosu (Setupu) . V manuálu bylo psáno, vybirate entrem vybirate HH/MM/SS a page up a down vybirate prislusne hodnoty. To me nenapadlo. Po stisknuti enter totiz neni videt zadna interakce (neblika ci nemeni se zadna hodnota ci se neukaze zadna nabidka), tak jsem byl mylne presvedcen, ze to nejde z bios setup ovlivnit. Moje chyba.
Jinak co se tyce... ze to co vidim neni bios, ale jeho Setup samozrejme vim. Ale pouzil jsem laickeho jazyka. Psal jsem na mobilu z prace, tak jsem se nechtel prilis rozepisovat. Ohledne vymazani hodnot v bios, taky vim, proto jsem "vymazat" dal do uvozovek. A vim co bios je.
Jsem jen Elektronik, ale v pc se vrtam od mala. Byt jen na neprofesionalni, laicke urovni. I kdyz.. to chci zmenit a zmenit zamestnani.
Dekuji moc. Eduardo