Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #45 kdy: 25. 09. 2018, 16:03:09 »
No s tímhle přístupem jsem si tak maximálně nabil držku a posléze jsem se na to z vysoka vysral. Prostě mi to vůbec nevyhovovalo, maximálně jsem se lehce uklidňoval nad tím, že to má aspoň C syntax... Kdybych to napsal v C/SDL a pak zkompiloval pomocí llvm+emscripten, tak jsem to mohl mít za dva víkendy hotový.

Nebyla náhodou chyba v tom, že jsi k canvasu přistupoval jako k bajtovému poli? To musel být docela opruz.

To bude ono :)

Btw neumí foreach?

Jenom jako iterace prvku pole. Kdyz chces iterovat props objektu tak na to musis for cyklem.

Jo tak to jo. Čemu to vadí? (zvlášť s ES6+) :)


Petra

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #46 kdy: 25. 09. 2018, 16:11:22 »
muj problem s javascriptem je ten, ze jakakoliv slozitejsi aplikace napsana v nem je prasarna z pohledu vykonu a systemovych prostredku

V porovnání s jinými scriptovacími jazyky si vede velice dobře:

JS vs Ruby: https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/node-yarv.html
JS vs Python: https://benchmarksgame-team.pages.debian.net/benchmarksgame/faster/node-python3.html

Boo

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #47 kdy: 25. 09. 2018, 16:16:16 »
Btw neumí foreach?

Jenom jako iterace prvku pole. Kdyz chces iterovat props objektu tak na to musis for cyklem.

Jo tak to jo. Čemu to vadí? (zvlášť s ES6+) :)
[/quote]

Ja nerikam ze mi to vadi, pouze jsem odpovedel jak to je s foreach v JS. Stejne si kazdy nakodi nejaky vlastni each(cokoliv, (e,i)=>{}) nebo pouzije knihovnu.

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #48 kdy: 25. 09. 2018, 16:33:12 »
Uplne nejvic nejzakladnejsi priklad, co mne napada, je treba ze proti hadani hesel se dela (mimo jine) ze po zadani credentialu se 1s pocka. Obvykly sleep ma ten problem, ze na tu sekundu zablokuje thread/proces. V JS se tohle dela snadno.

Anebo, pisu neco jako WWW proxy a sluzba vraci neco, co si pred tim vyzada realtime nekde jinde. Kdyz je "to nekde jinde" pomale, zase to blokne cely thread/proces.

Ne ze by se neco takoveho nedalo naspat v pythonu, ale JS je z podstaty async a i vsechny knihovny jsou taky async. Takze, kdyz treba pisete neco, co ceka na AWS SQS, je to v JS SDK rovnou async. Kdyz to budete delat v pythonu/ruby/java, tak to mate blby a musite delat thready/procesy.  V JS si efektivne klidne stacite s 1 procesem/threadem.

Vznika nove paradigma, misto toho, aby funkce vracela navratovou hodnotu, vola callback. Ne kazdy se s tim dokaze poprat a ano, nekdy je to opravdu nesikovne...

To ale není žádná výsada Javascriptu a naopak to mají jiné jazyky často vyřešeno lépe. Javascript je jen místo, kde na to začínající (nebo sváteční) programátoři nejdřív narazí.

michal2

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #49 kdy: 25. 09. 2018, 17:29:15 »
Mě vadí, že je to jednovláknová šmejďárna. V době 32jádrových procesorů navíc s HT dost problém. Všechny eventy a callbacky se řadí pěkně do frony a pak se synchronně provádějí. Jako cesta do pravěku, reminiscence na programování pro windows 3.11 je to fajn. Ale používat to v 2018? No nevím...


Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #50 kdy: 25. 09. 2018, 17:45:54 »
Mě vadí, že je to jednovláknová šmejďárna. V době 32jádrových procesorů navíc s HT dost problém. Všechny eventy a callbacky se řadí pěkně do frony a pak se synchronně provádějí. Jako cesta do pravěku, reminiscence na programování pro windows 3.11 je to fajn. Ale používat to v 2018? No nevím...

Tak přejdi na 64 bitů, když ti 32 nestačí.

Vlado

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #51 kdy: 25. 09. 2018, 17:53:32 »
Mě vadí, že je to jednovláknová šmejďárna. V době 32jádrových procesorů navíc s HT dost problém. Všechny eventy a callbacky se řadí pěkně do frony a pak se synchronně provádějí. Jako cesta do pravěku, reminiscence na programování pro windows 3.11 je to fajn. Ale používat to v 2018? No nevím...

Nutno dodať, že v prehliadači to tak má svoj význam a Node na pozadí jednovláknový nie je.

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #52 kdy: 25. 09. 2018, 20:45:07 »
On není jednovláknový ani v prohlížeči, spousta věcí na pozadí jede paralelně.

Honza

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #53 kdy: 25. 09. 2018, 21:30:12 »
Možná je doba 32-jádrových procesorů, ale také je doba 32 tabů v prohlížeči otevřených současně. A to se vsadím, že většina uživatelů má tak 4, možná 8-jádro. Proč by tedy měla mít jedna stránka k dispozici více vláken?

Fuki

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #54 kdy: 25. 09. 2018, 21:40:51 »
Možná je doba 32-jádrových procesorů, ale také je doba 32 tabů v prohlížeči otevřených současně.

A co ma tvojich 32 tabov spolocneho s JavaScriptom ?

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #55 kdy: 25. 09. 2018, 22:00:34 »
Možná je doba 32-jádrových procesorů, ale také je doba 32 tabů v prohlížeči otevřených současně. A to se vsadím, že většina uživatelů má tak 4, možná 8-jádro. Proč by tedy měla mít jedna stránka k dispozici více vláken?

Třeba proto, aby se ty podúlohy na té jedné stránce při nějakém čekání vzájemně neblokovaly.

Honza

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #56 kdy: 25. 09. 2018, 22:08:22 »
Možná je doba 32-jádrových procesorů, ale také je doba 32 tabů v prohlížeči otevřených současně. A to se vsadím, že většina uživatelů má tak 4, možná 8-jádro. Proč by tedy měla mít jedna stránka k dispozici více vláken?

Třeba proto, aby se ty podúlohy na té jedné stránce při nějakém čekání vzájemně neblokovaly.
Souhlas, ale na to není potřeba více vláken.

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #57 kdy: 25. 09. 2018, 23:45:03 »
vetsinou hlavne to, ze nefunguje "back". nejde poslat odkaz na konkretni vec na webu.

a nerikam, ze je to hlavne problem JS - myslim, ze dobry vyvojar to umi osetrit.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Kit

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #58 kdy: 26. 09. 2018, 00:11:05 »
vetsinou hlavne to, ze nefunguje "back". nejde poslat odkaz na konkretni vec na webu.

Tohle je jen chybou vývojáře. Když to neumí, tak to má přenechat na HTML.

ded.kenedy

Re:Co vám vadí na JavaScriptu v roce 2018?
« Odpověď #59 kdy: 26. 09. 2018, 00:43:43 »
Citace
Vznika nove paradigma, misto toho, aby funkce vracela navratovou hodnotu, vola callback. Ne kazdy se s tim dokaze poprat a ano, nekdy je to opravdu nesikovne...

Nejedna se o paradigma, ale o styl programovani, ktery se oznacuje jako "Continuation-passing style". A neni to nic noveho, protoze se jiz leta pouziva jako jeden z kroku prekladu funkcionalnich programu. Takovou zakladni cetbou je Appel: Compiling with Continuations z roku 1992.