Základní deska napájená z autobaterie připojené zároveň na nabíječku

MasoxCZ

Já teda nejsem obvodář, takže jen můj názor z trochu jiné strany...
Princip předběžné opatrnosti by mi velel, bez ohledu na "politickou uvědomělost" baterky a jejího nabíjení, před desku dát zdroj který zajistí že a) z baterky nebudu chtít proud schopný způsobit požár nebo baterku zprasit, a b) do desky nepůjde nic, co by jí udělalo nedobře, případně způsobilo požár. Vzhledem k tomu, že takový zdroj bude určitě levnější než eventuální škoda (dokonce si troufnu tvrdit že bude levnější než jediná platba pojištění proti požáru), mi připadá zbytečné se ptát ZDA to řešit, a posouvá mě rovnou k otázce JAK to postavit nebo ještě lépe kde to koupit a jak se to jmenuje.


Hellraiser

Hmm tak jestli tomu rozumim tak obehovy cerpadlo je zalohovany nejlevnejsi UPSkou co se sezene, tak jak se to dneska bezne dela a ty chces z jeji baterky zivit 12v desku na na buhvico. Nekde jsem nasel ze ta deska zere asi 1.5A takze bych radsi stabilizator dimenzoval na 3A at je rezerva. Jestli to dobre pocitam tak budes muset uchladit asi 9 W pri pouziti linearniho stabilizatoru. To by asi bylo rozumnejsi pouzit neco spinanyho. Napada me klasika LM2576, ale tam bude asi problem ubytek napeti.
No ale vzdycky muzes pridelat dve 7812 linearni stabilizatory na chladic od P4 a uvidis co to udela.Diky jejich blbuvzdornejm ochranam by se nemelo nic stat.
Ale jak psali vyse, otazka co tam proleze z tech motoru a jestli to utahne baterka(reps. jak dlouho).
Snad jsem pomohl.

dustin

Lineární stabilizátor je pro tento účel nevhodný, to je přece jasné.

cjcjd

Já teda nejsem obvodář, takže jen můj názor z trochu jiné strany...
Princip předběžné opatrnosti by mi velel, bez ohledu na "politickou uvědomělost" baterky a jejího nabíjení, před desku dát zdroj který zajistí že a) z baterky nebudu chtít proud schopný způsobit požár nebo baterku zprasit, a b) do desky nepůjde nic, co by jí udělalo nedobře, případně způsobilo požár. ...
Ja taky  nejsem "obvodar" ... ale vim, ze proudove pretizeni pri poruse vyresi pojistka za 5kc .... .

MaLaMuT

stačit standardní UPSka: pokud je živá síť, tak UPSka baterku nabíjí a jenom když síť vypadne, jedou z baterky nějaké zátěže.
Z UPS ... nepoleze sinusoida, a to motoru moc chutnat nebude.

Ryšánek na jedné straně něco teoreticky umí a obratem něco hodí do placu.

Kdyby napsal "specializovaná UPS pro čerpadla", neměl bych s tím problém, ale to nenapsal.
Pod běžnou UPS si člověk představí počítačovou UPS, ta opravdu není pro provoz motoru vůbec vhodná a nejde jen o to vrčení.

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,16984.0.html

Jsou speciální UPS pro čerpadla a nejsou nijak drahé:
https://www.himalaj.cz/zalozni-zdroj-mv300




Jsou speciální UPS pro čerpadla a nejsou nijak drahé:
https://www.himalaj.cz/zalozni-zdroj-mv300

Tykráso, sínusová UPSka, navíc v takovém sexy průmyslovém krytu! Já ji chci do obýváku... Díky za link :-)

A ke všemu si můžu svobodně připojit baterku jak velkou chci. Měnič má ventilátor, takže není stavěný na 10 minut provozu, ale na tak dlouho, kolik dá baterka. Se může hodit.

Nepatrně úsměvná je poznámka "neinstalovat v prostorách s polétavým vodivým prachem, např. uhelným" (když o kus dřív píšou, že se s tím dá zálohovat i kotlík včetně automatického podavače) ale to si dělám srandu, jasně je to pochopitelné, UPSka se umístí mimo prostor kotelny nebo do prachotěsné skříně apod.
« Poslední změna: 26. 09. 2018, 00:16:05 od František Ryšánek »

To že se dneska UPSkové staniční baterie dělají prakticky výhradně v provedení "sealed lead acid" je spíš věc pohodlí a rozmazlenosti správců UPS, než že by zrovna "bezúdržbové zapouzdřené" provedení přinášelo pro staniční provoz nějaké výhody. Naopak možná delší životnosti by se dalo dosáhnout, pokud by se elektrolyt dal kontrolovat a dolévat. Tak jako to mívaly staniční baterie v telefonních ústřednách.

A já myslel, že baterie jsou "sealed" kvůli plynům (vodík), které jinak vznikají a unikají do okolí, a vytvářejí nezdravou (výbušnou) atmosféru. Pokud jsou někde produkčně nasazené staniční baterie, musí být prostor řádně (nuceně) odvětrán a je zde zpravidla i instalován i systém pro měření koncentrace plynů.

(Moji poznámku o std.UPS MaLaMuT správně vyvrátil, za což mu děkuji.)

Já vnímám pouzdřené baterie takto: jsou bezpečnější pro přepravu, protože z nich při položení na bok nic nevyteče. Taky míň hrozí, že se ajtík poleptá při manipulaci kyselinou. Taky z nich možná tolik nevyschne voda zcela samovolně. Ale tím to zhruba končí.

Olověná baterie plynuje při nabíjení nad nějaký napěťový práh - tuším jsem zaslechl 13.8 V. Plyny se nepřestanou vyvíjet jenom proto, že má baterka svrchu nalepený/přivařený plastový dekl. VRLA baterie (Valve-Regulated Lead Acid) mají ventilek (nebo ventilky? na každý článek zvlášť?), kterým přetlak plynů v případě potřeby upšoukne. Tyhle pouzdřené baterky mají buď elektrolyt nasáklý v nějaké skelné vatě/hadru, nebo se jim taky říkalo "gelovky" - ale nejsem si jistý, nakolik je to s tím gelem pravda. Taky jsem snad v minulém století viděl borce, který nabíjel SLA baterku čímsi "na koleně" a pěkně se mu nafoukla. (neměla ventilek?)

Ty plyny při nabíjení jsou zřejmě "pěkná" směska. Vedle vodíku a kyslíku jdou z baterky zřejmě i nějaké korozivní kyselé páry (nebo co) - jednou mi takhle u baterky za pár měsíců pěkně ohnila vnější svorka (už si nepamatuju která). To jsem tehdy měl chvíli do nedůležité UPSky zvenčí připojenou vysloužilou autobaterku. Asi už pak neměla vyvážené články (měly každý jinou kapacitu) takže baterka plynovala i při rozumném nabíjení.

Madafa

Ta UPSka je docela dobrá ;D
A v kombinaci se 100Ah baterkou bych mohl mít kotel zálohovaný na ~11 hodin ;D

Bydlím tady: https://www.youtube.com/watch?v=P5VvARZPFbk

To by sousedi čuměli, že mám doma pěkné teplíčko, až zase vypadne proud  ;D
Dokonce bych mohl ještě provokativně svítit: https://www.lednadoma.cz/katalog/led-reflektory/reflektory-bez-senzoru-pohybu-slim/10w/1874/wojnarowscy-led-reflektor-noctis-2-10w-640lm-ip65-neutralni-bila-sli029031nw.html

Když vypnou proud, člověk se podívá, jestli to u souseda svítí a pokud ano, hledá problém u sebe doma ;D
Ledky bych mohl nechat svítit ve dvou místnostech, rozsvítit ten reflektor před barákem a ještě pustit telku a pět hodin je prudit  ;D

Navíc ten velký olověný akumulátor s možností doplňování akumulátorové kyseliny vydrží 6-7 let, většina článků stejně zhebne, protože nejslabší článek se víc hřeje, první vyschne a rozpadne se. Baterie v UPSce vydrží tak tři roky jen proto, že se akumulátor nedá udržovat.

Na nějaké startovací kabely bych mohl mít baterku třeba někde ve sklepě, tam si může smrdět jak chce, je tam chladno a baterie se nepřehřeje. :P

Že bych si udělal ježíška, když už čtu ten www.rozpad.cz (hustý fórum!)

MasoxCZ

Ta UPSka je docela dobrá ;D
A v kombinaci se 100Ah baterkou bych mohl mít kotel zálohovaný na ~11 hodin ;D
Navíc ten velký olověný akumulátor s možností doplňování akumulátorové kyseliny vydrží 6-7 let, většina článků stejně zhebne, protože nejslabší článek se víc hřeje, první vyschne a rozpadne se. Baterie v UPSce vydrží tak tři roky jen proto, že se akumulátor nedá udržovat.
Že bych si udělal ježíška, když už čtu ten www.rozpad.cz (hustý fórum!)

To se dá řešit železnýma baterkama se solankou; onehdy jsem v antíku četl servisní manuál k Siemensáckým článkům do lokomotiv, a údržba spočívala v podstatě v tom, že se solanka jednou za 3 roky vyčerpala, případně zkorodovaný / ubývající elektrody se vyměnily, vana se vydrhla rejžákem a vypláchla wapkou, nalilo se to zpátky, doplnila voda a dosypala sůl, a lokomotiva mohla zase jezdit jako vzteklá :-)

Bydlím tady: https://www.youtube.com/watch?v=P5VvARZPFbk

"kolem hory lesy hejna vran" (A TAK DÁLE)  ;D

Citace
To by sousedi čuměli, že mám doma pěkné teplíčko, až zase vypadne proud  ;D

No s 300W UPSkou a 100Ah baterkou by Vám ten smích dlouho nevydržel... To bych spíš vsadil na akumulaci tepla do kubíku vody (nebo čtyř) plus pořádné vnější zateplení. Ale ten vtip jsem samozřejmě pochopil:

Citace
Když vypnou proud, člověk se podívá, jestli to u souseda svítí a pokud ano, hledá problém u sebe doma ;D

Koukám není nad to mít souseda "spolehlivého kamaráda" a navíc koumáka ;D

Jojo. Zrovna v pátek tady kolem na chvíli nešel proud, zřejmě široko daleko. Vypadlo to fakt jenom na chviličku. Než jsem si připojil v serverovně monitor na UPSku, abych mohl vysurfovat číslo na elektrárnu, zase to naběhlo (a já zjistil, že stejně leží konektivita někde kus dál, protože to rozvodníci nahazovali postupně).

Citace
Že bych si udělal ježíška, když už čtu ten www.rozpad.cz (hustý fórum!)

Jo takže bydlením řešíte i tahle rizika. Fakt je, že je mi ouzko, když mi dojde, jak spoléhám na sámošku přes ulici. Nejbližší nezávislá zásoba potravin (sklep, velký mrazák) je u rodičů na venkově desítky km daleko...

Madafa

To se dá řešit železnýma baterkama se solankou

Jenže jakou to může mít kapacitu.
O váhu asi nejde, poměr váhy ke kapacitě (důležité u mobilů) není podstatný, ale o kapacitu už jde.
A taky účinnost, tj. abych 100W kapacity nenabíjel s účinností 10% a nespotřeboval tak 1000W na teplo

Dr.Str.

Nejdřív tohle:
https://www.svetsoucastek.cz/menic-napeti-do-auta-12v-230v-300w-usb-2100ma-p59942/
Potom ATX zdroj.

Vím, že se to může zdát jako příliš žravé řešení, ale je spolehlivé. V případě nízké kapacity baterky k ní prostě připojit paralelně další baterii. Někdy je méně více.

MasoxCZ

To se dá řešit železnýma baterkama se solankou

Jenže jakou to může mít kapacitu.
O váhu asi nejde, poměr váhy ke kapacitě (důležité u mobilů) není podstatný, ale o kapacitu už jde.
A taky účinnost, tj. abych 100W kapacity nenabíjel s účinností 10% a nespotřeboval tak 1000W na teplo

Pokud budeš teplo jímat do akumulátoru a nabíjet to ze solárních panelů, tak jediný zajímavý proměnný jsou velikost pozemku, vydatnost pramene, a vzdálenost solnýho dolu (nebo spíš zimního depa silničářů LOL )

Omluva že se k tomu ještě vracím:

Ak doske staci iba 12V, mozes skust aj taketo nieco
https://www.ebay.com/itm/Cc-Sale-10a-Buck-Max-Dc-dc-0-8-28v-Cv-Step-down-Converter-Module-7-32v-Power/192657427324?hash=item2cdb470b7c:g:j3UAAOSwqOBa2gig

To vypadá dobře, cena solidní .. to asi zkusím

No řekněme, že MiniITX desku s 12V vstupem by to utáhnout mělo. 300W tomu moc nevěřím, to je myslím halucinace. Nicméně by mě dost zajímalo zapojení toho buck-boost regulátoru. Vidím tam jenom 2 pouzdra TO220... to by teoreticky stačilo na snižující nebo zvyšující měnič bez izolace, ale buck-boost? Trochu záhada, i kdyby na tom toroidu byla dvě vinutí. Navíc průřez vodiče toho vinutí mi na 300W připadá nedostatečný... a počet / velikost kondíků od oka taky nic moc...

Pokud bych chtěl něco seriózního, sáhnu po nějakém izolovaném zdroječku od Meanwellu:
https://www.tme.eu/cz/details/psd-30a-12/menice-dcdc/mean-well/
https://www.tme.eu/cz/details/psd-30b-12/menice-dcdc/mean-well/
https://www.tme.eu/cz/details/psd-30c-12/menice-dcdc/mean-well/
Nebo koupím motherboard, který má široký rozsah vstupu od přírody.

Aha, trochu mi svítá... ale to je jenom buck regulátor. Žeby naproti na druhém chladiči byl boost?