Distribuce pro programování

Distribuce pro programování
« kdy: 18. 09. 2018, 17:01:57 »
Ahoj, v posledních dnech se snažím vybrat nějaké vhodné distro pro programování v Pythonu a C do dualbootu s W10, jenže dister je mnoho a tak je pro mne těžké vybrat jedno konkrétní. Nějakou dobu jsem používal Ubuntu LTS a Manjaro, le ani jedno mi nesedlo. Prošel jsem web a našel několik kandidátů - Debian, CentOS, openSUSE a také doporučované Gentoo. Jaké by bylo doporučení?



« Poslední změna: 18. 09. 2018, 18:40:07 od Petr Krčmář »


Fernet

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #1 kdy: 18. 09. 2018, 17:05:14 »
V čem ti ty 2 distribuce nesedly?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #2 kdy: 18. 09. 2018, 17:12:40 »
Konzervativni cesta - CentOS

Hledim dopredu a rad zkousim novinky - Debian

Chci mit pekne prostredi a rychle zacit pracovat? - Mint

flack

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #3 kdy: 18. 09. 2018, 17:21:29 »
Debian je o novinkach?  ;D To sa nieco zmenilo za ten rok?

flack

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #4 kdy: 18. 09. 2018, 17:22:29 »
Zabudol som dodat. Za mna je favorit arch linux


Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #5 kdy: 18. 09. 2018, 17:29:04 »
to Fernet: U Ubuntu to byl především package manager, u Manjara balíčky - nelíbilo se mi jak často se něco rozbije a je třeba opravit, většinou nic složitého, ale štve to. Co měly obě distra společné je jejich přednastavení, pro běžné užívání to není nejspíše žádný problém, ale jakmile chci do něčeho sáhnout, je z toho neskutečný bordel.

Manjaro je založené na Archlinuxu, takže tím pro mne padá i Arch. Debian se mi jeví jako zajímavá volba už jen kvůli velké komunitní podpoře, ale apt mi příliš nesedl. Proti starším balíčkům nemám nic - OS nainstaluji a měním až se strojem.
Co se CentOS týče, není lepší RedHat pro vývojáře?

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #6 kdy: 18. 09. 2018, 17:33:26 »
CentOS je hrozne konzervativni - coz muze byt vyhoda.
Pridavat do neho nove veci co nejsou v repo, neni vzdy uplne snadne...

tomík

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #7 kdy: 18. 09. 2018, 17:43:05 »
Slackware

Dor

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #8 kdy: 18. 09. 2018, 18:06:57 »
Jestli gentoo funguje pořád tak, jak fungovalo před 15 lety, tak bych se mu asi snažil vyhnout. Jinak budeš víc compilovat než pracovat. Možná pro nějakou zvláštní kombinaci speciální hardware a software, který by ho uměl využít, ale pak zase těžko věřit, že pro ten speciální HW neexistuje oficiální binárka. Celkově mi ta hlavní myšlenka gentoo nepřijde ve většině případů příliš praktická.

avc

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #9 kdy: 18. 09. 2018, 18:20:14 »
Nerozumiem co take od distra pre programovanie v C alebo v pythone specialne potrebujes. Pokial nepouzivas nejake specialne kniznice tak je jedno aku distribuciu budes pouzivat, ale Gentoo by som sa asi vyhol, pokial sa nechces hrat ako funguje linux vo vnutri.

Budes maximalne pouzivat nejake zdielane kniznice.
Hlavne ti odporucam pouzivat dobry editor, odporucam vim s youcompleteme pluginom.

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #10 kdy: 18. 09. 2018, 18:22:52 »
Repo až tak neřeším, většinou stačí aplikace daného grafického rozhraní (KDE jsem si oblíbil), takže by mi mělo stačit to, co je v CentOS/RHEL v základu, popř. to co je v EPEL nebo RPMFusion.
Na Ubuntu jsem si doinstalovával snad jen Vim.

Slackware je pro mne zajímavá distribuce, ale nejsem si příliš jist její budoucností. Přeci jen projekty jako jsou Debian, Gentoo, RHEL, SUSE nestojí na jednom člověku, ale Slack ano. Zrovna této distribuci se asi vyhnu kvůli tomu, že může skončit v podstatě ze dne na den.

Kompilace asi také není to, co by mi vadilo. To mohu nechat běžet přes noc.

to avc: Jde o to, že možností je celkem dost a každá nabídne trochu něco jiného (i když základ je stejný). Právě nastavení si všeho podle vlastní chuti a rolling model vydání je to, co mne na Gentoo láká.
« Poslední změna: 18. 09. 2018, 18:25:25 od medy »

avc

Re:Distribuce pro programovani
« Odpověď #11 kdy: 18. 09. 2018, 18:32:28 »
Skor chcem poukazat na to, ze odkrem vim so zopar pluginmi, pokial nepouzivas specializovane programy nic nepotrebujes.
V praci moj kolega v C programoval pre NetBSD cisto v konzole 80 znakov na  riadok, mam dojem, ze to bol editor "ed". Ale on je NetBSD kernel developer :-).

Preto mi pride divne, ze C programator ma nejake taketo burzoazne poziadavky.


Satanda

Re:Distribuce pro programování
« Odpověď #12 kdy: 18. 09. 2018, 18:52:50 »
openSUSE Leap 15

a01

Re:Distribuce pro programování
« Odpověď #13 kdy: 18. 09. 2018, 18:59:00 »
jednoznacne archlinux

Re:Distribuce pro programování
« Odpověď #14 kdy: 18. 09. 2018, 19:12:31 »
to avc: "Preto mi pride divne, ze C programator ma nejake taketo burzoazne poziadavky."
Nutno říci, začínající (s C) :)

to a01: Ten jsem vyřadil už úvodním příspěvkem.