Mini počítače vhodné pro NAS

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Mini počítače vhodné pro NAS
« kdy: 13. 09. 2018, 14:11:09 »
Ahoj,
definitivně jsem se rozhodl, že si NAS sestavím na plnohodnotném OS.
Žádné hotové krabičky nechci.
Doporučili by jste prosím jaké miniPC použít?

díky
« Poslední změna: 13. 09. 2018, 14:28:18 od Petr Krčmář »
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.


gnat

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #1 kdy: 13. 09. 2018, 15:25:13 »
HP Microserver. Mám G8, ale ta už se blbě shání. Malé, kompaktní, od začátku navržené pro provoz 24/7. 3x 1GB ethernet, vzdálená správa přes iLO i při vypnutém serveru, vestavěný základní RAID řadič, 4 šachty pro SATA 3,5 přístupné zepředu bez nářadí, další SATA port vevnitř pro optickou mechaniku nebo 2,5 disk, interní microSD a USB3.0 slot jako stvořený pro instalaci hypervisoru, Snad jedinná nevýhoda je, že vyžaduje ECC paměti a 2 ze 4 3,5palcových slotů jsou SATAII a sloty nejsou hot-plug.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #2 kdy: 13. 09. 2018, 16:15:46 »
HP Microserver. Mám G8, ale ta už se blbě shání. Malé, kompaktní, od začátku navržené pro provoz 24/7. 3x 1GB ethernet, vzdálená správa přes iLO i při vypnutém serveru, vestavěný základní RAID řadič, 4 šachty pro SATA 3,5 přístupné zepředu bez nářadí, další SATA port vevnitř pro optickou mechaniku nebo 2,5 disk, interní microSD a USB3.0 slot jako stvořený pro instalaci hypervisoru, Snad jedinná nevýhoda je, že vyžaduje ECC paměti a 2 ze 4 3,5palcových slotů jsou SATAII a sloty nejsou hot-plug.
typuju to bude model ProLiant....
kolik to má SATA portů?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.




j

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #5 kdy: 13. 09. 2018, 16:40:51 »
...vyžaduje ECC paměti a 2 ze 4 3,5palcových slotů jsou SATAII a sloty nejsou hot-plug.
Ehm ... nikoli

1) ecc je zavisly na CPU ktery v tom mas, muze v tom byt i3 a pameti bez ECC, blby spis je, ze ty ecc sou udim, coz se ve vetsich provedenich blbe shani, ale je overeno ze v tom fungujou dve sestnacky (byt to neni opet deklarovany v manualu).
2) opet nikoli, na desce je SAS (najdes tam minisas port) a z nej je kabelem rozvedeno do tech 4 sachet => uz z logiky veci jsou vsechny 4 stejne.
3) ad hotplug ... to by melo jaksi fungovat z definice, byt to neni deklarovano (ale je to nepatrny detail)

Narozdil od gen 10, kde mas CPU napajenej natrdo ho pak v gen8 muzes vymenit. A je tam to zmineny ilo, ke kterymu si na netu najdes cislo a aktivujes plnou verzi. V gen 10 uz ilo neni.


gnat

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #6 kdy: 13. 09. 2018, 17:40:33 »
2) opet nikoli, na desce je SAS (najdes tam minisas port) a z nej je kabelem rozvedeno do tech 4 sachet => uz z logiky veci jsou vsechny 4 stejne.
3) ad hotplug ... to by melo jaksi fungovat z definice, byt to neni deklarovano (ale je to nepatrny detail)

Pár citací z https://support.hpe.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c03793258
Maximum internal storage: Non-hot plug SATA: 16TB (4 x 4TB) 3.5-inch SATA
HDD bays 1 and 2 support 6.0 Gb/s SATA. HDD bays 3 and 4 support 3.0 Gb/s SATA.


gnat

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2018, 17:41:32 »
HP Microserver. Mám G8, ale ta už se blbě shání. Malé, kompaktní, od začátku navržené pro provoz 24/7. 3x 1GB ethernet, vzdálená správa přes iLO i při vypnutém serveru, vestavěný základní RAID řadič, 4 šachty pro SATA 3,5 přístupné zepředu bez nářadí, další SATA port vevnitř pro optickou mechaniku nebo 2,5 disk, interní microSD a USB3.0 slot jako stvořený pro instalaci hypervisoru, Snad jedinná nevýhoda je, že vyžaduje ECC paměti a 2 ze 4 3,5palcových slotů jsou SATAII a sloty nejsou hot-plug.
typuju to bude model ProLiant....
kolik to má SATA portů?
Máš to v tom textu co jsi citoval.

agent

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2018, 17:58:39 »
Původní dotaz zněl na lepší domácí NAS, ne na plnohodnotný server do firmy.
Takže 32GB ECC asi opravdu není na pořadu dne  :)
Ale 4 disky není moc, znám lidi, kterým by to nestačilo (mně osobně ano, v domácím servříku mám 2x 4TB na data + 128GB na system).

Jaj

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2018, 18:05:43 »
Jakékoli šrotoidní vyřazené PC za pár korun. Já sám mám takový server/NAS založený na starém PC s c2d odkoupeném z firmy za 350 korun včetně monitoru.

agent

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2018, 18:12:47 »
Stará herní mašina se 130W CPU a hučící grafikou se 2 větráky není to pravé.
Nějaká 8 let stará kancelářská krabice bude asi OK, ale pokud do toho bude kupovat 4 nové velké disky, tak tolik zas neušetří.

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2018, 19:00:18 »
Tip na dobrý case.
Také jsem si pořídil a nelituju. Není ale nejlevnější. 6 pozic na 3.5' disky
https://www.czc.cz/fractal-design-node-304/113490/produkt?gclid=EAIaIQobChMIk6WLx7m43QIVyOF3Ch3pzQ84EAQYASABEgIhRPD_BwE

Lol Phirae

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2018, 20:01:34 »
HP Microserver. Mám G8, ale ta už se blbě shání.

Furt se dá za rozumný peníze splašit na eBay. Gen10 zabili procesorem zadrátovaným na desce plus chybějícím BMC (iLO).  :(

vyžaduje ECC paměti

Tak nějak nevím, proč jsou ECC paměti u serveru nevýhoda.  :o

2 ze 4 3,5palcových slotů jsou SATAII

Prakticky je to úplně šumák. Mám tam NAS4Free (nedávno přejmenováno na XigmaNAS  ::)) Se třema diskama na ZFS RAIDZ1 to dává ~115MB/s přes SMB3 - prostě vytíženej gigabit. Jeden disk je tam bez RAIDu na dočasné sračky a systém je na SSD zapíchnutém místo DVD mechaniky. (Bohužel z toho 5. SATA portu to nebootuje, takže je nutné hodit Grub2 na USB klíčenku píchnutou do toho interního USB slotu a chainloadovat FreeBSD z toho SSD. Systém na USB se mi hrubě neosvědčil, kvalita USB flashek je zjevně v současnosti naprosto otřesná, výdrž byla v řádu 2-4 měsíců).

Gen10 umí bootovat z SSD normálně (plus umí 32GB paměti) - ale... viz výše.  :-\

a sloty nejsou hot-plug.

Hotplug normálně funguje.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2018, 21:15:43 »
Tip na dobrý case.
Také jsem si pořídil a nelituju. Není ale nejlevnější. 6 pozic na 3.5' disky
https://www.czc.cz/fractal-design-node-304/113490/produkt?gclid=EAIaIQobChMIk6WLx7m43QIVyOF3Ch3pzQ84EAQYASABEgIhRPD_BwE

Mam to same na dedikovany NAS. Je v tom deska/cpu co dum dal, resp. zbylo z predchoziho desktopu (tj. Z87I-PRO a G3220, 16G ram) a pak tedy 6x6TB v RAID5 + 10GbE sitovka.

Upozornuji z vlastni zkusenosti - kdyz pojedete pres 16TB na ext4 tak je nutne mit 64-bit OS, jinak vam fsck podela svazek.

Kit

Re:Mini počítače vhodné pro NAS
« Odpověď #14 kdy: 13. 09. 2018, 23:07:35 »
Jako domácí server používám vyřazený notebook. Výhodou je nízká spotřeba a vestavěná UPS.