Jak dokumentujete servery?

Re:Jak dokumentujete servery?
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2018, 22:29:42 »
Spustitelná dokumentace v Ansible/Salt/Chef/whatever je základ, v jednodušších případech může stačit. Spustitelná dokumentace má tu výhodu, že je mnohem jednodušší zajistit, aby seděla s realitou. Někdy se hodí přidat i nějaké readme nebo wikistránku s textovým popisem. Ten by neměl být extrémně podrobný (pokud každá změna v konfiguraci vyvolá změnu v readme, je něco špatně), spíš poskytnout takový big picture.  Může odpovídat na otázky jako „proč je DB server separátní“, „na kterém serveru hledat komponentu XX a proč”,  „proč používáme komponentu YY a ne ZZ” a spoustu jiných věcí. Kdy je tam toho dost – těžko obecně říct, je to ale možné vyzkoušet: dejte kolegovi (ideálně nově příchozímu) dokumentaci a ověřte si, že se v ní vyzná.

Proč ne podrobné readme? Jednak je zbytečně náročné to udržovat, ale to ve výsledku není to nejhorší. Horší je, že pak dříve nebo později readme přestane odpovídat realitě pak už jsme jen krůček od toho, aby dělalo více škody než užitku. Neaktuální dokumentace je někdy horší než žádná, protože mate lidi.


Papi

Re:Jak dokumentujete servery?
« Odpověď #16 kdy: 01. 09. 2018, 09:24:15 »
Děkuji za odpovědi.

Chtěl bych se ještě zeptat co doporučujete na deploy docker kontejnerů (docker-compose). Kubernetes bych se zatím chtěl vyhnout, protože je to moc těžkopádné řešení, které zatím neovládám. Všiml jsem si, že to umí i ansible, ale nevím jestli je na to vhodný.
S kubernetes do budoucna počítám, chtěl bych proto do začátku nějaké řešení, které nezpůsobí problémy s následným přechodem.

urvi

Re:Jak dokumentujete servery?
« Odpověď #17 kdy: 13. 09. 2018, 23:40:41 »
za mne co ti prijde za vhodne, ansible ma modul ve kterem docker-compose konfiguruaci nakodis, ale dal bych prednost mit krasny docker-compose yaml a ten spustet pres ten modul ze das cestu k tomu yamlu, hlavne kvuli debugu, nepotrebujes k tomu ansible potom. Ted jsem to tak delal a jsem stim spokojeny. Ale to same udelas vsude jinde. Kubernet je super ale overkill, mraky znalosti musis mit/nabydes a hodi se k tvorbe clusteru s mraky serveru, je to proste orchestrator. Na jeden stroj urcite jen docker-compose.