Distribuce vhodná na server

milous

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #15 kdy: 06. 09. 2018, 20:36:29 »
Ahoj!
Koupil jsem si server a nevím co na něj.
Prosím o váš názor na tyto distribuce:
Fedora, CentOS, opensuse leap, Ubuntu
Chtěl bych univerzální server (web, developer, mail, virtuální) ale chtěl bych kontejnery a virtualizaci, ale nic jako atomic! Děkuji a prosím bych + a -


 PROXMOX


milan

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #16 kdy: 07. 09. 2018, 12:43:11 »
Pokud ti jde jen o kontejnery, je proxmox až moc velkej moloch. Sám jsem teď přecházel z Proxmoxu na LXD pod Ubuntu, protože se mi zdálo až příliš, aby mi hostitel kontejnerů žral permanentně přes 1 GB RAM bez jakéhokoli kontejneru v něm.

Výhodou Ubuntu jsou free live-patchovací nástroje kernelu, ať už přímo od cannonicalu, nebo od ksplice od Oracle.

Pokud si chceš ušetřit práci s konfigurací, mám script co se o to postará za tebe: https://git.my-web.xyz/milan/usl-mm



Honza

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #17 kdy: 07. 09. 2018, 15:39:30 »
plus jeste bych doplnil pokud chces jednoduche prostredi: xfce (to zere nejmin ram, nejmene gpu, a dela vse stejne produktivne jak se to dela 10 let a kazdemu to z realni produkce vyhovuje)
Fakt někdo má desktop na serveru ?
Ano s xrdp.

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #18 kdy: 07. 09. 2018, 17:07:05 »
Na server Fedora? Si snad zešílel, ne?  :o

Já mám Fedoru na serveru už několik roků a je to v pohodě. Je fakt, že to není na železe, ale ve VM. Zatím asi nejzásadnější problém, na který jsem narazil je to, že to prostě není pro serverové aplikace referenční platforma. Když jsem třeba jednomu projektu nahlásil, že jejich PHP kód padá, řekli mi, že to testují jenom s PHP z RHEL/CentOS a pokud se to neprojevuje tam, nebudou to řešit.

Jinak souhlas s ostatními: obecně je CentOS na server lepší volba.

andrej

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #19 kdy: 08. 09. 2018, 10:19:29 »
CentOS:
  • konzervativne komponenty
  • solidny vykon
  • dlhy support
  • slusna komunitna podpora
  • redhat-based konfiguraky
  • binarna kompatibilita s RHEL
  • bezproblemova moznost vyvijat a testovat na CentOS (cena) a prevadzkovat na RHEL (podpora)
  • pre komerncne ucely transparentny prechod na RHEL


kojot4

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #20 kdy: 08. 09. 2018, 11:12:41 »
Tak v první řadě jde řešit to, jestli budeš mít k serveru fyzickej přístup nebo ne, něco jiného je mít server doma na stole, pak si tam dá člověk desktopovou distribuci, a něco jiného je mít server v serverovně, kde k němu člověk jde jednou za uherský rok, pak je vhodná typická serverová distribuce.

Mě osobně, i když jsem byl zpočátku odpůrcem, vyhovuje Ubuntu Server, hlavně díky šíři dostupného softwaru. Firemně taky dost používám clony RedHatu (třeba CentOS). Typicky RedHat a jeho klony mají značnou výhodu v kvalitním instalátoru, což člověk pozná při trošku složitějších diskových konfiguracích (RAID/LVM/Šifrování atd.).

Zde doporučovaný Debian bych naopak od sebe držel hodně daleko, Debian je čistý open source, je to vysloveně záležitost totálních geeků. Má mnoho nevýhod - méně dostupného softwaru (než u CentOS a Ubuntu), horší kvalita instalátoru (složitější diskové konfigurace nejsou podporované instalátorem) a jedná se o poměrně velmi konzervativní distribuci. Jeho prý největší výhoda je stabilita, ale v dnešní praxi se spíše řeší časté aktualizace, případně clustery a cloud, než nějaký jeden ultra stabilní server.

Jako člověk, který pracuje s klony RedHatu i Ubuntu Server, bych se přikláněl k Ubuntu Server, provozuji ho již 4 roky a spokojenost, postupně jsem přešel z 14.04 na 16.04, a dneska jsem přes release upgrade dostal distribuci s minimálními úpravami na 18.04. Jsou tam zdarma unattended updates, server se dá dobře automaticky držet automaticky aktualizovaný na nejnovějších verzích (aktuálně neznám stav této featury u ostatních distribucí).

Jako samozřejmě, pokud chceš server, který nainstaluješ a 10 let bude ležet v rohu místnosti, kde se na něj bude prášit a po 20ti letech až odejde poslední disk v RAIDu si vzpomeneš, že něco takového jsi někdy zprovozňoval, tak Debian. Ale dneska se administrace dělá už dost jinak než jak by si to někteří admini ze staré školy přáli.

Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #21 kdy: 15. 09. 2018, 00:13:56 »
Vyřešeno. Ubuntu Server, zatím spokojený.
Do libvirtu jsem dal KDE Neon pro vzdálený přístup.
(Poznámka pro redakci: Prosím o uzamčení tématu)

k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Distribuce vhodná na server
« Odpověď #22 kdy: 15. 09. 2018, 00:26:35 »
Vyřešeno. Ubuntu Server, zatím spokojený.
pokud neznas/nevis, aktivuj si livepatching, pro end user jsou free pro 3 zarizeni/instalace:
https://www.ubuntu.com/server/livepatch
neni treba restartovat kvuli aktualizaci jadra, provede se patch aktualniho za behu...