Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?

SB

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #240 kdy: 24. 09. 2018, 15:39:12 »
Adaptivní mechanismus je jednoduchý: Aplikace se nespoléhá na to, že dostane co chce, ale analyzuje výsledek z RDB a ten zpracuje. Vazba je tedy adaptivní, opírá se o jednoduché a neměnné API.

Takže tam už nějaké mapování je, není to jednoduchá kopie 1:1.

Každý element stromu je relací. Strom je kolekcí, tedy i objektem.

Supr, a teď mi popište, jak se takový strom prochází.


Kit

Re:Mají tabulkové databáze v dnešní době smysl?
« Odpověď #241 kdy: 24. 09. 2018, 19:14:39 »
O vnitřní reprezentaci se nebavíme, nehledě k tomu, že vnitřní reprezentace seznamu obvykle ani indexy nemají. Indexy u seznamu ani nejsou potřebné, resp. jejich používání porušuje zapouzdření.

Naopak, pole je pro implementaci seznamu výhodné, koneckonců když se implementace přesune níže do primitiv, stejně z toho nejspíš vyjde pole.
Když je to vnitřní reprezentace, tak se indexy ven nedostanou.

U Lispu je to skutečně seznam, Java má LinkedList. Ovšem vnitřní reprezentace kolekcí nás v aplikaci nezajímá. Prostě jen vybereme tu výhodnější.

Mezi OOP a RDB musí být vložena mezivrstva. Ta může být v aplikaci nebo v databázi, případně vhodně rozdělena mezi ně tak, aby bylo co nejjednodušší a přitom robustní API. Pro umístění v databázi hovoří zejména fakt, že už má svou cache, takže není třeba dělat v OOP nějaké náhražky.
Ona mezivrstva s mapovačem musí být stejně v aplikaci, protože jediná z těch 2 umí manipulovat s objekty i n-ticemi, pro RDB jsou objekty jaksi cizí, takže nemá jak ony objekty poskytovat (třeba v JSONech nebo já nevím v čem).

Vzhledem k tomu, že RDB umí poskytovat objekty...

Adaptivní mechanismus je jednoduchý: Aplikace se nespoléhá na to, že dostane co chce, ale analyzuje výsledek z RDB a ten zpracuje. Vazba je tedy adaptivní, opírá se o jednoduché a neměnné API.

Takže tam už nějaké mapování je, není to jednoduchá kopie 1:1.

Mapování přece nepopírám. Jen je tak jednoduché, že skoro nestojí za řeč. Mapper ty databázové sloupce ani nepotřebuje znát.

Každý element stromu je relací. Strom je kolekcí, tedy i objektem.
Supr, a teď mi popište, jak se takový strom prochází.

Rekurzí.