NiMH Arduino nabíječka

aabb

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #15 kdy: 06. 09. 2018, 01:23:57 »
Ak uz ides skladat vlastnu nabijacku, co tak zahodit nimh a namiesto nich dat lion alebo lipol? Spravil som to v akku skrutkovaci z tesca,  neporovnatelne lepsie a hlavne bez samovibijania.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #16 kdy: 06. 09. 2018, 07:24:24 »
To nevim, to je pravda.
Ale pri takhle malym proudu u 5Ah baterky bych tipoval ze se bez potizi uchladi sama o sobe (t.j. ze ten templomer ukaze lehce vyssi, ale jinak porad pokojovou teplotu).
Vezmeme-li v úvahu, že 14.4V / 4.8Ah baterka bude dost pravděpodobně jen 24 klasických AA akumulátorů (12 v sérii kvůli napětí, k tomu stejných 12 paralelně kvůli kapacitě), tak těch 5W (15V * 0.3A) se v nich ztratí jako nic... Možná, ale fakt jen možná budou na dotek trošku teplejší - asi tak, jak jsi to napsal už Ty.

Pokud je ten zdroj původní k tomu vysavači, tak věřím tomu, že vysavač v sobě nemá žádnej chytrej nabíjecí obvod a podle mě ani časovač na vypnutí nabíjení. Prostě to cpe do baterky, dokud je ke zdroji připojenej. To lze ověřit wattmetrem: Zkusit, kolik bere zdroj bez připojenýho vysavače, pak připojit vysavač, omrkniout, kolik to bere a podívat se znovu za 24 hodin na aktuální spotřebu.

Hovado

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #17 kdy: 06. 09. 2018, 07:59:18 »
Na tohle je nejlepší mít doma za pár šlupek modelářskou nabíječku. Ten akupack by to nabilo jak nic.

https://hobbyking.com/cz_cz/turnigy-accucel-6-80w-10a-balancer-charger-lihv-capable.html

gnat

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #18 kdy: 06. 09. 2018, 08:38:02 »
Se zdrojem 15V a 300mA nemusíš delta prak detekci řešit. S tím totiž tu baterií na dostatečnou úroveň aby pokleslo napsti nenabijes. Ta baterie je podle jmenovitého napětí dvanácticlanek a každý článek na plné napětí potřebuje cca. 1.4 V. K tomu počítej úbytek na spínacím tranzistorů a snímacím rezistorů a jsi s potřebným napětím zatíženého zdroje někde u 18V.

J.V.

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #19 kdy: 06. 09. 2018, 08:53:39 »
Se zdrojem 15V a 300mA..
..budes hlavne tu baterku nabijet asi 3 dny  8)


grg

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #20 kdy: 06. 09. 2018, 10:03:39 »
Inak, myslím si, že by najlepšie bolo nabíjať každý článok samostatne, v takomto zapojení dvanástich v sérii to dopadne, že sa bude nutne niektorý časom prebíjať a zničí sa.

Takto mi odišiel podobný pack na vysávač, nie síce Roomba ale nejaký šitný z Lidlu... a to len pár mesiacov po záruke...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #21 kdy: 06. 09. 2018, 10:38:53 »
Inak, myslím si, že by najlepšie bolo nabíjať každý článok samostatne, v takomto zapojení dvanástich v sérii to dopadne, že sa bude nutne niektorý časom prebíjať a zničí sa.
To by bylo určitě ideální, ale předpokládám, že jednotlivé kontakty nebudou vyvedené a tak se to prostě jednoduše nepodaří.

Sám jsem opravoval jeden vysavač, který přestal šlapat poté, co odešla jedna baterie z celého “vláčku”. Ostatních devět baterií mělo pomerně proměnlivou kapacitu, takže tak jako tak to nebyla moc hitparáda.

Atlantiss

Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #22 kdy: 06. 09. 2018, 11:12:52 »
balancovat článek po článku není potřeba u NIMH. Jim nevadí drobné přebití, tudíž se ta přebytečná kapacita ztopí do tepla. Při vybíjení je to blbý, když se napětí jednoho dostane moc dolů, ale to se dá řešit prostě jen dostatečně vysokým napětím, kdy se zátěž odpojí.
Nečetl jsem to tady úplně dokonale, ale Roomba nabíjí inteligentně s deltaU detekcí proudem cca 1A a pak udržovacím asi 50mA. Taky čeká na nízkou teplotu - pokud po vysávání zajede do docku s teplýma baterkama, tak je začne nabíjet až jim klesne teplota.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:NiMH Arduino nabíječka
« Odpověď #23 kdy: 06. 09. 2018, 11:46:06 »
Roomba nabíjí inteligentně s deltaU detekcí proudem cca 1A a pak udržovacím asi 50mA. Taky čeká na nízkou teplotu - pokud po vysávání zajede do docku s teplýma baterkama, tak je začne nabíjet až jim klesne teplota.
Díky za info, to tu zatím nepadlo. Tím pádem neplatí mé předchozí vyjádření o nabíjení přímo ve vysavači (že je hloupé a jen připojí baterii ke zdroji).

Taky je zjevné, že tazatel chce baterii nabíjet z jiného než originálního zdroje (když ten jeho dává 15V/300mA).

romanz

Re:NIMH Arduino nabijecka
« Odpověď #24 kdy: 07. 09. 2018, 13:42:36 »
no ty IO nejsou pro "Ni-mh"

...

Ted neresim jak spravne nabijet, jakym proudem atd.. ale zajima me jak realizovat spravne to mereni napeti. Jak zmerit napeti baterie tak, aby pri pripojene nabijecce nemeril napeti nabijeciho zdroje?


Ano jsou - ma tý stránce se slovo "Nimh" vyskytuje u 3 produktů, takže ano jsou to obvody i pro Nimh.
Jsou to v podstatě hotový automatický nabíječky akumulátorů, ktrerý všechno udělají za tebe.. Dokonce je tam určitě i měření teploty během nabíjení jako pojistka.
 Nechápu proč chceš vymýšlet svůj vlastní nabíjecí algoritmus, když to už udělali o dost chytřejší hlavy před tebou (bez urážky)...