Jak připojit a nasdílet disk v Ubuntu?

Jak připojit a nasdílet disk v Ubuntu?
« kdy: 07. 04. 2010, 21:48:06 »
Jak mám prosím připojit již naformatovaný disk a celý ho nasdílet, popřípadě alespoň jeden adresář na tom disku v Ubuntu ? děkuji
« Poslední změna: 07. 04. 2010, 21:55:12 od Petr Krčmář »


kyytaM

Re: Jak připojit a nasdílet disk v Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 07. 04. 2010, 22:56:35 »
Poprosim viac informacii:

1. fdisk -l   (treba root opravnenia, vypise to pripojene disky, takze v Ubuntu asi sudo fdisk -l)

2. na pripojenie sluzi prikaz mount, disk treba pripojit na nejaky adresar, cez ktory sa k datam nasledne dostanete (cize napriklad ak ide o disk /dev/sdb1 a chceme ho pripojit na adresar /mnt/foo_bar, tak treba v Ubuntu nieco ako sudo mount /dev/sdb1 /mnt/foo_bar)

3. Akou formou ho chcete nazdielat (pre nejake Windows stroje v sieti?) - mozno existuje aj ine riesenie, ale treba povedat, co potrebujete docielit

claudius

Re: Jak připojit a nasdílet disk v Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 08. 04. 2010, 11:08:31 »
a nieje jednoduchsie par krat kliknut?

disk sa objavi v menu places, staci kliknut a je mountnuty

ak chcete sharovat, tak prave tlacitko na adresar a dat share, resp sharing options.

zakliknut share folder. ubuntu sa spyta, ci sa ma sharovanci service nainstalovat. staci dat install.


PS: to vase overenie Každý... tahá pilku.:Pod... bývá největší tma.: je pre slovakov dost nanic. Musim to googlit. So tak tam dat radsej ciselny ? Viem, ze tu bol, ale ... V kazdom pripade je to asi posledny krat, co prispievam, kedze dlhsie trvaju overenia, nez cely prispevok.

Re: Jak připojit a nasdílet disk v Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 08. 04. 2010, 18:51:01 »
Špatně jsme si rozumněli. Nejsem zas tak uplna lama :) Jeden disk už nasdileny mám, jede mi i samba jen jak jsem fyzicky připojil další disk vytvořím v něm adresař např. DATA a nasdílim ho uplně stejně jako první, tak ho sice vidím, ale nemůžu adresář otevřít ani tam nic zapisovat.