Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server

trubicoid2

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #15 kdy: 31. 08. 2018, 14:22:28 »
no já se chci zbavit starýho HP microserveru N40L, má AMD (ale jen dvě jádra a pomalý 1,5 GHz), má ECC DDR3 dva moduly, mám v něm 16 GB

navíc má RAC kartu pro vzdálený KVM, USB3 řadič a TPM modul (pro náhodný čísla)

kdo by chtěl, ať řekne. Já se přesouvám na intel microserver g8


BigRoot

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #16 kdy: 01. 09. 2018, 19:40:02 »
U amd je ECC podporovano az u rady threadripper. U ryzenu je to nemastne neslane. Par lidi sehnalo desku s ecc ram a udajne ryzen s tim nejak pracuje, jak to overili nevim, respektive windows jim hlasi ram v nejakem ecc rezimu... Takze pokud ecc s novym amd procesorem tak jedine TR nebo epyc. Pokud se jedna o malej domaci server s 16-32GB ram, tak bych se toho ryzenu nebal. Uz 6 let provozuju intel i7-3770 s 32GB klasickych ram jako domaci router+virtualizacni server s kvm, ktery je pomerne vytizeny a zadne problemy s tim nejsou, ramky sem nechal testovat tyden memtestem.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #17 kdy: 01. 09. 2018, 20:00:54 »
BogRoot, jak souvisi ECC s kazdotydennim testem ram? Ten test ti muze vyjit bez problemu vporadku a presto se ti muzou objevovat chyby (bit flip) za behu pocitace. Interference ktere vznikaji muzou prave zpusobovat chyby, ale to neznamena ze ti trvale poskodi ram. ECC je obecne vhodne kdekoliv si nemuzes dovolit poskozeni dat v ram, pro me to znamena to, ze me storage maji ecc.

paradox

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #18 kdy: 01. 09. 2018, 20:23:49 »
Amd to ešte funguje? veď písali že krachujú... Keď chcete experimentovať s exotickými technológiami možno by stálo za to vyskúšať ARM :-*

k3dAR

  • *****
  • 2 989
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #19 kdy: 01. 09. 2018, 20:35:30 »
[...] experimentovať s exotickými technológiami možno by stálo za to vyskúšať ARM :-*
muzes, stacilo by 384 jader 2.5GHz v 2U serveru? ;-)
https://www.cavium.com/GIGABYTE-Announces-384-Core-2U-Server-Powered-By-Cavium-ThunderX-ARMv8-Processors.html


BigRoot

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #20 kdy: 02. 09. 2018, 11:40:46 »
BogRoot, jak souvisi ECC s kazdotydennim testem ram?

Pointa je v dukladnem pocatecnim otestovani ram + dlouhodoba zkusenost s provozem domaciho serveru s 32GB ram rika, ze je to provozuschopne. Muze dojit k nejake chybe? Urcite, ale pravdepodobnost je natolik mala, ze u domaciho serveru do 32GB ram bych ecc nehrotil. Dotycny si muze samozrejme koupit neco starsiho z ebay s DDR3 ecc, ktere je za babku, ale evidentne nechce jit do stareho nebo i noveho deraveho intelu, což je rozumny pristup obzvlaste u serveru, kde se planuje virtualizace.
Pokud provozuju xxTB pole se ZFS, tak samozrejme pouze s ecc.

agent

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #21 kdy: 02. 09. 2018, 14:18:17 »
Zrovna na začátku prázdnin jsem dával dohromady náhradu za původní stroj (běžely tam dva virtuály, na nich web, db, úložiště), kde umřela deska nebo cpu a šel jsem do Ryzenu 2200G. Deska běžná MSI A320, paměti DDR4 bez ECC (deska by je myslím ani neuměla).
V zásadě podobný druh HW jako předchozí server - pokud zase vydrží 7 let nonstop provozu (s jednou výměnou zdroje), budu spokojený. Na domácí server opravdu spolehlivost se pěti devítkami nepotřebuju. Důležitá data samozřejmě zálohuju mimo.

lopata

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #22 kdy: 02. 09. 2018, 14:30:24 »
Ahoj,

"problem" je v tom, ze pokud to chces mit od AMD postavene na nove ZEN platforme tak to nejde ruku v ruce s tim aby to bylo levne (tim nemyslim ze je AMD drahe) a zaroven i melo malou spotrebu.

Cokoliv postaveneho na AMD Ryzen nebo ThreadRipper budes muset doplnit nejakou grafickou kartou - ty CPU jsou bez iGPU a desky maji jen sloty na PCIe grafiky. Vystupy na monitor(y) co jsou na zadni strane desek jsou pro pouziti s APU (ZEN i predchozi zastarala architektura).
APU postavene na Ryzenu jsou kodove oznacovana RavenRidge - ty na deskach nepodporuji ECC pameti, napr. A320 od AsRocku
Pro Ryzen CPU (1st & 2nd genarace) ty desky podporu pro ECC uvadeji.
Kazdopadne jistejsi pro ECC je mit takovej procik z PRO rady, ten ale v kramu nesezenes, dodavaji se primo OEM vyrobcum kteri z toho delaji Workstationy (HP, Dell, atd.). Ti to pokud vim jeste nemaj a nejakou dobu nebudou mit na trhu (byva to cca rok od vydani), ale nerucim, priznavam ze jsem se na aktualni nabidku nekoukal, zahranicni uz vubec ne (newegg, amazon atd.?). Taky cena techto reseni byva vyssi nez cena stejneho CPU bez PRO.
Nebo samozrejme TR kde je ECC podpora deklarovana, ale ten ma nejmene 12 jader a TDP 180W + adekvatni cenu.
Jiste, pokud to deska umoznuje, muzes si jadra povypinat + podtaktovat a tim snizit spotrebu, cena ti ale zustane vyssi (vcetne vyssi cena za desku) a nutnost graficke karty.

Pak ti uz zbyva jedine EPYC se serverovou MB.
Nejlevnejsi EPYC je 8-jadrovy AMD EPYC™ 7261.
AsRock zadnou MB pro AMD nema.
Supermicro MB nejake nabizi, EPYCy jdou koupit napr. na Alze. Potrebujes k tomu jeste chladic pro SP3 socket.
Levne to tak jako tak nebude a se spotrebou to mas jako u TR.

Pak jeste jedine Embedded, takovej V1605B vypada krasne. Problem je ze to bude podobne jako PRO verze Ryzenů jen v hotovejch kisnach, pujde to spatne sehnat, bude to drahy a na trhu nejdrive rok od oznameni, spise pozdeji.

Nejjednodusi jak mit AMD Zen s podporou ECC pro server je si takovej server koupit hotovej. To ale vsichni vime ze nebude levne, esteticke, nebude mit nizkou spotrebu a bude velmi hlucny.

AMD procesory na ZEN architekture jineho typu nejsou a nebudou - ted myslim takovy ty domaci microservery postavene na CPU typu Atom - spousta jader s mensim vykonem ale malou spotrebou.

Toz asi nejak takhle. Budes muset ubrat z nejakych svych pozadavků.
Nejjednodussi je ten s ECC, pak vezme 4-core APU a budes mit nejlevnejsi reseni s AMD ZENem a prijatelnou spotrebou.
Samozrejme chapu proc chces AMD s ECC, ja jej chci take, zaroven s malou spotrebou (pokud by to bezelo 24/7) a prijatelnou cenou coz proste nejde skloubit.
A lepsi uz to nebude. ZEN se AMD povedl, AMD je firma ktera potrebuje vydelavat penize a CPU typu Atom ji penize nevydelaj. Ti pojedou po maximalnim vykonu aby ukrajovali Intelovsky podil na serverovem trhu a zarobili tak poradny love.

To uz bude drive dostupnejsi deska s ARM vicejadrovym SOC a nativnimi SATA/PCIe slotem pro radic.

agent

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #23 kdy: 02. 09. 2018, 16:59:56 »
Dlouhé, ale ne vše je úplně přesné.
Ryzen 3 řada integrovanou grafiku má (Radeon RX Vega).
Takže je to pak spíš otázka požadovaného výkonu CPU.

Re:Výběr železa (deska+CPU+paměti) na domácí server
« Odpověď #24 kdy: 03. 09. 2018, 08:00:03 »
V grafike problém nevidím, doma sa mi váľa niekoľko PCI-E starých pasívnych grafických kariet, aj na polovičnú výšku. Na server bude stačiť hociktorá z nich, pokiaľ nechcem využívať opencl.