DNSCrypt výhody

Pvlsss

DNSCrypt výhody
« kdy: 20. 08. 2018, 11:33:14 »
Ahoj,

Četl jsem si starší článek https://blog.root.cz/oldpwd/soukromi-v-dns-prakticky/
Zajímá mě jestli někdo používá:
https://simplednscrypt.org/

Není tam moc informací, jestlí to chápu dobře zabrání to úniku metadat mému ISP poskytovateli.


Fruko

Re:DNSCrypt výhody
« Odpověď #1 kdy: 20. 08. 2018, 12:54:22 »
Nejsem ten nepovolanejsi ale ano je to tak jak rikas,
Jinak tohle jsem neznal vypada to dobre.

685787

Re:DNSCrypt výhody
« Odpověď #2 kdy: 21. 08. 2018, 02:38:53 »
Můj poskytovatel neblokuje hazardní weby co mě trochu zarazilo.
Ale jestli se nepletu takhle by se to dalo jednoduše obejít.

Všechny DNS požadavky vedou pouze na jednu DNS adresu ve kterých jsou zašifrované jiné DNS požadavky (jestli se pletu tak mě opravte)

Může to můj poskytovatel vyhodnotit jako obcházení DNS ? je to vůbec nějak právně postihnutelné ?

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:DNSCrypt výhody
« Odpověď #3 kdy: 21. 08. 2018, 06:44:34 »
Tvemu poskytovateli je to uplne fuk a pravne neni postihnutelne to ze pouzivaz jiny dns nez tveho poskytovatele. Tvuj poskytovatel by samozrejme mel blokovat oficialni seznam webu na blokovani...

Re:DNSCrypt výhody
« Odpověď #4 kdy: 21. 08. 2018, 09:18:01 »
Může to můj poskytovatel vyhodnotit jako obcházení DNS ? je to vůbec nějak právně postihnutelné ?
Vyhodnotit to tak může, ale objektivně nic jako „obcházení DNS“ neexistuje. DNS je decentralizovaná služba, je slušností, aby vám poskytovatel internetu poskytl adresy DNS serverů, které můžete používat pro překlad, ale je jen na vás, zda tuhle službu využijete. Právně postihnutelné to (v ČR) nijak není, je to zcela legální – a to ne babišovským způsobem „nic jste mi nedokázali“, ale nikdo na tom nevidí nic špatného. Prostě ISP vám nabízí nějakou službu, tu samou službu nabízí i jiné subjekty a vy se rozhodnete využít tu službu od jiného subjektu. Běžně se to tak dělá i bez toho maskování dotazů, že se používají veřejné DNS servery, které provozuje např. Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), IBM (9.9.9.9) nebo CloudFlare (1.1.1.1).


Hajzlík

Re:DNSCrypt výhody
« Odpověď #5 kdy: 22. 08. 2018, 10:08:46 »
Použil jsem Simple DnsCrypt, a podíval se přes Wireshark a při zapnutí DnsCrypt a nastavení filtru DNS to neukáže nic.

Jestli se nepletu díky zapnutému DnsCrypt nedokáže Wireshark nijak vyhodnotit že se jedná o požadavky na DNS může mi to někdo technicky vysvětlit ?