Nový notebook, jaka grafika?

e3k

Nový notebook, jaka grafika?
« kdy: 18. 08. 2018, 19:10:03 »
kupujem novy notebook a rozhodol som sa pre toto: Dell Latitude 5591
len netusim co to je za grafiku: NVIDIA-GeForce-MX130-GPU

na notebooku pojde linux takze tych top hier tam moc nezahram. ale aspon openGL a pod. hry by to mohlo zvladat.
Stretol sa niekto s tou grafikou?
« Poslední změna: 19. 08. 2018, 21:12:46 od Petr Krčmář »


Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #1 kdy: 18. 08. 2018, 19:25:27 »
Nvidia raději ne.

Není to tragédie, ale intel nebo AMD z hlediska driverů lepší.

MX 130 je výkonnostní dno.

e3k

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #2 kdy: 18. 08. 2018, 19:33:16 »
mol som na stranke nvidia maju naky korporatny drajver od tohoto roku. osobne pouzivam nvidie na linuxe uz dlho a nebol s nimi problem. ja viem ze linus ukazal nvidii vstyceny prostrednik ale pre moje potreby to bolo doteraz fajn.

ad vykonnostni dno: ja teraz fungujem na t420 je tam:
Kód: [Vybrat]
lspci
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)

otazka ci to je aspon trochu lepsie.

e3k

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #3 kdy: 18. 08. 2018, 19:37:02 »
ad dno2:

toto som nasiel https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-MX130-GPU-Benchmarks-and-Specs.258054.0.html

tam pisu v testoch hier ze to miestamy ma aj 32fps.. to neni take zle potom ne?

MasoxCZ

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #4 kdy: 19. 08. 2018, 09:30:43 »
Na hraní máš lepší něco z řady Inspiron nebo XPS, kam montujou GT/Xky. Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to tím hůř, čím budeš mít kratší úhlopříčku. Měl jsem služební XPS14 s i7-3337U a GT620M, a po stráce chlazení to byla dost trága. I s SD WoT to throttlovalo, a vyžadovalo to chladicí podložku. Vloni po prázdninách jsem nafasoval opět služebního Inspirona 7559 nebo tak nějak s i7-6700HQ+GTX960M, a ten má 3 větráky, a ani když mi na pozadí v HV virtuálu jede ripování DVDčka do MKV a na popředí prcek paří Fortnite ve FullHD, a já po síti přes RDP na druhém virtuálu pracovní veci, tak větráky nejedou naplno, procesor hlásí vytížení asi 40% a grafika nějakých 60%.
Ovšem GeForce neumí RemoteFX, takže webové video ve virtuálech přes RDP je fuckt na prd. Kdybys chtěl nějak významně využívat tuhle fičuru, kup si radši repas Precision s Quadrem.
A nebo, pokud pojedeš jak píšeš v linuchu, možná by lepší volba byla Ryzen.


zxcv

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #5 kdy: 19. 08. 2018, 12:28:38 »
geforce bych si dobrovolne poridil jenom kvuli cuda, vsechno ostatni je s ni vetsi opruz, nez je nutne, a nvidia jsou curaci

totiz, geforce jsem si nedavno poridil nedobrovolne:
- nouveau funguje ok az na power management, vykon mi staci (nove aaa hry nehraju)
- binarni blob je starost navic (musis kontrolovat kompatibilitu verze jadra a x serveru, wayland nvidia uplne zabila)
- s binarnim blobem mi nekdy blbne uspavani (pc se neuspi nebo pri probuzeni se nezapne vystup na monitor)

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #6 kdy: 19. 08. 2018, 13:16:51 »
Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to tím hůř, čím budeš mít kratší úhlopříčku.

Zvláštní, právě že 13" je dost vychvalována (především ta poslední), naopak na 15" je kritika stále stejná.

e3k

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #7 kdy: 19. 08. 2018, 13:45:13 »
Na hraní máš lepší něco z řady Inspiron nebo XPS, kam montujou GT/Xky. Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to tím hůř, čím budeš mít kratší úhlopříčku. Měl jsem služební XPS14 s i7-3337U a GT620M, a po stráce chlazení to byla dost trága. I s SD WoT to throttlovalo, a vyžadovalo to chladicí podložku. Vloni po prázdninách jsem nafasoval opět služebního Inspirona 7559 nebo tak nějak s i7-6700HQ+GTX960M, a ten má 3 větráky, a ani když mi na pozadí v HV virtuálu jede ripování DVDčka do MKV a na popředí prcek paří Fortnite ve FullHD, a já po síti přes RDP na druhém virtuálu pracovní veci, tak větráky nejedou naplno, procesor hlásí vytížení asi 40% a grafika nějakých 60%.
Ovšem GeForce neumí RemoteFX, takže webové video ve virtuálech přes RDP je fuckt na prd. Kdybys chtěl nějak významně využívat tuhle fičuru, kup si radši repas Precision s Quadrem.
A nebo, pokud pojedeš jak píšeš v linuchu, možná by lepší volba byla Ryzen.
xps je trochu mimo moj budget. inspajrony mali tusim malu uhlopriecku alebo citacku odtlackou ktoru nechcem. henta grafika je na nejakom latitude a ma to mnoho periferii vratane VGA portu. asi to budem musiet nejak prezit s tou grafikou co tam je.

MasoxCZ

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #8 kdy: 19. 08. 2018, 14:10:17 »
Na hraní máš lepší něco z řady Inspiron nebo XPS, kam montujou GT/Xky. Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to (...)
významně využívat tuhle fičuru, kup si radši repas Precision s Quadrem.
A nebo, pokud pojedeš jak píšeš v linuchu, možná by lepší volba byla Ryzen.
xps je trochu mimo moj budget. inspajrony mali tusim malu uhlopriecku alebo citacku odtlackou ktoru nechcem. henta grafika je na nejakom latitude a ma to mnoho periferii vratane VGA portu. asi to budem musiet nejak prezit s tou grafikou co tam je.

z GPUbosse vypadlo následující: http://gpuboss.com/gpus/GeForce-MX130-vs-GeForce-GTX-960M
za dalších srovnání: http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-MX130-vs-Nvidia-GTX-960M/m439531vsm27242
https://technical.city/en/video/GeForce-GTX-960M-vs-GeForce-MX130
ergo MX130 je při poloviční spotřebě o polovinu pomalejší, takže srovnatelná s AMD APU a o řekněme max 30% rychlejší než Intelka v i5/i7.

takže v první řadě si ujasni, co od toho budeš chtít, a uvidíš jestli nebude lepší než nový Latitude vzít repasovaný XPS o level nebo dva výš.

takže bude záležet IMO hlavně na tom, aby ti stačila VRAM na to, co potřebuješ dělat.

MasoxCZ

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #9 kdy: 19. 08. 2018, 14:17:21 »
geforce bych si dobrovolne poridil jenom kvuli cuda, vsechno ostatni je s ni vetsi opruz, nez je nutne, a nvidia jsou curaci

totiz, geforce jsem si nedavno poridil nedobrovolne:
- nouveau funguje ok az na power management, vykon mi staci (nove aaa hry nehraju)
- binarni blob je starost navic (musis kontrolovat kompatibilitu verze jadra a x serveru, wayland nvidia uplne zabila)
- s binarnim blobem mi nekdy blbne uspavani (pc se neuspi nebo pri probuzeni se nezapne vystup na monitor)

S tou GTX960M, resp. jejími ovladači, jsem měl přes půl roku komplikovaný porod ježčat koncem pánevním dokonce i ve Win10 (a to právě kvůli ovladačům a převaze win-only softu používám linucha jen ve virtuálu). Spíš než ovladače to totiž byly rozesírače. Ob den aktualizace, která už tím že existovala a Experience ji indikovalo, zbourala probuzení z hibernace, takže následovala modrá smrt (na ikoně NV naskočil žlutej vykřičník, a dokud tam byl, nefungovalo probuzení; když vykřičník nebyl, jelo to jak z praku libovolněkrát po sobě), po instalaci zas ovladače nestartovaly, dokud se ručně pod adminem nespustilo NV Experience a nepotvrdila EULA, a podobně. Na začátku prázdnin to konečně po mnoha sprostých dopisech dali jakž-takž do kupy (až na to, že na USB DisplayLink dokinu se posílá výstup jenom z integrované intelky, NV "hraje" akorát na LCD a HDMI výstup), ale i tak jsem se rozhodl, že příští mašina bude mít CPU i GPU od AMD.

MasoxCZ

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #10 kdy: 19. 08. 2018, 14:19:07 »
Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to tím hůř, čím budeš mít kratší úhlopříčku.

Zvláštní, právě že 13" je dost vychvalována (především ta poslední), naopak na 15" je kritika stále stejná.

Jestli myslíš tu, co má stejný šasi jako Inspiron 13z, tak to sice chladí slušně, ale jenom do momentu kdy si pořídíš psa / kočku. Jak to vcucne chlup, začne se to ucpávat, ale naštěstí se to dobře rozebírá a celá vana jde sundat, je tam asi 8 šroubů.

e3k

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #11 kdy: 19. 08. 2018, 19:47:20 »
Na hraní máš lepší něco z řady Inspiron nebo XPS, kam montujou GT/Xky. Ovšem XPS je na tom s chlazením hůř, a to (...)
významně využívat tuhle fičuru, kup si radši repas Precision s Quadrem.
A nebo, pokud pojedeš jak píšeš v linuchu, možná by lepší volba byla Ryzen.
xps je trochu mimo moj budget. inspajrony mali tusim malu uhlopriecku alebo citacku odtlackou ktoru nechcem. henta grafika je na nejakom latitude a ma to mnoho periferii vratane VGA portu. asi to budem musiet nejak prezit s tou grafikou co tam je.

z GPUbosse vypadlo následující: http://gpuboss.com/gpus/GeForce-MX130-vs-GeForce-GTX-960M
za dalších srovnání: http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-MX130-vs-Nvidia-GTX-960M/m439531vsm27242
https://technical.city/en/video/GeForce-GTX-960M-vs-GeForce-MX130
ergo MX130 je při poloviční spotřebě o polovinu pomalejší, takže srovnatelná s AMD APU a o řekněme max 30% rychlejší než Intelka v i5/i7.

takže v první řadě si ujasni, co od toho budeš chtít, a uvidíš jestli nebude lepší než nový Latitude vzít repasovaný XPS o level nebo dva výš.

takže bude záležet IMO hlavně na tom, aby ti stačila VRAM na to, co potřebuješ dělat.

este pozeram dell xps 15 tam uz ta grafika je lepsia. ide v podstate o robotny komp ale kazdopadne tam chcem mat moznost hrat hry. bude vo volnom case alebo ked to odkupim. ide mi o to ze ta grafika v t420 lenovu co som kupil je strasne nahovno. a chcel by som teraz kupit aspon trochu nieco lepsie. nechcem na to hrat highendove windows hry ale aj na linuxe su nejake 3d zalazitosti a chcel by som aby to bezalo aj tam.

zxcv

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #12 kdy: 19. 08. 2018, 20:51:25 »
zalezi jake hry

pravidelne si kupuju humble indie bundle, v poslednich letech jsem vyzkousel kolem 70 her, na ruznych nekolik let starych pc, z toho 2-3 nefungovaly s open-source ovladacem, jinak ok

s funkcnosti 3d akcelerace jsem mel problemy naposledy v roce 2011

taky je moznost koupit si externi gpu

MasoxCZ

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #13 kdy: 20. 08. 2018, 08:46:11 »
taky je moznost koupit si externi gpu

Intuice mi ze strany šeptá, že v momentě kdy máš na externí GPU box a noťase s TB3, tak asi úplně nepotřebuješ řešit, jestli ti bude stačit MX130.

e3k

Re:novy notebook, jaka grafika?
« Odpověď #14 kdy: 20. 08. 2018, 19:26:29 »
zalezi jake hry

pravidelne si kupuju humble indie bundle, v poslednich letech jsem vyzkousel kolem 70 her, na ruznych nekolik let starych pc, z toho 2-3 nefungovaly s open-source ovladacem, jinak ok

s funkcnosti 3d akcelerace jsem mel problemy naposledy v roce 2011

taky je moznost koupit si externi gpu
posledne hearthstone od blizzardu alebo guacamelee wesnoth a dalsie rozne veci od humblebundle hlavne starsie momentalne tam uz nenakupujem lebo to ani poriadne nehram.

ad xps15: ide to mimo moj budget takze asi ostanem pri tom latitude. grafika nic moc ale oproti tej v t420 bude lepsia.