reklama

Co se vám nelíbí na linuxu?

-/+

Re:Co se vám nelíbí na linuxu?
« Odpověď #45 kdy: 10. 08. 2018, 16:49:04 »
Aha, vidim, ze tento model potrebuje jeste Epson driver, tak asi nic.

reklama

Livan

« Odpověď #46 kdy: 10. 08. 2018, 17:09:41 »
Mne sa nepaci  graficke rozhranie. Unix ziadne nemal, nebol problem.  Ale nie, prisiel xerox, apple, microsoft a podobni babraci a vychovali bandu negramotnych klikakacov.  Tak sa unix zacal opicit a GNU/Linux to potom len prebral.

Distribucie by sa mali robit bez grafickeho rozhrania, lebo klikanie robi z ludi nepremyslajuce opice.
Keby o vývoji rozhodovali takíto v minulom storočí zamrznutí jedinci, tak stále robíme programy v asembleri. Mal som možnosť vidieť takéhoto borca v akcii. Všetko robil v termináli, najsôr sa hlboko na niekoľko minút zamyslel, potom napísal jeden príkaz, potom druhý, kde si pracne zisťoval, ako je čo nastavené, potom ďalší príkaz a po pol hodine to začalo konečne behať. Samozrejme počas zadávania príkazov sa často uklepol, tak to zadával znova. Proste cirkus Humberto. Potom mi to isté nastavoval iný borec cez klikátka, naklikal to bezchyby za dve minuty a bolo vymaľované. Tie klikátka sú tam hlavne kvôli pohodliu a rýchlosti a hlavne človek sa tak ľahko neuklepne a často tam má i nápovedu, že aké sú pre daný parameter možnosti.

krallinuxu

« Odpověď #47 kdy: 10. 08. 2018, 22:01:31 »
naposledy co jsem zkousel tak nefungovala HP LJ 5L pripojena pres redukci lpt port to usb, scanner Mustek BearPaw 2448CU Pro  a android Nexus 7 2013 pripojeny jako mass storage, a pak take nejaka multifunkce Canon Pixma co jsem mel jen na chvili pujcenou, ani jedno to vubec nedetekovalo ... (aspon ze ta usb klavesnice a usb mys funguje)
HP LJ 5L propojena pochybnou redukcí ... jo jo, to je argument. Mě spíš se.e když nefunguje WiFi nebo fn tlačítka na novém notebooku.

foobar

« Odpověď #48 kdy: 10. 08. 2018, 23:08:37 »
Linux je mi putna. Klidně bych používal BSD, kdyby pro něj byly spíš ovladače. V mojí čtečce knih nebo v Androidu je taky Linux a štve mě userspace.

Userspace GNU/Linuxu mě štve nejmíň ze všech realistických možností. Konkrétně:

Mainstreamové shelly (bash, sh) jsou jako jazyky hnus. Proprietární unixy a Windows jsou většinou horší, ale i tak. Vím, že jsou i shelly založené na Pythonu, Lispu,... ale podpora je bídná.

Přechod na Wayland mě děsí. Budeme si muset projít dobou temna jako s X11 v 90. letech, kdy ještě nebylo všech těch rozhraní a nástrojů pro manipulaci se vstupy, okny, nahrávání desktopu...  V X11 je to sice zabugované nebo konkrétní programy nikdo neudržuje, ale aspoň to existuje. Jde mi například o stenografický software (je mi jedno, jak bude implementovaný, ale dnes emuluje klávesnici, a to je ve Waylandu sprosté slovo, protože "bezpečnost").

Ještě k Linuxu: štve mě nvidia se svým přístupem a ovladači. Creative nápodobně. Štvou mě výrobci tabletů a notebooků s divnými implementacemi acpi a všeho možného i nemožného.

pan.chytrolin

« Odpověď #49 kdy: 10. 08. 2018, 23:25:01 »
Ty bys opravdy chtel lisp ((((())))) shell? Netvrdim, ze miliju bash, perl v klidu dam, ale fakt?

foobar

« Odpověď #50 kdy: 10. 08. 2018, 23:41:40 »
Však se podívej na Emacs Lisp a jak se používá v Emacsu. Mně to přijde OK. Určitě lepší než ty speciální jazyky. Když jsem se k tomu dostal, mít vedle sebe sed, awk a perl je taky divné. Historicky to chápu, ale prostě tudy ne.

Rozumím, že shell má ohnutou syntax, aby do něj pasovaly roury, přesměrování vstupů, ... ale když je to ASCII s infixovou notací, pak z toho lezou zmatky.

V Lispu jsou závorky právě super. Jednoduše se to parsuje: mám vysvícené závorky, můžu klávesovou zkratkou skákat po závorkách a vím, co k čemu patří, je to dokonce tak jednoduché, že si to můžu parsovat v hlavě. Ne jak hledání přebytečné mezery kolem uvozovek v bashi.
S klávesnicí inspirovanou Space Cadet z Lisp Machine se to i dobře píše. Klepnu do Shiftu a mám závorku. Neměl by být ani problém psát řeckou abecedu, matematické symboly,... jako syntaktický cukr.

xyz

« Odpověď #51 kdy: 11. 08. 2018, 09:05:18 »
Tohle téma je odpad, většina stížností co tu prezentujete vůbec nesouvisí s Linuxem, ale s hnojem který nad něj někdo vykydá a vydá to jako *buntu. Nejvíc se mi líbí jak jsou tu Linuxem všichni ukřivděný a to nejen tady na fóru, ale i IRL a přitom ho šmrdláte na mobilu pokaždý, když voláte mamce.

Ivan Nový

« Odpověď #52 kdy: 11. 08. 2018, 10:18:23 »
Nevhodnost pro RT aplikace a to jsou dnes prakticky všechny, co jsou distribuované. pak se to musí obcházet různými obezličkami. nešlo by třeba z jednoho jádra vícejádrového procesoru udělat dynamicky privilegované RT jádro, aby výkon ostatních jader neklesal ?

Jyrki

« Odpověď #53 kdy: 11. 08. 2018, 10:54:06 »
pominu systemd, jedu na distrech s runitem nebo openrc. Co mi ale dela problemy je displayport (GIGABYTE BRIX BSCEH-3955). Jakmile se monitor uspi, je problem jej znovu probudit. Podarilo se mi to castecne vyresit sekvenci prikazu
xset dpms force off
sleep 1
xset dpms force on
ke ktere jsem pridal klavesovou zkratku. Ale obcas to i tak musim vyvolat nekolikrat, nez se monitor probere.
Take nesmim pc zapinat, pokud mimo monitoru pripojeneho pres DP, je zapnuta napr i televize pres HDMI. To pak pomuze jen vypnout TV a restartovat.
Nicmene DP na notebooku Lenovo T420 funguje dobre.

qwertz

« Odpověď #54 kdy: 11. 08. 2018, 11:09:54 »
LibreOpice je multiplatformni aplikace, je stejne hrozna na vsech platformach. Linux za to nemuze.

Až najdete fungující Office dejte vědět. MS Office je totiž taky pořádná sračka a o dalších alternativách nevím. V dlouhodobém horizontu je LO asi nejmenší zlo.

foobar

« Odpověď #55 kdy: 11. 08. 2018, 12:04:48 »
LibreOpice je multiplatformni aplikace, je stejne hrozna na vsech platformach. Linux za to nemuze.

Až najdete fungující Office dejte vědět. MS Office je totiž taky pořádná sračka a o dalších alternativách nevím. V dlouhodobém horizontu je LO asi nejmenší zlo.

Kancelářský balík mi vůbec přijde jako slepá ulička, nebo možná takový ekvivalent lepící pásky a WD-40, ve kterém se všechno tak nějak spatlá.

Na druhé straně je to jeden z mála softwarů, u kterých se aspoň trochu hraje na nějaké použitelné GUI. LaTeX nesnáším tak nějak podobně jako Bash a z normálních databázových UI by se taky jeden osypal.

« Odpověď #56 kdy: 11. 08. 2018, 12:53:43 »
Mě se nelíbí linuxová komunita. Zdá se mi, že lidé zde za posledních 8 let docela zhořkli. Ale to je asi subjektivní

Jinak diskuze zde je docela úsměvná. Na stížnost, že se někomu nelíbí  kvalita LibreOffice a kancelářských balíčků pro Linux tu máme odpovědi:

• Je to multiplatformní takže za to nemůžem
  • Jste blbci, LO je ve skutečností lepší než MS Office
  • Kancelářské balíky jsou slepá ulička

Prostě odpověď je, že pro nenáročného LO nebo Office Online stačí, ale pokud chcete vic musíte jít jinam. Jsou tu ještě nějaké komerční balíky,ale s těmi nemám žádné zkušenosti. Třeba budou mít úspěch, podobně jako po 10 letech neschopnosti nahradit Skype prostě přišel Discord.

kkt1

• 367
    • Zobrazit profil
« Odpověď #57 kdy: 11. 08. 2018, 14:02:11 »
Jenom zde? Ja mam pocit, ze komunita kolem open source obecne ma problem dohodnout se na cemkoliv a delat kompromisy. Kdyz dela 10 lidi na nejakem projektu, najdou se treba 3 co maji vyhrady treba k nejakemu grafickemu vzhledu. Tak si udelaji vlastni fork a mam 2 projekty ktere bastli to same ale trochu jine. Z tech 7 lidi na puvodnim projektu si 5 rekne ze zmeny jsou dobre a udelaji si dalsi fork a mame 3 projekty ktere delaji to same ale trochu jine. Takze ve finale zdroje nestaci na nic, vysledek vypada a funguje jako deset let zpatky a komunita jasa kolik open source projektu mame a ze je to skvele pro volbu uzivatelu a kolik treba kancelarskych baliku na linuxu jde provozovat. Ze stoji ve srovnani s komercni konkurenci za hovno nikdo nepripusti a zatimco linuxaci obecne maji hlavu v zadnici tak komerci softver jde dal. Samozrejme ze nemam pravdu, ze to neplati pro vsechny projekty a pisu to zjednodusene, pointa je ale takova, ze linux je diky neschopnosti komunity domluvit se marginalni desktopovy system.

foobar

« Odpověď #58 kdy: 11. 08. 2018, 17:48:45 »
klondike12, a co chceš slyšet?

Kancelářský balík je pro 99 % lidí textový procesor (= virtuální psací stroj) a tabulkový procesor (= virtuální papír s tabulkou + kalkulačka).

Potom to vypadá tak, že si lidé / úředníci vyměňují místo fyzických papírů virtuální papíry jako před sto lety. Vlastně ne místo, ale na úřadech a ve větších firmách si vyměňují oboje nebo pořád pouze papír (vytisknutý)... a na dveřích visí cedulky popsané Comic Sansem.

Jak se šíří počítače a digitalizace procesů, musíme se nakonec zamyslet, jakou strukturu ta data mají a co s nimi dál. Takže se pořídí Informační Systém (TM). Problém je, že většinou je naopak moc rigidní a některé věci se lepí bokem. Chce to víc flexibility někde mezi tím.

Bystroušákovo blogy mi přijdou jako zajímavé uvažování správným směrem, i když řeší něco trochu jiného.

nosss

« Odpověď #59 kdy: 11. 08. 2018, 18:00:26 »
Hlavne linux je uplne nevhodny pre beznych uzivatelov.
Uz vidim ako si bezny clovek bude sam kompilovat driver po kazdom update jadra.

Dalsia vec, vadi mi komunita.
Vadi mi, ze cez gui nejde takmer nic spravit a pri tom to ma byt desktopovy system.
Pri kazdej zmene cohokolvek menia jadro.
Ziadna kompatibilita.
Updaty rozbijaju veci.

reklama