Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows

krallinuxu

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #45 kdy: 10. 08. 2018, 21:57:39 »
Prostě widle jsou objektivně tak špatný, že by i v soutěži o nejhorší operační systém skončily druhý. Jsou tak blbý, že ani to vyhrát nemůžou.
A kdo je objektivně na prvním místě?


Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #46 kdy: 10. 08. 2018, 23:04:55 »
Citace
nějaká obdoba SystemTap třeba
SystemTap neznám, ale zřejmě nejblíže jsem mu byl využitím Kernrate. Jinak zřejmě to pravé bude monitorování různých WMI/ETW eventů, na což ale bude ideální najít nějakou speciální aplikaci (neznám, protože jsem toto zatím nikdy nepotřeboval), protože se mi nezdá, že by to nižší edice Windows uměly nějak hezky.

pan.chytrolin

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #47 kdy: 10. 08. 2018, 23:27:22 »
Zcela zasadne dehonestuje toto tema seriozni postaveni root.cz jako jednoznazcne #1 linux v regionu prinejmensim stredni evropy!

Medo

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #48 kdy: 11. 08. 2018, 09:15:05 »
Pro srandu... 32bit office v 64bit widlich potrebujou ... jakej odbc zdroj ? A japa se vlastne ten kterej zdroj edituje? ... A japa se pozna, kterou verzi vlastne zrovna upravujete? ....
Kolega je fajnsmeker :-)) Respect ...

Ak preskocime 7-cky (zlata volba este stale), v principe su problemove updaty na w10.
Jednak si pomocou vychodzieho nastavenia testuje na sirokej verejnosti ako to dopadne, jednak vnucuju aj ovladace.
Roll-back na cokomkolvek inom ako SSD je utrpenie.
Za posledny polrok MS ukazal im zalezi na zakaznikoch, ked zmrvenym RemoteAPP, nechal cakat niekolko 100.000 userov ? (tie nefunkcne Navision farmy boli fakt dobre, prd z toho, ze ste Gold Member s premium supportom).

Najprv sa na to vys.ral, takze si to ludia poplatali sami, potom pustil aktualizaciu, ktora to zase rozbila (pritom nic neopravila), a dalsia uz to opravilla - ale len tam, kde ste do toho nevrtali ... Ak ste vrtali, tak to robila zase (pritom sa jednalo prachsproste prepisanie 1xexe a 1xdll, uzasna veda). Prepis 2 suborov z nejakeho funkcneho starsieho buildu riesili 3 mesiace. (ano, ja viem, ze tam bola bezp. chyba, ale nefunkcny zakaznici mi peniaze neprinesu, lebo ani oni vtedy peniaze nezarabaju).

Vzhladom na vyssie uvedene (+ dlohodobo poplatky za licencie na SQL a RDP, ktore prenasate na zakosov) padlo rozhodnutie opustit platformu MS formou prepisu SW. Dlhsia cesta, ale do buducna asi mensie zlo.
Ani nezavisla platforma (html, java, ...) nebude to prave orechove, ale ... Uvidime ...

Servere - dlohodobo ok, viac-menej bez problemov. (v roznych verziach a roznych funkciach - AD, SQL, TS gateway, ..)

qwertz

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #49 kdy: 11. 08. 2018, 10:49:34 »
Co k tomu dodat. Microsoft zpravidla vytvoří z hovna standard a ještě o tom přesvědčí své uživatele, kteří pak všechny ty absurdní procedury považují za normální. Nerad bych se opakoval, takže jen jeden příklad za všechny:

Standardní procedura jak něco opravit ve Windows je restart & reinstalace  ;D

Nedávno jsem řešil nefunkční VPN na Windows 10 s absurdní hláškou, ž "modem je obsazen" (něbo tak něco). Na netu se dočtene kolimetry stížností na X edic Widlí dozadu se stejným problémem, a nekonečný seznam rad (včetně fora Microsoftu), z nichž žádná samozřejmě ve vašem konkrétním případě nefunguje. Možnosti jak někak kouknout, projít konfiguraci, nezávisle ověřit jsou prakticky nulové. Všechno nastaveno 100% správně, a VPN stejně nefunguje.

A řešení? Vlezete do správce zařízení a odinstalujete LAN miniport L2TP pod síťovkama. Pak oblígátní restart, samo se to znovu nainstaluje a bez šáhnutí do konfigurace vše znovu funguje. Kdybyste podle M$ tunili registry a podobné doporučené procedury, nefunguje to dodnes. Co se rozbilo zjistit nejde. Prostě restart/reinstall.

A podle uživatelů MS je to vlastně normální 8)


LAH

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #50 kdy: 11. 08. 2018, 22:57:11 »
Tady furt řešíte updaty, pořiďte si za pětikilo win10pro, updatovat budete kdy budete chtít, nebo vůbec. Já dělám jednou do roka čistou instalaci + zálohu systomu macriem(trvá deset minut), mohu kdykoliv během deseti minut nahodit stav po instalaci, kdyby něco, použil jsem to minulý rok jednou. Nestabilita = 0, a hlavně co linuxáci neznaj: SVOBODA. Obrovský výbět programů, her, prakticky libovolné nastavení čehokoliv, skoro 100% podpora hardwaru, žádné opruzy s oprávněními, notifikace = 0. když je vypnete (a  o nic nepřijdete). Já mám linuc jenom abych se měl občas proč vztekat.

nosss

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #51 kdy: 12. 08. 2018, 07:58:55 »
Maskujete vlastnu neshopnost za chyby Windowsu? Takmer vsteko co sa tu spomina platilo v dobre Windows XP, vsteko ostatne ide vyriesit.

Alebo nie ste si dost isti spolahlivostou vlastneho systemu a pre to musite nuestale zhadzovat iny?

Najviac zarajucejsie je, ze na roote, co ma byt server zo sveta linuxu, sa v trisvrte diskusiach riesi Windows. Ani nie jeho problemy, alebo technicke riesenia, ale len primitivny heit.

Ja som sem chodil kvoli novinkam z unixoveho sveta a technickym novinkam, ale posledne roky sa to uz neda.

j

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #52 kdy: 12. 08. 2018, 08:04:32 »
...
A podle uživatelů MS je to vlastně normální 8)
Nevim jak podle uzivatelu, ale administratori proste vedi, ze to je nejrychlejsi a nejefektivnejsi cesta. Vis jak se u widli opravuje system? Celej ho obnovis z image. Vubec nema smysl se zabejvat tim co a proc je spatne, protoze nad ti stravis klidne par desitek hodin a stejne zjistis kulovy.

Stejne tak se nema smysl zabejvat logama, protoze sou plny sracek. Chyby jsou jejich standardni soucasti takze hledat co se stalo kdyz neco padlo nema smysl. Opet, vsichni admini vedi, ze nad tim stravej hodiny casu aby se nakonec dozvedeli ze "doslo k nezname chybe #546ac587f" ...

Mno a protoze velmi casto staci danou vec vypnout a zapnout, tak tohle admini ucej i svy ovecky, aby je kvuli prkotinam neotravovaly. Takze pokud mas uvedomely usery, tak kdyz uz ti volaj, tak i meldujou, ze restartovat to zkusili uz 5x (spatne, je treba to restartnout jeste posesty, to totiz zcela bez prdеle v 2/3 pripadu zabere).

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #53 kdy: 12. 08. 2018, 09:45:29 »
... a hlavně co linuxáci neznaj: SVOBODA.
M$ a sloboda? Ako humor dobré..  ;D

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #54 kdy: 12. 08. 2018, 10:05:19 »
zvlastni ze pres vsechny tyto nedostatky se kterymi lze souhlasit maj win 90% trhu desktopu a jeste jsou placene. Cim to asi bude ? Asi tim, ze jine platformy jsou na tom jeste hur z pohledu normalniho bfu. Ono kdyz by doslo na TCO tak by linux (bsd) musel byt darovan s darkovym poukazem min. na 10.000 Kc abych si mohl zaplatit aspon 10 hodin prace linuxoveho profika ktery by mi instalaci spravoval a rozchodil co potrebuju treba pres TeamViewer, zatimco na win si vsechno rozchodim SAM bez obtizi, jak je to mozne ?

Neviditelný

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #55 kdy: 12. 08. 2018, 10:50:16 »
Tak když je ta neděle a očekává se, že nebudu dělat nic produktivního...

zvlastni ze pres vsechny tyto nedostatky se kterymi lze souhlasit maj win 90% trhu desktopu a jeste jsou placene. Cim to asi bude ?
Vendor lock-in a síla peněz. Nedávný případ, kdy si MS dotlačil do Mnichova svého starostu a celou velkou filiálku, aby z městské správy vykopali ten zlý LiMux je víc než dostatečně výmluvný. Kdyby se do podobného segmentu chtěl cpát např. Red Hat nebo SuSE, mohla by situace vypadat úplně jinak. O skutečné kvalitě produktu jako takového to příliš nevypovídá. Lidé jsou obecně schopní tolerovat extrémní množství nedostatků pokud v nich vznikne dojem, že je to "normální".

Asi tim, ze jine platformy jsou na tom jeste hur z pohledu normalniho bfu. Ono kdyz by doslo na TCO tak by linux (bsd) musel byt darovan s darkovym poukazem min. na 10.000 Kc abych si mohl zaplatit aspon 10 hodin prace linuxoveho profika ktery by mi instalaci spravoval a rozchodil co potrebuju treba pres TeamViewer, zatimco na win si vsechno rozchodim SAM bez obtizi, jak je to mozne ?
Tento "problém" má více úrovní. Windows jsou kvůli své široké penetraci to první, s čím přijde většina lidí do styku a často ani netuší, že existuje i něco jiného. Pokud jim něco nefunguje, začnou to jakousi pseudosvépomocí řešit a u některých jedinců pak vznikne dojem, že tomu jako rozumí. Když takoví borci pracují někde jako admini, končí to pak všemi těmi útoky ransomwaru a podobně, nad kterými odborná veřejnost jen kroutí hlavou. Klikací rozhraní různých administrátorských nástrojů problém ještě zhoršují, protože ajťák Venca nemusí příliš zjišťovat, co který konfigurační parametr skutečně dělá ale prostě ťukne na něco, co mu přijde jako dobrý nápad. Jakmile to začne fungovat, jde od toho s pocitem dobře odvedené práce. Že tam třeba nechal bezpečnostní díru, kvůli které lze bez autorizace dumpnout celou databázi hesel už neřeší, neb ani netuší, že by něco takového mohl způsobit. Složitější UNIXové nástroje vyžadují, aby si uživatel nastudoval jejich funkce a pochopil, jak se obsluhují. Tím je vstupní bariéra samozřejmě vyšší ale ledasco prostě nelze navrhnout tak, aby to mohl zfleku používat úplný blbec.

Ondro

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #56 kdy: 12. 08. 2018, 12:07:11 »
To, ze inovuju/upravuju veci, ktore su/boli dobre.
Cim dalej tym dalej obmedzuju to, co ako uzivatel mozem robit so systemom. Bloatware, ktory je cim dalej tym tazsie dat prec.
Plochy dizajn win10.
Vadi mi, ze windows nevie detegovat zapojenie PS2 klavesnice pocas behu ale len pri starte.

dustin

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #57 kdy: 12. 08. 2018, 15:23:02 »
Včera na oslavě u kamaráda jsem chtěl najít na netu servisní manuál k jejich myčce. Obrázky, PDF, tohle na mobilu nemám rád. Podali mi ntb s win10, zapnul jsem, po chvíli mi nahlásil, že z důvodu zabezpečení systému musí nainstalovat aktualizace a rebootnul. Když jsem po dvou hodinách odcházel, akorát nabíhal čerstvě zaktualizovaný systém. Mezitím jsem to ze zaťatými zuby našel na mobilu...

Syn dnes od  10 hodin instaluje do Win 7 driver pro nvidii GTX1060. Nejnovější mu padá s jednou hrou (klasika, různé verze driverů opatchované výrobcem pro různé hry), snaží se nainstalovat  předchozí verze, pravidelně končí na code 43 ("zařízení nebylo rozpoznáno", přestože to název vypisuje správně, takže PCI identifikace OK). Párkrát přebootnul do linuxu, aby ověřil, že grafika opravdu funguje v pořádku. Občas systém zahlásí, že neodpovídá Microsoft Management Service (nebo tak nějak) a ani to neotevře okno s informacemi o ovladači.

Zkoušel přeinstalovat starší verzí, která fungovala, ani tam se nechytne. Z mraků diskusí na netu jsem nenašel jediný příspěvek, kde by někdo opravdu věděl, co ta hláška "code 43" vlastně znamená, co to způsobuje. Absolutně vše je laický pokus omyl "mně to zafungovalo takhle", "mně ne, ale zafungovalo pro změnu tohle".... V systémových logách samozřejmě nic, zda si ten driver loguje něco někam sám, to netuším, centrální adresář pro logy tenhle "systém" nemá.

Ale zase to má výhodu, po mnoha hodinách se zvedl a se sprostými slovy o vylučování šel ven na vzduch.

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #58 kdy: 12. 08. 2018, 15:54:44 »
Citace
("zařízení nebylo rozpoznáno", přestože to název vypisuje správně, takže PCI identifikace OK
Správce zařízení +- zobrazuje to, co mu ovladač řekne, že má zobrazit za název. K zjišťování této informace dochází dávno předtím, než je zařízení inicializováno, dokonce obvykle dříve, než se pro něj spustí hlavní ovladač (ten, který by se o něj měl starat). Během inicializace (než dojde k úspěšné obsluze "start" požadavku) existuje spousta míst, kde může dojít k selhání.

Citace
V systémových logách samozřejmě nic, zda si ten driver loguje něco někam sám, to netuším, centrální adresář pro logy tenhle "systém" nemá.
K logování z kernelu by měl být používán eventlog, jehož úložištěm je registr. Výhoda je, že registr je dostupný pro zápis i při bootu, což pro souborový systém neplatí (zápisy se později zamergují, jakmile je namountován souborový systém). Ale je to zvláštní, minimálně tu chybu 43 bych čekal, že najdete i v eventlogu. Ne že by vám to nějak zvlášť pomohlo.

Já bych na diagnostiku problému použil svoji utilitu IRPMon, ale ta není určená moc pro běžné uživatele (tam leda s dobrým návodem). Dá se pomocí ní zjistit, kde přesně dojde k problému. Alternativně by na 32bitových Windows šel použít IrpTracker od Sysinternals.

P.S.
Zkoušel přejmenovat exe soubor té hry? Pak sice nedostane specifické optimalizace, ale třeba to aspoň nebude padat.

dustin

Re:Co se vám nelíbí na Mrkwosoft Windows
« Odpověď #59 kdy: 12. 08. 2018, 16:54:14 »
Správce zařízení +- zobrazuje to, co mu ovladač řekne, že má zobrazit za název. K zjišťování této informace dochází dávno předtím, než je zařízení inicializováno, dokonce obvykle dříve, než se pro něj spustí hlavní ovladač

To samozřejmě chápu, linuxový lspci jaké nic neřeší s drivery, jen se podívá do databáze PCI názvů a převede PCI ID na příslušný název.

Citace
Během inicializace (než dojde k úspěšné obsluze "start" požadavku) existuje spousta míst, kde může dojít k selhání.

A přesně od toho jsou logy. Se stejnou grafikou jsem měl problém i v linuxu. Nejnovější proprietární driver ji nepoznal a X window jely na vese. V standardním logu (dmesg, syslog)  driver jasně zahlásil, že tohle PCI ID nezná a odmítl se loadnout. Jedna konzultace googlu ukázala, že chlapci z Nvidie v něm seznam svých produktů zmrvili a že o verzi starší driver je OK. V linuxu to tedy také nebylo  bez problémů, ale díky rozumným logům bylo za 20 minut hotovo.

Citace
Ale je to zvláštní, minimálně tu chybu 43 bych čekal, že najdete i v eventlogu. Ne že by vám to nějak zvlášť pomohlo.

Čekal bych tam všechny logy, nejen nějakou kritickou chybu (která tam samozřejmě nebyla).

Citace
Já bych na diagnostiku problému použil svoji utilitu IRPMon, ale ta není určená moc pro běžné uživatele (tam leda s dobrým návodem). Dá se pomocí ní zjistit, kde přesně dojde k problému. Alternativně by na 32bitových Windows šel použít IrpTracker od Sysinternals.

Je vidět, že jako jeden z mála windows opravdu rozumíš. Rada na takové úrovni je ale pro windows buď zcela nedostupná, nebo nedohledatelná, zavalená mraky rad pokus/omyl od "odborníků na počítače". Na linuxu, když nevím a nikde to nenajdu a ze zdrojáků to nedokážu vyčíst, píšu do mailinglistu autorů daného softwaru a téměř vždycky se to vyřeší. Tenhle level supportu mi u win chybí, je to černá schránka plná domněnek, kterou téměř nikdo opravdu nezná.

Citace
Zkoušel přejmenovat exe soubor té hry? Pak sice nedostane specifické optimalizace, ale třeba to aspoň nebude padat.

Netuším, zda to lze ve Steamu nějak měnit. Příště to u standalone hry zkusíme, díky. Jeden velký bordel, tenhle "systém".