VoLTE funguje jen s některými telefony

JaSam

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #15 kdy: 06. 08. 2018, 16:36:54 »
Preco VoLTE a VoWiFi nejdu genericky na kazdom androide u kazdeho operatora?
Lebo kazdy ventor to ma implementovane mierne inak, a zaroven
lebo kazdy operator to ma implementovane mierne inac, a zaroven
kazdy android vendor to ma tiez implementovane mierne inac.
Treba si uvedomit, ze VoLTE je sice 3GPP definovany standard, ale tak ako vacsina 3GPP veci - dost laxne s velkou medzerou na "domyslenie" si.
Co to teda znamena?
Existuju parametre, ktore sa daju nastavit provisioningom, dalsie parametre ktore sa telefon dozvie zo siete - tieto parametre su propagovane na PDG a ePDG. Na zaklade tychto parametrov by sa uz mal vediet pripojit kazdy telefon, ktory aspon trochu splna VoLTE a VoWiFi standard (P-CSCF adresa, porty...). Realita je vsak taka, ze vdaka tomu ze kazdy vendor ma custom Carrier config s blizsimi specialnymi konfiguraciami ktore reflektuju internu konfiguraciu operatora, zaroven parametre, ktore urcuju ako sa ma telefon chovat, ked robi csfb, ake su timers, co si a ake su rozne triggre atd.
Cele toto je zabalene do firmware zariadenia a prechadza testovanim u vendora a aj konkretneho operatora. Dobra sprava je, ze najviac testovani je pri launchi noveho vendora - nasledne sa konfiguracny profil pouziva s minimalnymi zmenami (ktore su vacsinou vynutene zmenou chipsetu).

Co sa tyka Applu. Tam takuto saskandu s iOSmi robit netreba. Apple sa strikne drzi 3GPP a ocakava, ze siet bude reagovat na zaklade standardu. Ako som vsak spominal vyssie, 3GPP je relativne laxne a vendori a operatori to maju tak trochu na haku. Tak apple spravilo to, ze vsetky "nejasne a interne" veci, su definovane v Carrier Profile ktory sa updatuje spolu s iOS, na strane operatora musi byt postavena special technologia len pre Apple zariadenia s ktorou sa mobilne zariadenia dohaduju a kym sa to cele spusti, operator musi prejst celkom brutal certifikaciou.
A preto vacsina operatorov ma sklz medzi Android a iOS Vo* sluzbami - Apple si dava na cas. Ale ked uz to je ocertifikovane, tak to plati pre celu lajnu produktov.

Cize ano, co sa tyka androidu, ucite existuju na strane operatorov aj WhiteListy. Nie je problem vytiahnut tie profily z firmware, problem je, ze existuju vo svete extremne pripady kedy nekorektne fungujuci cinsky android zhodil rozne casti siete.
Primarne je to vsak tym, ze ze na strane Androidu treba specialnu konfiguraciu zariadenia ktora je Carrier specific a vacsinou to je len na konkretny model.


Ferda

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #16 kdy: 06. 08. 2018, 18:08:36 »
Vždyť na těch telefonech je LTE funkční a vše další funguje 'jako data', tak jaké caviky s 'mierne inak', s 'mierne inac'.

Mám díru do kanalizace a je úplně jedno, jakou srací mísu na to namontuju.

Zvarok

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #17 kdy: 06. 08. 2018, 18:19:59 »
To je potom riadna komedia.

JaSam

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #18 kdy: 06. 08. 2018, 18:25:05 »
A to je to. To nie su data. To ze signaling a media su enkapsulovane ako data stream je fajn, ale ten konci na packet gateway. Tam sa to dalej spracovava a bud to ide do internetu alebo do IMSu (ustredne).
Cize ano, medzi tvojim telefonom a operatorom je LTE/tcpip trubka, ale to co v tej trubke tecie je uz vec ina.

j

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #19 kdy: 06. 08. 2018, 18:35:41 »
... ale to co v tej trubke tecie je uz vec ina.
Prosimte neblabol ... v ty trubce je uplne obycejnej SIP. Mam tu klienta na PC kterej se k tomu umi pripojit, testovali sme to v ramci nabidky operatora. Ostatne i veskerej provoz mezi operatorama/mezinarodni/... bezi davno po SIPu, a poplatky za roaming jsou jen nehoraznej vejvar, protoze naklady na tech par kbit jsou 0.

Jejich pozadavky na telefon pak byly libovolnej adnroid (v ty dobe nemeli "svyho" klienta pro nic jinyho). Takze jestli to nekde na necem nekomu nefunguje .... je to bud vec tupyho uzivatele nebo imbecilniho operatora.

Volte je jen a pouze marketingovej nazev, defakto (ve skutecnosti) ma ten SIP jiny telefoni cislo, a jediny co operator dela je to, ze zajisti transparentni presmerovani. Tzn v okamziku kdy se prihlasis pres ten SIP ti i prichozi hovory jdou na nej. Ale vazne nevim, proc by nekdo neco takovyho mel pouzivat, a predevsim platit, kdyz se s kymkoli na datech muze spoujit po tech datech a operatora na to vubec nepotrebuje.


JaSam

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #20 kdy: 06. 08. 2018, 23:54:20 »
To co si testoval a na co sa vies pripojit cez standardny SIP klient, je separatny aplikacny server, urceny pre B2B sluzby. Pred nim stoji A-SBC ktory riesi mimo ine AAA, translation a encoding pre zvysok IMS core prave z toho obycajneho, sip klienta ktory posiela vsetko podla zelania uzivatela a vacsinou nevalidne voci core.

Co sa tyka toho nezmyslu co si napisal ohladom telefonnych cisel, to nema ani zmysel komentovat. Kazdy operator totiz v ramci signalizacie pouziva identifikator <telefonne-cislo>@registrar(scscf-pool-fqdn). Zo standardu vypliva ze to moze byt hocico, ale pouziva sa prave tvoje telefonne cislo, pretoze inak by pri kazdom passe cez overenie, musel do headra strkat PAI header aby si bol overeny voci HSS a tiez zahral billing a charging. Nehovoriac o debuggingu hovoru pri problemoch.
V pobockovych ustredniach sa to kludne moze pouzit kedze robis auth az na vystupe do trunku operatora, ale ziaden normalny operator to nema takto navrhnute.

A ani by si neveril kolko operatorov stale na roaming pouziva SS7 a diametre... cca 70%... A mozno bude pre teba prekvapenie ze neplatis poplatky za prenos dat, ale prave za 3rd party firmu, ktora udrzuje roamingove rury medzi operatormi (Roamware, Syniverse...). A hlavne, platis roamingovemu operatorovi, cez ktoreho infrastrukturu telefonujes. Jedine velke grupy maju peer to peer direct prepoje medzi affiliates a obchadzaju roamingove prepoje.

j

Re:volte funguje jen s nekterymi smartphonmi
« Odpověď #21 kdy: 07. 08. 2018, 18:36:40 »
Jo, diky za krasnej blabol ... operator v pripade komunikace kamkoli mimo svoji sit presype ty data na uplne obycejny internetovy linky a plati za to presne totez, co jakakoli jina firma za garantovanou konektivitu = skoro nic. V pripade vetsich kapacit si mozna pronajme svoje vlakno. Pripadne pokud vubec ma nejakou infrastrukturu, tak provozuje vlastni.

A timhle smerem se postupne konsoliduje i infrastruktura vlastniho operatora, davno neexistujouo ustredny, a ty krabicky ktery delaj konverzi se presunujou cim dal bliz enduserum, a je to tak jednoduse i proto, ze G5 site vubec nepodporujou hlas jako extra sluzbu, jsou ciste IP. Tzn kdo "telefonuje" na G5, tak pouziva SIP a data.

Ty blaboly s telefonima cislama si pak vypravje svej detem, ty mozna pohadkam jeste verej. Kazdej jeden operator ti mimo jiny umi nabidnout to, ze budes mit 1-N telefonu, se "stejnym" cislem (i v bezny GSM siti). Ve skutecnosti ma kazdej cislo jiny, protoze by to jinak vubec nemohlo fungovat, ale to cislo user nikdy neuvidi, mozna hypoteticky na nejakym vypise/fakture/... ale prevazne ani tam ne. Dtto stejne tak maji prideleny telefoni cisla i ciste datovy sluzby, prave proto, ze z pohledu operatora je telefoni cislo to spravny UID.