Gentoo: má ještě pro někoho smysl?

j

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #15 kdy: 06. 08. 2018, 08:42:57 »
Panuje tu nejaká skreslená predstava, že s Gentoo je veľa práce. ...
To si myslej vyhradne ti kkti, ktery to vzivote nevideli ... je stim o rad min prace, nez s libovolny uzasne hotovym binarnim distrem, kde se ti nainstaluj hromada knihoven o kterych ani nevis k cemu sou, zato se ti pokazdy neco rozesere ... viz trebas deb.

...Clovek uz nemusi 2 hodiny pred spanim ladit rozbite zavislosti a blockery,...
Jasne, jestli aktualizujes system 1x za 5 let ...

... Čeho se ale dá v Gentoo dosáhnout a co si myslím, že má pořád význam, je odstranění zbytečných závislostí....
Tohle je nejzasadnejsi vec, vsechny srajdy ktery nepotrebujes z toho na zacatku vykostis, a tim i 50+% problemu ktery nemusis resit.


Marian

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #16 kdy: 06. 08. 2018, 08:43:39 »
Gentoo používam na dvoch armovych naskach, zyxel nsa325 a zyxel nas326. Predtým som tam mal debian a ten bol o dosť pomalší.

Čo sa týka kompilácie tak som si vo virtualboxe rozbehal ďalšie gentoo a rozbehal distcc a crossdev, stále to však neušetrí veľa času nakoľko pri staršom nasku trvá aj configure časť pomerne dlho, preto rozmýšľam nad tým že distcc vyhodím a budem na virtuálke rovno vytvárať binárne packages ktoré potom na naskach iba nainštalujem

shemale

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #17 kdy: 06. 08. 2018, 09:02:17 »
Myslím, že smysl to má. Nastavíš si USE flagy, tak jak potřebuješ, v kernelu se také povolí jen to co je potřeba.

Na druhou stranu ale uznávám, že chce často aktualizovat, ideálně tak týdně. Pokud to necháš být delší dobu, je dost složité pak to srovnat.

RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #18 kdy: 06. 08. 2018, 09:30:36 »
Ja mam Gentoo x86 s KDE3.. tak jak bylo nainstalovano pred dvanacti rokama. Instalace za tou dobu prosla snad desitkou pocitacu a Gentoo x64 jedu i na routru a NAS - je tam presne to co potrebuji. Vyhoda je ze vim co se odkud "uvari" /zkompiluje/, namisto omezeneho prostoru pro reseni problemu na jede/nejede jak je u binarnich dister typicke.

Systemd me fakt nechybi a pokud by me to nekdo nutil tak snad s IT koncim. Stroje maji pracovat pro nas, bohuzel u ostatnich distribuci nebo i windows a macu je to presne naopak - uzivatel je obeti sveho zarizeni a to opravdu nemuzu prekousnout.

Initrd tedy nechavam a parkrat me to zachranilo - je v tom totiz moznost mit normalni mini system s busyboxem, takze jsem opravoval sestavovani poli a jeste nejaky problem kdy po jednom rolling update nebyl system uplne v konzistentnim stavu a nebootoval spravne (jo no, tak to dopada kdyz se zapomene precist news :)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #19 kdy: 06. 08. 2018, 09:53:49 »
Initrd tedy nechavam a parkrat me to zachranilo - je v tom totiz moznost mit normalni mini system s busyboxem, takze jsem opravoval sestavovani poli a jeste nejaky problem kdy po jednom rolling update nebyl system uplne v konzistentnim stavu a nebootoval spravne (jo no, tak to dopada kdyz se zapomene precist news :)
Mně se před těma skoro deseti lety nějak nedařilo Initrd rozběhnout (v tý době málo zkušeností a pomalejší HW na testování možností), tak jsem to dal bez něj a od tý doby jsem neměl důvod to znova zkoušet ;D

Případný problémy s bootem/nekonzistence řeší chroot ;) Je to sice docela pracný (nabootovat, namountovat potřebný nesmysly, linkovat DNS, ... známe to, ne? ;) a ktomu občas ručně skládat pole apod.), ale 100% funkční a relativně bezproblémový :-)


Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #20 kdy: 06. 08. 2018, 10:31:09 »
Používám Gentoo proto, že tam je snad největší množství dostupných balíků v aktuálních verzích, díky nainstalovaným hlavičkovým souborům lze snadno zkompilovat i software, který v balíčcích není a stejně snadno lze vytvořit i vlastní balíčky.

Nechci používat zastaralý software jako v Debianu, nechci trávit hodiny nad specfiles jako ve Fedoře. Gentoo je v tomhle případě nejmenší nepohodlí. Je dost dobře možné, že Arch je na tom stejně dobře, ještě jsem ho nezkoušel, protože mi Gentoo vyhovuje ;)

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #21 kdy: 06. 08. 2018, 10:56:17 »
Gentoo je vynikající, ale vyžaduje údržbu (pokud nebude dlouho aktualizované je problém se z toho dostat).
Zajímavá vlastnost je běh různých verzí čehokoliv proti sobě (což v jiných distribucích je téměř nemožné).
Pokud potřebujete novou fíčuru vs staré knihovny apod. tak to není problém. Takže se dá provozovat pravěk v budoucnosti a to se semtam hodí.

Jinak mi to příjde někdy výrazně jednodušší, než zkoumat závislosti v běžných binárních distribucích. Nicméně v nových verzích Gentoo už jsou také hotové binárky - ale to už vlastně nechápu proč bych to používal.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #22 kdy: 06. 08. 2018, 13:35:37 »
Nicméně v nových verzích Gentoo už jsou také hotové binárky - ale to už vlastně nechápu proč bych to používal.
Protože je pár balíků, kde i celkem slušný stroj bude kompilovat několik hodin (ano, slyšíte správně: Chromium). Ale já stejně volím kompilaci. Jestli to poběží přes noc naplno 2 hodiny nebo šest, to už je mi jedno...

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2018, 13:47:54 »
Pavouku, mas moznost u te kompilace chromia neco ovlyvnit co by melo za duvod ze ti to za to stoji?

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #24 kdy: 13. 08. 2018, 14:31:12 »
Pavouku, mas moznost u te kompilace chromia neco ovlyvnit co by melo za duvod ze ti to za to stoji?
Jiště :-) Můžu při kompilaci vypnout/zapnout použití systemových balíků a tím omylem znefunkčnit přehrávání videa. A to za to stojí ;D

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Gentoo: má ještě pro někoho smysl?
« Odpověď #25 kdy: 13. 08. 2018, 14:50:54 »
To se fakt vyplati...  ::)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: má ještě pro někoho smysl?
« Odpověď #26 kdy: 13. 08. 2018, 15:00:42 »
To se fakt vyplati...  ::)
Hele, cenu to nemá. Chromium zrovna nějak výrazně neovlivníš. Ale jestli to pojede kvůli němu o pár hodin dýl, to je mi přes noc jedno ;-) Třeba u Libreoffice se ale kompilaci nevyhnu - v binárce třeba nebude chybět cups, ten ale já nemám a nepotřebuju. Takhle se dá výrazně osekat hodně balíků. Jeden se třeba kompiluje pět minut, ale když by si s sebou vzal závislosti (který nevyužiju), může být z 5 minut rázem půl hodina...

Samozřejmě pak nemluvím ani o tom, jak mi systém bobtná jak na disku, tak v RAM. Já mám po startu (grafickýho prostředí + přihlášení do něj) obsazeno 150MB z 8GB RAM. To se to pak šlape svižně... Spousta paměti pro potřebný věci, samotnej systém lehounkej. Nepotřebuju ani swap.

aaa

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #27 kdy: 14. 08. 2018, 01:12:56 »
Nechci používat zastaralý software jako v Debianu
Debian ma testing, ktory riesi neaktualnost.

Gentoo som pouzival, ale odradilo ma, ze zmena USE flagov (odstranenie -kde) znamenala prakticky rekompilaciu celeho systemu. USE flagy su zaroven aj vyhoda - ked nechces KDE, tak to spravne specifikujes a proste ti to funguje.

Az dokedy nepotrebujes nejaku aplikaciu s KDE.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #28 kdy: 05. 10. 2018, 12:24:18 »
Nechci používat zastaralý software jako v Debianu
Debian ma testing, ktory riesi neaktualnost.

Gentoo som pouzival, ale odradilo ma, ze zmena USE flagov (odstranenie -kde) znamenala prakticky rekompilaciu celeho systemu. USE flagy su zaroven aj vyhoda - ked nechces KDE, tak to spravne specifikujes a proste ti to funguje.

Az dokedy nepotrebujes nejaku aplikaciu s KDE.
Omluva za necropost.

USE flagy lze přiřazovat i jednotlivým balíkům. Já sám mám "-kde" (tedy plošně KDE vypnuto), stejně jako třeba "-cups" (nemám tiskárnu, takže proč mít balíky kolem tisku?). Ale občas třeba chci, aby aplikace měla grafický rozhraní (když může), takže povolím té jedné aplikaci GTK (také plošně vypnuté; hromada věcí ho má jako USE, ale přitom jde o balíky, které výhradně nepoužívám, tedy jsou závislostí, nebo běží v terminálu). Je to prostě hodně variabilní a lze dělat spoustu věcí. Stojí to ale čas a je potřeba nějakých znalostí.

Takže možná jsi jen neproniknul hlouběji do tajů USE :-)

citanus006

Re:Gentoo: ma jeste smysl pro nekoho?
« Odpověď #29 kdy: 05. 10. 2018, 21:47:34 »
Nechci používat zastaralý software jako v Debianu
Debian ma testing, ktory riesi neaktualnost.

Gentoo som pouzival, ale odradilo ma, ze zmena USE flagov (odstranenie -kde) znamenala prakticky rekompilaciu celeho systemu. USE flagy su zaroven aj vyhoda - ked nechces KDE, tak to spravne specifikujes a proste ti to funguje.

Az dokedy nepotrebujes nejaku aplikaciu s KDE.
Omluva za necropost.

USE flagy lze přiřazovat i jednotlivým balíkům. Já sám mám "-kde" (tedy plošně KDE vypnuto), stejně jako třeba "-cups" (nemám tiskárnu, takže proč mít balíky kolem tisku?). Ale občas třeba chci, aby aplikace měla grafický rozhraní (když může), takže povolím té jedné aplikaci GTK (také plošně vypnuté; hromada věcí ho má jako USE, ale přitom jde o balíky, které výhradně nepoužívám, tedy jsou závislostí, nebo běží v terminálu). Je to prostě hodně variabilní a lze dělat spoustu věcí. Stojí to ale čas a je potřeba nějakých znalostí.

Takže možná jsi jen neproniknul hlouběji do tajů USE :-)

Pavouk106 muzes prosim hodit seznam use falgu ktery pouzivas a ktery mas zakazany? Premyslim ze to po 12 letech zase nahodim a nechce se mi moc sahodlouze zjistovat co povypinat : ) muj cil je minimalni system s awesomewm+gtk utils