Obecná odpověď pro LiIon/LiPol: zbytečně necyklovat, radši držet přístroj na "nabíječce". ... Tzn. otázka je, co to znamená 100 % nabití.
Nesouhlasím. Pro Lixxx baterie je problém, když se dlouhodobě nabíjejí na technologickou horní hranici. Pro prodloužení životnosti se naopak doporučuje nenabíjet "do plna", ale skončit o něco dříve (cca 5mV - v podstatě v oblasti, kdy končí nabíjení CI a přechází se na CV).
5 mV při napětí na článku cca 4 V ? Čtu správně 1.2 promile? :-) Pak dává smysl, kupovat LiOnky jenom v packu opatřeném palivoměrem, který má ve flashce uloženo maximální napětí, a nejlíp taky kompenzuje závislost na teplotě. A jeho ADC (měřící napětí) by měl být zkalibrovaný s přesností řekněme o řád lepší, tzn. 10^-4...
Spíš mi přijde realističtější, nastavit horní prahové napětí třeba o 50-100 mV níž, a připravit se tak o 2-5% kapacity. Tolik jenom k otázce "definice 100% nabití".
BTW appnote od RichTeku se spoustou grafů.
Hehe asi už vím, proč synkův matlafoun přepne do introvertního režimu s výhružnou baterkou ve chvíli, kdy spadne cca na 10% nabití. Když se podívám na vybíjecí křivku, tak z hlediska životnosti baterky je to zřejmě dobrý kompromis.
Možná by to chtělo se před spuštěním generátoru náhodných keců podívat, jak se věci mají. Viděl jsi už někdy nabíjecí charakteristiku Li-ion? Zkus se podívat sem, hlavně na oblast přechodu nabíjení CI->CV a zamyslet, co to znamená.
http://www.omnitron.cz/download/datasheet/NCR-18650PF.pdf
Ano, hezké křivky. V podstatě říkají totéž, co obdobný graf od RichTeku.
Přechod CC/CV znamená, že při dosažení napětí 4.2V (specifikoval výrobce článku) se v nabíječce aktivuje druhá zpětná vazba, která pustí do baterky pouze tolik proudu, aby se nepřekročil napěťový práh zmíněných 4.2 V. Do zlomu CC/CV jela nabíječka konstantním proudem = první zpětná vazba cílí na konkrétní hodnotu proudu, která je v obvodu dána děličem ve zpětné vazbě opřeným o nějakou referenci atd.
Nikde tam není řečeno, proč zrovna 4.2 V, a o kolik je to níž než nějaké "elektrochemicko-technologické maximum", při kterém baterka už trochu tpí přebíjením, kvantifikováno "jak moc" trpí apod. Něco jsem přehlédl? ;-)
Spíš mě zaujaly vybíjecí grafy - je tam několik křivek pro různé teploty. A je tam vidět, že zrovna horní konec začíná vždycky na 4.2 V. Podle mého to ovšem neznamená, že nějaká "optimální horní mez nabíjení je nezávislá na teplotě", ale spíš tolik, že vybíjecí křivky pro různé teploty se měřily vždycky od napětí 4.2V, které v tom měřeném scénáři bylo "shůry dáno" :-) Prostě na těch 4.2 tu baterku před testem nabili, ať byla teplota jakákoli.