Co se spamem na fóru?

Co se spamem na fóru?
« kdy: 12. 03. 2010, 09:43:54 »
Bohužel už po pár dnech se nám sem začali tlačit spammeři a některým se daří procházet. Přestože máme u neregistrovaných postů požadavek na doplnění dvou českých přísloví včetně diakritiky. Nechceme kvůli tomu přistoupit k povinné registraci, takže otázka zní: co se spamem? Jaká varianta je podle vás nejlepší? Máme nasadit reCAPTCHA? Nebo existuje jiná varianta?


TKL

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #1 kdy: 12. 03. 2010, 10:30:57 »
Co povinný minimální časový limit mezi načtením formuláře a jeho odesláním? Je tam?

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #2 kdy: 12. 03. 2010, 10:40:46 »
O takové volbě v konfiguraci nevím, takže asi ne. Ale stejně je mi záhadou, jak můžou procházet přes české otázky. Každopádně to zkoumáme a uvidíme, jestli přijdeme na něco kloudného.

Robo

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #3 kdy: 12. 03. 2010, 10:49:53 »
Nejako tu nevidím tú ochranu na zadávanie daného porekadla, kde to je?

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #4 kdy: 12. 03. 2010, 10:54:59 »
Oh, díky za upozornění. Právě jsem to zkusil a skutečně tam ta otázka nebyla, z nějakého důvodu to zmizelo. Pošteloval jsem konfiguraci a je to opět tam. Tak uvidíme. Ještě jednou díky!


neregistrovany

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2010, 11:15:34 »
České príslovia som tu ani nevidel; ak chcete používať dopĺňanie slov, otázka by mala byť taká, aby sa po zadaní prvých niekoľko slov neobjavila v Googli v prvej nájdenej stránke odpoveď.

Pridanie minimálneho času 10s na napísanie príspevku nepomôže podľa mojich štatistík proti 1 robotovi z 5000, pri 5s je to už 1 robot zo 100.

Ďalej úspešne pomáha aj zmena názvov polí - roboti sa snažia do poľa s menom email napísať email, atď. Ak sa polia premenujú, tak prejde len veľmi málo robotov. Pomôže aj keď tu budú hidden polia s názvom mail, subject atd, pri vyplnení ktorých bude príspevok čakať na moderovanie resp. sa zahodí. Niektorí ľudia spam riešia ešte radikálnejšie - polia sú typu text, len sú pomocou CSS skryté. To neodporúčam hlavne kvôli ľudom, ktorí používajú textový prehliadač.

Cez čas a zmenu názvov polí mi na malej stránke (50 regulérnych návštev denne, 300 pokusov o spam za deň) prechádzal max. 1 nevhodný príspevok denne. To som ošetril jednoduchou kontrolou na slová, ktoré príspevok a hlavičky obsahujú (regexy) a pri prekročení istého skóre je až do schválenia adminom skrytý - doteraz (2 roky) boli skryté vždy len spamy. Regexy obsahujú testy, či sa príspevok začína Hi!, obsahuje známe lieky a ich možné zápisy, má hlavičku HTTP_PROXY_CONNECTION a HTTP_VIA, obsahuje azbuku alebo niečo ako [url=, [link=, keď také vkladanie moje fórum nepodporuje. Možno by sa do dalo vylepšiť ešte neurónovou sieťou, jej účinnosť by som nepostrehol, keďže toto má zatiaľ úspešnosť 100%.

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2010, 11:40:38 »
Díky za hromadu užitečných rad. Ta kontrola na přísloví je tam zpět, při zadávání příspěvku by se to mělo neregistrovaného člověka zeptat. Já to tam vidím, vy ne? Pokud budou i tak roboti procházet, zkusím tam dát nějaké jiné otázky netriviálního typu. Ještě jednou díky.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #7 kdy: 12. 03. 2010, 12:00:03 »
Ale stejně je mi záhadou, jak můžou procházet přes české otázky.

Ze by to byli Cesi? :-) Divali jste se, odkud pochazi jejich ip? I kdyz to moc asi nerekne, protoze kdovi, prez ci hacknuty pocitac to prislo.

webhope

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #8 kdy: 27. 03. 2010, 10:50:55 »
Na svých stránkách jsem spam vyřešil jednoduchým checkboxem. Dáte několik checkboxů vedle sebe  a nepřihlášený uživatel musí jeden z nich zaškrtnout. Mě to funguje spolehlivě a to ani neměním pořadí checkboxů. Mám toto řešení nejradší, protože nevyřaduje přemýšlení a opisování. Geniální programátoři jsou totiž líní.

BubakB

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #9 kdy: 23. 08. 2010, 19:08:25 »
Tak jak vidím, spam si našel cestu skrz. Jaké hodláte nasadit další řešení proti spamu?

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #10 kdy: 23. 08. 2010, 19:55:10 »
Snad ojedinělý případ. Promazal jsem, sejmul jsem uživatele a zabanoval IP rozsah (z Číny).

BubakB

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #11 kdy: 24. 08. 2010, 07:54:56 »
A nebylo by vhodné použít i u registraci stejné ověřování, jako u odesílání příspěvků u neregistrovaných uživatelů?

ondra.novacisko.cz

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #12 kdy: 24. 08. 2010, 08:47:47 »
Na česká přísloví stačí google. Taky nezapomeňte na to, že stačí jich vědět jen pár a při několikat desítkách requestů se ty přísloví protočí tak, že se objeví ta správná a pak to projde.

Přísloví jsou špatný postup.

radek

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #13 kdy: 24. 08. 2010, 09:06:47 »
to jsem si vzpomel na jedno moje forum, tedka jsem se do nej podival a hle, ani se nemuzu prihlasit, nebot z IP, na ktere jsem tedka nekdo kdysi psal spam :)) jen tak mimochodem-jsou tam 4 antispamy a za cca 2 roky 79604 příspěvků (všechno jsou to spamy :D)

Aminux

Re: Co se spamem na fóru?
« Odpověď #14 kdy: 24. 08. 2010, 09:44:41 »
Ten zaškrtávací checkbox který navrhoval webhope webhope se mi jeví jako zajímavý nápad. To by stálo za vyzkoušení.