WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná

Jeded Vojka

WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« kdy: 08. 07. 2018, 21:20:06 »
Mám ntb s win10 256ssd a 1T WD hdd. (Lenovo V31015IKB)

Ten hdd se při každém přístupu zapne a po několika vteřinách! zas vypne.  >:(

Hrozně to zpomaluje práci s ntb. V power managementu mám samozřejmě nastaveno nevypínat - ani na baterii, ani na síť.

Ntb je nový, hdd 100%.

Řešil jste to někdy někdo? A jak?


nobody(ten pravej)

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #1 kdy: 08. 07. 2018, 21:50:03 »
PM nastaveni Win ti nepomuze, protoze tohle je "vychytavka" 2.5" Green a Blue WD disku ktera je rizena primo FW disku ;-)

nobody(ten pravej)

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #2 kdy: 08. 07. 2018, 21:52:34 »
mozna to pujde zmenit/vypnout v GNU/Linuxu timto nastrojem: http://apmtimer.sourceforge.net
s tim ze by slo o zmenu v FW, takze pak by se dle tve zmeny choval disk v jakemkoliv OS.

Jeded Vojka

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #3 kdy: 08. 07. 2018, 22:07:52 »
Nj, jenže já nikoho s Linuxem neznám .. :-\

nobody(ten pravej)

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #4 kdy: 08. 07. 2018, 23:03:08 »
nekdo s Linuxem muzes byt samozrejme i ty sam, stacilo ho dat na USB Flash a nastartovat ;-)
bohuzel ten nastroj co sem odkazoval neni v repozitari a musel bys ho kompilovat coz uz je nad ramec, "jen pustit"...

u Windows(ktere nepouzivam) nachazim info, sam WD nemam a nevim jiste zda to jde opravdu menit, nebo jen zobrazit:
1. stahnout, nainstalovat, pustit: http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
2. vybrat list Function,  "Advanced Feature",  "AAM/APM Control", vybrat tvuj WD disk
3. v Advanced Power Management (APM) koukni jakou mas hodnotu: 80h a mene znamena ze ma nastavene "FW/HW uspavani"
4. melo by tam jit to cislo zvetsit (nevim na jake ;-) nebo snad i APM vypnout uplne



nobody(ten pravej)

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #5 kdy: 08. 07. 2018, 23:05:24 »
jeste sem nasel ze by na to mel byt od WD nastroj "WDIdleDisable Tool" ale na WD strance pro stazeni ho uz nevidm, ani neni jiste zda to neni jen pro externi disky... pripadne sem hod presnej model tveho disku podle ktereho se mozna neco presnejsiho da najit...

nobody(ten pravej)

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #6 kdy: 08. 07. 2018, 23:11:15 »
v neposledni rade muzes zkusit se podivat podle modelu HDD zda nema nejaky nastroj ke stazeni, nebo primo kontaktuj podporu:
https://support.wdc.com/?&lang=cz

Jeded Vojka

Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #7 kdy: 08. 07. 2018, 23:46:29 »
nobody: dík, vyřešeno. Stáhl jsem si ten Crystal disk Info a vypnul to. Teď "to lítá".
A je tam ještě spousta dalších nastavení, takže si s tím budu "hrát". Případná nutnost znovu to spustit po restartu mi vůbec neva, stejně ntb skoro nevypínám.
 :)

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:WD hdd v ntb se pořád vypíná/zapíná
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2018, 07:28:18 »
It's not a bug, it's a feature.

nihilista