Co použáváte za SW pro dokumentaci aplikací a serverů?

Dokumentář

Ahoj,
co používáte za software pro dokumentování serverů a jejich aplikací/skriptů na nich? Existuje nějaký soft, který má seznam serverů a aplikací v nich propojených. Moje představa: "Vyberu si" server a ukáže se mi jaké aplikace na něm běží. Naproti tomu jedna aplikace může být rozlezlá přes více serverů. Vyberu si tedy aplikaci a ukáže se mi seznam všech serverů, kde to běží.

Ideálně už je na všem šablona typu:
server - umístění, jeho backup, atd.
aplikace - umístění, co dělá, kam přistupuje(třeba něco táhá z netu, jiného místa v síti), kde jsou konfiguráky, atd.

Vilith

• 655
    • Zobrazit profil
Re:Co použáváte za SW pro dokumentaci aplikací a serverů?
« Odpověď #1 kdy: 03. 07. 2018, 10:32:09 »
Zatim jsem vystacil s Wiki, resp. Redmine a sledovani ukolu
Vedle bezi Nagios/Icinga

Dokumentář

« Odpověď #2 kdy: 03. 07. 2018, 11:25:53 »
Zatim jsem vystacil s Wiki, resp. Redmine a sledovani ukolu
Vedle bezi Nagios/Icinga

Doposud to děláme obdobně, místo Redmine máme svůj systém, wiki a zabbix. Obecně řečeno wiki dává moc volnosti a pak tu máme zdvojené záznamy, nebo pojmenované, tak že to nikde nenajde. Ne všichni mají tendenci dodržovat štábní kulturu. Teď tu máme obří wiki, na kterou "potřebuješ" manuál se školením, aby si ji mohl používat.

Vilith

• 655
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 03. 07. 2018, 11:28:48 »
Casto je v jednoduchosti krasa...

Lide maji tendenci slozite systemy ignorovat, zanedbavat, obchazet - clovek je proste od prirody lenoch

Paliq

« Odpověď #4 kdy: 03. 07. 2018, 11:52:55 »
Pouzivame iTop https://www.combodo.com/itop-193, v nasom pripade Community verziu, open source, jednoduche na pouzivanie a spravu.

peter

« Odpověď #5 kdy: 03. 07. 2018, 12:05:57 »
Ideálne mať dokumentáciu k SW spolu so zdrojákmi či už applikácií alebo skriptov. Pekne commitnuté v repozitároch buď ako .md súbory, testy, poprípade aj niečo takéto https://www.thoughtworks.com/radar/techniques/lightweight-architecture-decision-records
Dôvod: vačšia šanca že dokumentácia bude aktuálna.

Čo sa týka vedieť kde je ktorá aplikácia / script deploynutý - najlepšie je to mať zdokumentované v niečom ako gitlab-ci, poprípade tú aplikáciu napísať tak aby sa po deploynutí sama zaregistrovala na nejakom serveri. Takto budem mať garanciu že je to aktuálne.

Dokumentář

« Odpověď #6 kdy: 04. 07. 2018, 11:03:32 »
Ideálne mať dokumentáciu k SW spolu so zdrojákmi či už applikácií alebo skriptov. Pekne commitnuté v repozitároch buď ako .md súbory, testy, poprípade aj niečo takéto https://www.thoughtworks.com/radar/techniques/lightweight-architecture-decision-records
Dôvod: vačšia šanca že dokumentácia bude aktuálna.

Čo sa týka vedieť kde je ktorá aplikácia / script deploynutý - najlepšie je to mať zdokumentované v niečom ako gitlab-ci, poprípade tú aplikáciu napísať tak aby sa po deploynutí sama zaregistrovala na nejakom serveri. Takto budem mať garanciu že je to aktuálne.

Tohle jsme taky plus mínus začali dělat. Do motd, jsem začal psát odkazy na dokumentaci a důležité věci. Ještě to zkusím přeformulovat. Není to jenom pro adminy a programátory. Když nějaký server updane na držku, tak si ho vytáhnu ze snapshotu, nebo nějaké zálohy. Ale to hledání, co tam bylo je nic moc. Hlavně ale když se to stane v noci a má na to nějak zareagovat helpdesk, tak těžko pozná jak je situace vážná. Jasně máme tu nějaký seznam, co je ultra důležité, ale takhle by přesně věděli na co to má dopad a jak moc mají plašit. Zrovna tak když se něco řeší snadno bych si rozkliknul server, nebo službu a věděl bych přesný dopad (alespoň ten zdokumentovaný :-)).

Dokumentář

« Odpověď #7 kdy: 04. 07. 2018, 11:04:18 »
Pouzivame iTop https://www.combodo.com/itop-193, v nasom pripade Community verziu, open source, jednoduche na pouzivanie a spravu.

Tohle vypadá hodně zajímavě.

darebacikzprace

« Odpověď #8 kdy: 04. 07. 2018, 20:44:31 »
co sa tyka wiki, tak pouzivate dokuwiki ? Lebo ja sa tiez chystam (na moje domace serverovanie) svoje niekolko rocne zapisky + nejakke drobnejsie konfiguraky hodit do dokuwiki