Stavba PC s procesorem a grafikou AMD

LarryLin

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #45 kdy: 22. 06. 2018, 13:50:48 »
... Pro pripad, ze bych ten linux fakt potreboval tak muzu v macOS nahodit treba virtualbox, pripojit realny linux disk a bootnout ho vitualne ? Ja myslim vzhledem na to jak linux bootuje, ze mu to bude jedno a ta sama instalace by mela zvladnou jak realne tak virtualni zelezo ne ?
S tím budeš mít problémy. Protože při jednom bootu (z VM) uvidí linux virtuální komponenty a při dalším bootu (z železa) uvidí fyzické komponenty, při dalším bootu zase virtuální... Po každé to znamená jiné ovladače, jiné konfiguráky třeba grafiky... Třeba pokud bys tohle dělal s Windowsem, tak by navíc řval kvůli neplatné aktivaci, ale ani u linuxu to nebude dobré řešení. Technicky by to šlo, ale asi ne ve Virtualboxu, ale v Qemu, ale nedoporučuji to. Byl bys na nelepší cestě si svůj milovaný linux rozbít. :)


Paja

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #46 kdy: 22. 06. 2018, 14:07:10 »
S tím budeš mít problémy. Protože při jednom bootu (z VM) uvidí linux virtuální komponenty a při dalším bootu (z železa) uvidí fyzické komponenty, při dalším bootu zase virtuální... Po každé to znamená jiné ovladače, jiné konfiguráky třeba grafiky...
Prave proto si rikam, ze to je jedno. Stejne to dela pri kazdem bootu, ze osahava vsechno co je pripojeny. To ze se treba graficka karta "strida" by nemelo vadit, pri kazdem bootu natahne potrebny ovladac tak jako tak.

Byl bys na nelepší cestě si svůj milovaný linux rozbít. :)
Nevadi, nejdriv odzalohuji disk dumpy nez se do toho pustim.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #47 kdy: 22. 06. 2018, 14:47:09 »
... Pro pripad, ze bych ten linux fakt potreboval tak muzu v macOS nahodit treba virtualbox, pripojit realny linux disk a bootnout ho vitualne ? Ja myslim vzhledem na to jak linux bootuje, ze mu to bude jedno a ta sama instalace by mela zvladnou jak realne tak virtualni zelezo ne ?
S tím budeš mít problémy. Protože při jednom bootu (z VM) uvidí linux virtuální komponenty a při dalším bootu (z železa) uvidí fyzické komponenty, při dalším bootu zase virtuální... Po každé to znamená jiné ovladače, jiné konfiguráky třeba grafiky... Třeba pokud bys tohle dělal s Windowsem, tak by navíc řval kvůli neplatné aktivaci, ale ani u linuxu to nebude dobré řešení. Technicky by to šlo, ale asi ne ve Virtualboxu, ale v Qemu, ale nedoporučuji to. Byl bys na nelepší cestě si svůj milovaný linux rozbít. :)

Rozumím obavě, ale asi není úplně na místě. Live distra to zvládají, tak když se ví co se dělá není problém to zajistit i na pouhých 2 různých konfiguracích. Je fakt, že cestou Virtualboxu bych taky nešel, s KVM/Qemu by to nebyl složitý problém. Náročnější by bylo odladit ten hackintosh než toto...

LarryLin

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #48 kdy: 22. 06. 2018, 14:59:41 »
Byl bys na nelepší cestě si svůj milovaný linux rozbít. :)
Nevadi, nejdriv odzalohuji disk dumpy nez se do toho pustim.
... Live distra to zvládají, tak když se ví co se dělá není problém to zajistit i na pouhých 2 různých konfiguracích...
V tom případě jsem pokusu nakloněn :)
Vidím, že by to mělo jít i na Virtualboxu (abys nemusel studovat Qemu):
https://superuser.com/questions/495025/use-physical-harddisk-in-virtual-box
https://askubuntu.com/questions/571965/using-a-physical-hard-drive-pariition-as-a-virtualbox-vm-and-as-a-bootable-parti

Takže založ nové vlákno, hoď sem odkaz a doufám, že se s námi o poznatky podělíš.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #49 kdy: 22. 06. 2018, 15:06:20 »
Vidím, že by to mělo jít i na Virtualboxu (abys nemusel studovat Qemu):

Ale jo, Virtualbox (už) taky umí fyzické disky, ale když on se mi ten Virtualbox zdá proti KVM/Qemu jako hračka :), takže raději obvykle volím právě KVM/Qemu, ale Paja ať si zvolí co je mu libo, zprovoznit se to dá i ve Virtualboxu.


Paja

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #50 kdy: 22. 06. 2018, 15:13:56 »
Vidím, že by to mělo jít i na Virtualboxu (abys nemusel studovat Qemu):

Ale jo, Virtualbox (už) taky umí fyzické disky, ale když on se mi ten Virtualbox zdá proti KVM/Qemu jako hračka :), takže raději obvykle volím právě KVM/Qemu, ale Paja ať si zvolí co je mu libo, zprovoznit se to dá i ve Virtualboxu.

Virtualbox nainstalujes na 2 kliky a funguje. Qemu sice pro macOS existuje ale pochybuji, ze to umi nejake KVM jelikoz to neni linux :-) Jak jsem rikal, kdyz sem bootnutej v hackintoshi tak se bez linuxu obejdu a tak mi to "kdyby nahodou neco" pres virtualbox + realny hdd musi stacit.

LarryLin

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #51 kdy: 22. 06. 2018, 15:16:15 »
... on se mi ten Virtualbox zdá proti KVM/Qemu jako hračka :) ...
jj, mluvíš mi z duše. :) Ale pomlouvat bychom ho také neměli, líbí se mi tam "seamless mode" a ta jejich vestavěná alespoň základní 3D akcelerace se také občas může hodit.

Karchie

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #52 kdy: 22. 06. 2018, 17:09:33 »
Zdravím.
Můj prázdninový projekt je hackintosh kanón. Rozpočet mám kolem 25kKč prozatím z doporučeného HW to vidím na i5-7400, Asus ROG STRIX B250G, Samsung 960EVO m2/NVME, Geforce 1050/4GB a 2x8GB DDR4@2400.

Většina věcí by měla jít out-of-the-box + pár kextů. Půjde to hlavně na multimédia a programování v nodejs proto ten nvme disk ať to frčí jako na originál meku. Teoreticky by to mělo být rychlejší než iMac za poloviční peníze :D No to sice není úplně pravda protože iMac má v ceně i monitor, ale 4k už na stole mám.

CoffeeMan

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #53 kdy: 22. 06. 2018, 18:16:21 »
Zdravím.
Můj prázdninový projekt je hackintosh kanón. Rozpočet mám kolem 25kKč prozatím z doporučeného HW to vidím na i5-7400, Asus ROG STRIX B250G, Samsung 960EVO m2/NVME, Geforce 1050/4GB a 2x8GB DDR4@2400.

Většina věcí by měla jít out-of-the-box + pár kextů. Půjde to hlavně na multimédia a programování v nodejs proto ten nvme disk ať to frčí jako na originál meku. Teoreticky by to mělo být rychlejší než iMac za poloviční peníze :D No to sice není úplně pravda protože iMac má v ceně i monitor, ale 4k už na stole mám.

To to fakt schramstne 25k? Se mně to moc nezdá. To snad musí vyjít levněji.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #54 kdy: 22. 06. 2018, 19:02:13 »
Zdravím.
Můj prázdninový projekt je hackintosh kanón. Rozpočet mám kolem 25kKč prozatím z doporučeného HW to vidím na i5-7400, Asus ROG STRIX B250G, Samsung 960EVO m2/NVME, Geforce 1050/4GB a 2x8GB DDR4@2400.

Většina věcí by měla jít out-of-the-box + pár kextů. Půjde to hlavně na multimédia a programování v nodejs proto ten nvme disk ať to frčí jako na originál meku. Teoreticky by to mělo být rychlejší než iMac za poloviční peníze :D No to sice není úplně pravda protože iMac má v ceně i monitor, ale 4k už na stole mám.

To to fakt schramstne 25k? Se mně to moc nezdá. To snad musí vyjít levněji.

Jen střeva bez case a zdroje vycházejí se 500 GB SSD na cca 20500,- Kč a to nevím jestli tam Karchie nechce dávat ještě klasický disk ap. a co dalšího k tomu plánuje (klávesnice, myš, web kamera...), takže cca těch 25000 bych i věřil.

mca

  • ***
  • 181
    • Zobrazit profil
Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #55 kdy: 22. 06. 2018, 19:29:26 »
Samotne zadani pusobi hodne naivne a proc mam pocit, ze odpovedi pochazeji od lidi, kteri v zivote nevideli tento typ software v praxi, nota bene v praxi s virtualizaci. Vim co dokaze Premiere Pro a jak se projevuje rezim virtio (KVM).

I na Linux existuji spickove profesionalni nastroje s 5 - 6ti mistou cenovkou, MacOS davno pozbyl vyhod a optimalizaci, nakonec vsechny dulezite nastroje s rozumnou cenou jsou i pro Windows a odpadnou vsechny problemy s virtualizaci, ktera zdaleka nefunguje na takove urovni, aby byla produkcne pouzitelna. Samozrejme s ohledem na low budget league, protoze funkcnost a podpora zustava stale tristni. Jasne, najde x posuku, co budou tvrdit ... ale ani jeden nevidel co udela napr.: virtio (KVM) az zacne uradovat render previews v PP (CUDA/OpenCL) a ty budes potrebovat skok v timeline.

Nebud naivni a porid si proste Windows, protoze realita je uz takova.

P.S.: Asus a jejich podpora a kastrace cehokoliv, co se netyka barev, lebky a plamenu, zustava nemenna. Ta deska, konkretne tahle, ani IOMMU, VFIO, ... nepodporuje. Pofiderne se to rozchodit da, ale nefunguje to a ten kdo radi, at radeji drzi sve prsty od klavesnice dale, nebo necht predvede praxi s PP/Vegas ... atd. Zaplace, to totiz nejsou hry, ale intenzivnejsi naloz nejen pro grafickou kartu, ale take pro diskovy system. Uz jen disky jsou kapitola sama o sobe.



LarryLin

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #56 kdy: 22. 06. 2018, 21:22:29 »
Hmm, nejsem si jistý jaké z tvého komentáře plyne ponaučení.

V prvním odstavci mluvíš o Premier Pro, přitom tazatel na začátku psal "Žádný spec. software na střih videa používat nebudu, jen co je volně dostupné."
V druhém odstavci říkáš, že existují špičkové nástroje pro linux.
V třetím radíš ať si pořídí Windows.
Ve čtvrtém mluvíš zřejmě o této desce "Asus ROG STRIX B250G", ale "Karchie" nepsal nic o virtualizaci, takže předpokládám, že IOMMU nebude řešit.

Ano disky jsou určitě kapitola sama pro sebe, ale myslím, že ani původní tazatel ani Karchie nezakládá profesionální firmu na střih videa.

Jediné co mě zaujalo je věta:
co udela napr.: virtio (KVM) az zacne uradovat render previews v PP (CUDA/OpenCL) a ty budes potrebovat skok v timeline.
Mohl bys to prosím rozvést. Mě zajímá co udělá virtio. Jaký konkrétní ovladač virtio máš na mysli? Nenapadá mě žádný virtio ovladač, který bych nutně potřeboval, když bych si zařízení zprůchodňoval.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #57 kdy: 22. 06. 2018, 22:18:16 »
Taky bych se rád připojil k LarryLinovi a rád si nechal vysvětlit tu slátaninu pátého přes devátého a hlavně to s tím virtio, když něco dělám pass-thru, jaký tam je virtio ovladač, když tomu hostujícímu OS ten HW seberu a poskytnu dedikovaně hostovi, který si na to dá vlastní ovladač, nikoliv virtualizovaný.

Karchie

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #58 kdy: 22. 06. 2018, 22:19:01 »
Taky koukám o čem to točí mca, jsem musel googlit co to kurňa je iommu/vfio. Ten můj plánovaný hackintosh nebude mít s virtualy nic. Čisté železo s macOS. Žádný jiný systém tam nepotřebuju. Cenově mi to zatím vychází na cca 21k, něco ještě spolkne drátěná Apple klávesnice (postačí z bazaru) a Logitech myška. Bednu mATX koupím zřejmě novou a nějakou hezčí. A když něco zbude tak ještě možná přidám 2-3TB magnetický disk, ale to můžu i později. Uvidíme jak to bude s hlukem, když mně to bude vadit tak místo druhého disku bude raději vodník.

Re:Stavba PC s procesorem a grafikou AMD
« Odpověď #59 kdy: 23. 06. 2018, 07:09:16 »
Než odešel PC, používal jsem na linuxu DaVinci Resolve. Zkoušel jsem i ostatní software pro střih, DaVinci mě seděl asi nejlíp. Žádný profesionál nejsem a neživím se tím. Když je čas, rád si udělám pěkné video a sestříhám jsi ho. Co jsem pochopil z některých příspěvků, mělo by AMD stačit.