Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo

Jarek

Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« kdy: 02. 10. 2018, 23:56:57 »
Jak zjistím, kdo odesílá SMS od odesilatelů typu DPD, Info,, Vodafone, Oberbank? Slovo je tučně, protože to je přímo hodnota odesilatele. Není to číslo.

Připravuji se i na variantu, že číslo neexistuje. Ale je možné, že by SMS měla jiné středisko zpráv.

Ano, skutečně. Proč ale do psích kulí 15 let starý mobilní telefon dokáže u přijaté zprávy zobrazit středisko SMS zpráv dané zprávy, zatímto 10 let nový smartphone ne? Existuje nějaký patch pro symbian, který by toto ukázal? Nebo mám SMS kopírovat na SIM a zobrazit na tom starším telefonu? Přenáší se vůbec tyhle metadata?
« Poslední změna: 03. 10. 2018, 07:07:30 od Petr Krčmář »


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #1 kdy: 03. 10. 2018, 09:00:19 »
V textove zprave skutecnou adresu nebudes mit. Pokud dane SMSC umoznuje odeslat from s textovym retezcem, to je hodnota kterou uvidis ty. SMSC samozrejme vi odkud ta textovka ve skutecnosti dosla - obvykle u vice vyuzivanych spojeni je to samostatny smpp/ucp kanal se svymi credentials a prioritou a throughputem, u min vyuzivanych spojeni je to obvykle nejake http api se svymi credentials. Minimalne vyuzivana je moznost mit vlastni sms “modem” pripojeny k siti operatora.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #2 kdy: 03. 10. 2018, 09:05:56 »

Kolemjdoucí

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #3 kdy: 03. 10. 2018, 09:24:08 »
Jak zjistím, kdo odesílá SMS od odesilatelů typu DPD, Info,, Vodafone, Oberbank? Slovo je tučně, protože to je přímo hodnota odesilatele. Není to číslo.

Tuto informaci má jen provozovatel SMS centra které tuto SMS doručilo na váš telefon. Obvykle je to operátor jehož SIM kartu používáte, ale může to být i jiný operátor.

Připravuji se i na variantu, že číslo neexistuje. Ale je možné, že by SMS měla jiné středisko zpráv.

Ano, skutečně. Proč ale do psích kulí 15 let starý mobilní telefon dokáže u přijaté zprávy zobrazit středisko SMS zpráv dané zprávy, zatímto 10 let nový smartphone ne? Existuje nějaký patch pro symbian, který by toto ukázal? Nebo mám SMS kopírovat na SIM a zobrazit na tom starším telefonu? Přenáší se vůbec tyhle metadata?

Podle mě se tyhle metadata nepřenesou. A to že SMS centrum u přijatých SMS nezobrazují ani nové smartfouny s Androidem mě taky štve.

grg

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #4 kdy: 03. 10. 2018, 09:48:11 »
Udivuje ma ten masochizmus skúmať na starom Symbiane, čo by sa tam akože dalo fixnúť.

Bol to na svoju dobu dobrý systém, aj ja som to používal, ale dnes sa to dá už len systémom "ber alebo nechaj tak". Dnes už nikto nič neopraví.


xxxxx

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #5 kdy: 03. 10. 2018, 10:36:12 »
FYI. SMS centrum se dalo zjistit z raw textové zprávy. Určitě byl v odesílací a bývalo i nějaké vyplněné u přijímané (je otázka jaké centrum).

Tedy, AT+CMGR či AT+CMGL při zapnutém PDU Mode (AT+CMGF=1 ? pokud si dobře pamatuji) a rozdekódování začátku. Anebo, snad, AT+CMGR vypsal vše i v text mode (pěkně čitelně), ale asi nebýval tolik podporován (na rozdíl od CMGL) resp. nějak mi ten AT+CMGL v PDU mode utkvěl jako jistota většinově fungující.

Takže, pokud smartphone podporuje AT příkazy, mohlo by být možné si to na něm přečíst externě.

Jarek

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #6 kdy: 03. 10. 2018, 11:25:46 »
Dodávám, že ten starší mobil Symbian nemá.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #7 kdy: 03. 10. 2018, 12:52:50 »
FYI. SMS centrum se dalo zjistit z raw textové zprávy. Určitě byl v odesílací a bývalo i nějaké vyplněné u přijímané (je otázka jaké centrum).

Tedy, AT+CMGR či AT+CMGL při zapnutém PDU Mode (AT+CMGF=1 ? pokud si dobře pamatuji) a rozdekódování začátku. Anebo, snad, AT+CMGR vypsal vše i v text mode (pěkně čitelně), ale asi nebýval tolik podporován (na rozdíl od CMGL) resp. nějak mi ten AT+CMGL v PDU mode utkvěl jako jistota většinově fungující.

Takže, pokud smartphone podporuje AT příkazy, mohlo by být možné si to na něm přečíst externě.
V odesilanem traficu samozrejme smsc najdes, v jiz prijate zprave neni. Zadny telefon ti neukaze neco co tam neni. Precti si ten standard, mas tam jasne napsane co ve zprave je a neni. V binarnich spravach situace muze byt jina (a obvykle je).

xxxxx

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #8 kdy: 03. 10. 2018, 13:36:09 »
@kkt1
Přiznám se, že nějaké standardy a spol, jsem tenkrát opravdu moc nečetl. Hlavně aby to chodilo. Vycházím jen z mé (hodně) staré zkušenosti, co mi dokázaly modemy vracet. A mluvím o "PDU mode", tedy o stavu modemu (ne standardu a podobně), ale o nastavení modemu do stavu SMS PDU mode. Tedy možná to, co nazýváte tím binárním režimem. Praxe:

V odesílané zprávě (myslím tím v tom celku, co jsem musel předávat modemu pro každou jednotlivou SMS) smsc být nemusela, mohl jsem tam dát nulu (byte \0 jako délku), ale pak centrum muselo být zadáno bokem (nějakým dalším AT příkazem, ten už z hlavy nevím). Nevím, zda potom (při zpětném čtení odeslané zprávy - čtení někdy bylo možné, záleželo na modemu) nevím zda se tam doplnilo či zůstalo prázdné. A mimochodem, pro jistotu jsem zpočátku při odesílání dělával obojí - i centrum předem nastavit vedle i poslat v SMS - to pak neselhalo. Později (novější modemy) stačívalo jen to nastavení bokem.

V přijatých SMS si naopak vzpomínám, že jsem centrum musel umět dekódovat, resp. přeskakovat. Při čtení té raw zprávy. Pokud jsem ignoroval (předpokládal jeden nulový byte '\0' oznámení délky), tak zkrachovalo a nedokázal jsem dohledat přijatý text (následoval až jako poslední). Nicméně netuším (nikdy jsem nezkoumal), co že to za číslo smsc bylo. U přijatých. Zda mé, či protistrany. Zahazoval jsem jej.

Mnoho typů telefonů a různých HW modemů. Období přelomu tisíciletí.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #9 kdy: 03. 10. 2018, 16:16:46 »
Xxxx, to cislo smsc ktere uvadis je pri odesilani zpravy.

xxxxx

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #10 kdy: 03. 10. 2018, 17:34:56 »
@kkt1
Tak ty staré zdrojáky už teď asi nevyhrabu, ale podíval jsem se na net a kachna jako první našla:
https://www.diafaan.com/sms-tutorials/gsm-modem-tutorial/at-cmgl-pdu-mode/
Koukám, že jsem udělal v popisu chybu, do PDU mode se to přepíná AT+CMGF=0 (a ne 1, jak jsem si chybně pamatoval)

A je tam dole i nějaký dekoder a když ten text z ukázky dám do dekoderu, tak tam najde i smsc (mimochodem je vidět i pohledem). Ale připouštím, že je to jen obrázek z netu a může to být fake a ne reálný přepis. A navíc, kdo ví, co je to za číslo (třeba až smsc mého operátora). Ale opravdu si myslím, že jsem ho musel brát v úvahu i při dekódování přijaté zprávy.

P.S.: Také jsem dohledal nějaký popis formátu přijatých http://www.turbocontrol.com/CoolStuff/SMS%20messages%20and%20the%20PDU%20format.htm kde je zajímavá poznámka (pro přijaté zprávy):
"on some phones (e.g. Ericssson 888?) the first three parts are omitted when showing the message in PDU mode!"
... a ty první tři části jsou právě SMSC ... takže, možná, že některý modem ho u přijatých uvádí, někdo ne. A navíc stále nevím (nehledal jsem), jak moc platné to číslo je.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #11 kdy: 03. 10. 2018, 19:29:11 »
Ano, proto tam mas napsano pdu mode. To neni textovy mod, ale binarni mod. V binarnim modu je toho vice, muzes nim prenaset i text, ale ty zpravy od banky, dpd nebo podobne jsou textovky a ne binarni zpravy. Tudiz v nich nenajdes smsc.

xxxxx

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #12 kdy: 03. 10. 2018, 20:14:16 »
"... ale ty zpravy od banky, dpd nebo podobne jsou textovky a ne binarni zpravy ..."
Tak tomuto nerozumím.
Rozdíl mezi PDU mode a text mode (+CMGF) je (resp. byl u modemů a telefonů co jsem kdy měl a zkoušel to na nich) je jen ve způsobu, jakým je SMS předávána dál po RS232. Nezávislé na tom, co je uvnitř, pod tím (či jak si modem komunikuje s BTS, ...), to jde mimo.

AT+CMGF=1 nebo 0 prostě jen určuje, jak bude vypadat odpověď na AT+CMGL (plus i určuje jak musíš modemu předat SMS při odesílání AT+CMGS)

P.S.: Takové ty jiné notifikace (třeba *101# a podobně), ty jsou určeny jinými parametry (tuším se modemu dají, via AT, RS232, poslat jen v tom binárním módu - prapradávno jsem si jednu takovou poslal, ale už nevím jak), ale jinak jsou to SMS jako každá jiná.

---

Pro OP:
Pokud je při příjmu protějšek identifikován textem a ne číslem, tuším se to později dělalo (a asi stále dělá) jiným "Type-of-Address", tedy náhradou za číslo (jiný typ čísla, numerická hodnota pak neexistuje). Je to věc operátora, že namísto typu "decimal semi-octets" posílá nějaký text. Nedivil bych se, kdyby v takovém případě bylo operátorem předáno i divné (či žádné) "číslo" SMSC. Zcela úmyslně.

Dezider

Re:Jak zjistit odesílatele SMS, když to není číslo
« Odpověď #13 kdy: 04. 10. 2018, 13:20:45 »
Porid si SIMku nejakeho ruskeho operatora (Beeline nebo Megafon) - tam jsou tyhle vylomeniny natvrdo zakazany. Bud se odesilatel idetifikuje cislem a nebo smolik a SMS nedorazi. Kdyz jsem delal v bance, byl to stale problem a tak jsme zobrazovani textu misto cisla odesilatele radeji vypnuli a byl klid. Rusaci se timto obskurnim kouzlem brani SMS spamu.