Výroba plošných spojů laserem a leptáním

mhi_

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #30 kdy: 16. 06. 2018, 11:49:58 »
aabb: a opravdu se tim da delat 0.2mm ? O tom tu je rec.

Sprej susim pred laserovanim fenem, u posledni desky (kde to dopadlo mimochodem dobre) jsem to striknul tak, ze cerna barva ani dobre opticky nekryla, leptani to ale nevadilo.


aabb

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #31 kdy: 16. 06. 2018, 13:51:32 »
Nepamatam uz presne ake najtensie spoje som robil, moze byt ze 10 - 15mil, 0,25 - 0.38mm. Len DPS musi byt dobre exponovana (tak akurat :) a leptane pod dohladom. Inac hrozi podleptanie

btcminer

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #32 kdy: 17. 06. 2018, 11:49:21 »
Já bych nezkoušel znovuobjevovat kolo. Akorát uklízím šrot - pokus o Bitcoin miner asi 2014 - asic bitfury 65nm a další šváby s roztečí noh asi 0.5 mm, takže cestičky jsou asi 0.2mm, což bylo na hranici mých schopností to zapájet na desce, ale za hranicí k tomu v ruce připájet drátky a vůbec to nějak rozchodit.
Jak píše @aabb. Já měl předlohu z laserovky, možná průsvitnou,možná průhlednou, osvit asi normál horské slunko, už je to dávno ...

mhi_

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #33 kdy: 17. 06. 2018, 14:14:04 »
šváby s roztečí noh asi 0.5 mm, takže cestičky jsou asi 0.2mm, což bylo na hranici mých schopností to zapájet na desce, ale za hranicí k tomu v ruce připájet drátky a vůbec to nějak rozchodit.

Nevim zda se to tyka pajeni nebo desek, ale takove obvody pajim zcela bezne rucne (prototypy). I mensi, ruzne miniaturni QFN.

Pres to skarohlidstvi: delam pokroky, posledni zminovana deska uz byla pouzitelna az na 2 spoje, ktere bylo nutne proskrabnout. Pravda, je to ta 0.4mm / TQFP44, takze je co zlepsovat.

iluz

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #34 kdy: 17. 06. 2018, 22:00:52 »
Opet mam otazku, ktera 100% patri na root :).

Snazim se vyrobit plosny spoj nasledujici metodou:

1) celistvy plosny spoj nastrikam tenkou vrstvou barvy (zkousel jsem ruzne: akrylaty od motipu, zakladovky, ...).

2) dam na CNC laser a vypalim motiv, ktery se ma odleptat (ve vektorovem modu jen delici drahy, tloustka je ...

V těchhle věcech taky trošku plavu, ale obecně tyhle problémy dělá špatně vyčištěná deska a nedostatečně odstraněná barva. Osobně se mi vyplatilo tenčí mezery při výrobě fotocestou proškrábnout ještě před leptáním kvůli odstranění zbytků barvy, hydroxidu, oxidů mědi, atp..

Taky je pro mě otázka, co dělá laser s barvou, jestli nezanechává nečistoty a jestli pod vyšší teplotou měď neoxiduje, ale tu technologii detailně neznám, takže nevím.

A chlorid železitý bych si raději pořídil nový. S HCl nemám zkušenosti, ale na některé věci by hypoteticky mohla být ještě lepší (nevadily by jí některé typy nečistot, ale to asi spíše pro fotocestu).


Yarda

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #35 kdy: 18. 06. 2018, 07:38:47 »
IMHO tenhle dotaz patří spíš sem
http://www.ebastlirna.cz/
nebo sem
https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/

BTW: Kdysi jsem si nechal vyřezávat nějaké díly ze železného plechu na laseru TRUMATIC. Co se kolem toho povídalo, tak prý vyřezávání z měděného plechu je problém, protože měď (a snad i hliník) stačí teplo od laserového paprsku odvádět rychleji než se stačí řezat.

m

Re:Výroba plošných spojů laserem a leptáním
« Odpověď #36 kdy: 18. 06. 2018, 17:30:27 »
Pálit měď přímo laserem určitě jde, viděl jsem u kolegů tuto mašinu (možná starší verzi):
https://www.lpkf.com/products/rapid-pcb-prototyping/laser-circuit-structuring/laser-structuring-protolaser-s4.htm
Minimálně ze začátku měli problémy s nastavením hloubky pálení, aby to nenechávalo zbytky mědi nebo naopak nepálilo substrát. Nadávali na levné desky, které nemají homogenní toušťku laminátu/mědi po celé ploše.

Asi by opravdu stálo za zkoušku laserem pouze exponovat fotocitlivou vrstvu, ale třeba to bude mít zase jiné problémy :-)