IA32_ENERGY_PERF_BIAS neboli 1B0h 3:0 neboli Processor Power Efficiency Policy

ladič biosu pijan

Co v biosu intel desek znamená volba " Processor Power Efficiency Policy" ? volby :balanced, low power, high performance. Je to něco se speed shift?
znamená to co to přesně vovlivnuje
našel jsem v jen popis
Kód: [Vybrat]
Processor Power Efficiency Policy
Type One-of
High Performance Set MSR 1B0h Bits 3:0 to 0h
Balanced Set MSR 1B0h Bits 3:0 to 5h
Low Power Set MSR 1B0h Bits 3:0 to 7h
Help Configures processor bias for power efficiency vs. performance.
Requires Hidden if Enhanced Intel SpeedStep® Technology is set to Disable

Jde o volbu souvisejející s nastavením výkonu,

Kód: [Vybrat]
System Power Settings for NUC5ixRY, NUC5ixMY SKUs
Balanced Low Power Max Performance -- toto jsou předvolby, které nastavují přislušné hodnoty níže (dají se nastavit, když není ani jeden preset vybrán)
Package Power Limit 1 (Sustained) 15W 8W 20W
Package Power Limit 2 (Burst Mode) 25W 25W 25W
Package Power Time Window (Tau) 28s 14s 28s
Intel dynamic power technology Energy Efficient Perf. Energy Efficient Perf. Energy Efficient Perf.
Enhanced Intel SpeedStep® Technology Enabled Enabled Enabled
Sets OS ACPI C2 Report Enabled Enabled Enabled
****Processor power efficiency policy High Performance Low Power High Performance --- ????
Deep S4/S5 Not Checked Checked Not Checked
VR Current Limits (ICCmax) (Amps) 32A 32A 32A


jen pro upřesnění(podobně znějící volba ,která s tí m nesouvisí): volba Intel dynamic power technology  (s volbami custom , Energy eff. perf, Off) je v podstatě další preset co nastavuje tuhle skupinu věcí (EIST, ACPI C2,C3 , PCIe ASPM) takto:
Energy efficient performance: skryje  tyto volba a nastaví na Enable
Off: skryje a nastaví na disable
Custom (za bludišťáka): ponechá zobrazené a tedy je nechá nastavit)


pro představu:(tam jsem to nenašel, ale jsou tamvysvětlené)
https://www.intel.com/content/dam/support/us/en/documents/mini-pcs/BIOSGlossary_NUC.pdf


Milfaus

Kolik toho nevíš a jak moc podrobně to potřebuješ vědět?

ladič biosu pijan

no nic, podělal se mi post a originál textu nemám, tak to ve stručnosti napíšou znovu.

Zajímá mě volba Processor Power Efficiency Policy(LowPow, Balanc, HigPerf) v nastavení UEFI počítače a její vliv na chod (a zda se projevuje na více OS, stejně, různě, zda musí být podpora v OS), zda se tato volba nějak propaguje do OS a zda je tuto hodnotu (nebo nastavení, co tato volba řídí) nějak možné přečíst nebo snad i přepsat.

Co se týče obsáhlosti, stačí mi vědět, jak se to projeví na spotřebě, odezvě CPU v klidu, a v nějaké zátěži citlivé na čas (zpracování hudby v DAW programech). A nějaký princip, co vlastně tahle volba řídí:
-nestačí mi lapidární vysvětlení, že buď "nastavuje, že procesor nastavovat vyšší výkon i za každou cenu (High) nebo že  bude zvyšovat výkon, ale jen v mezích, aby to moc nezasáhlo spotřebu (Low) nebo něco mezi tím(Balanc)" - pokud to tak opravu je.
-Naopak nepotřebuji výčet algoritmů, které tohle chování řídí (nějaké prediktory spotřeby, sledování zátěže). Nějak, rámcově, co to vlastně dělá, a tedy plus jak to funguje.

Stačil by mi odkaz klidně, ale inc takového jsem nenašel (našel jsem jen ten výtah nastavení UEFI, který říká, jaké to má hodnoty ale o principu nic)

A Zda to souvisí se Speed shift. Má domněnka je  že  ne že tahle volba již byla v nastavení již před skylake (Tedy před speedshiftem)

Odpovídá třeba hypoteticky tahle volba parametru EPP (Energy power policiy), což je parametr speedshiftu 0—255 který nějak prioritizuje spotřebu vs výkon? Další z parametrů Speeedshiftu ("SST" / HWP) je Min a Max hodnota, což je jen minimální a maximální násobič (x100MHz) frekvence
« Poslední změna: 03. 06. 2018, 18:56:09 od Petr Krčmář »

trubicoid2

v linuxu se to prepina takto
Kód: [Vybrat]
sudo x86_energy_perf_policy normal

ladič biosu pijan

ó díky. to je zajímavé vědět, že na linuxu vůbec něco takového jde, protože mám zkušenost, že na linuxu vše co se týká powermanagementu nejde (ovládat větráky, nastavovat turbo). Chybí na to  známé utility jako throttlestop rweverything...

Nicméně by mě zajímalo, co přesně to dělá a zda to nějak souvisí speed shift? (a pokud zapnu speed shift, tak to kompletně vyřadí tuhle funkcionalitu nebo ovládání pomocí p-stavů?)

https://www.intel.com/content/dam/www/public/us/en/documents/manuals/64-ia-32-architectures-software-developer-system-programming-manual-325384.pdf poněkud delší čtení, 14 výsledků


Mám jen jeden nápad co by to mohlo být. Občas jsem si všiml, (na ivy bridge), že po spuštění benchmarku  / ANEBO přepnutí do profilu vysoký výkon - )turbo frekvence nenaskočí ihned, ale až se zpožděním asi 30sekund.