Je WiFi bez homologace nelegální?

anon

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #90 kdy: 29. 05. 2018, 10:46:41 »
jestli jo, tak to pak uz chapu proc to tady spamujes ;)


M.

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #91 kdy: 29. 05. 2018, 11:06:05 »
MarSik: Ano, shodu u rádiovéch zařízení jde i bez notifikované osoby. Způsobů je více, u wifi krabičky můžeme předpokládat, že se bude postupovat primárně podle požadavků stanovených v harmonizovaných normách, takže nemá smysl si komplikovat život notifikovanou osobou. U postupů dle norem budu budu muset být schopen doložit, že jsem jejich požadavky dodržel dle jejich znění.
Ohlášneí ČTU neslouží k vydání prohlášení o shodě, ale jen upozornění pro orgána, že začnu něco dodávat na trh, zamyslete se, zda z toho nemůže být problém (a pokud nereagují, tak mám splněno).

Jistě, ČTU ti dá čas na doplnění, jiná věc je, zda ti pak dodané papíry uzná... Ten papírový ping-pong může být dostl dlouhý a vyčerpávající. :-)
Psal jsem několikrát, že šance na průser, pokud to není totální vergl, je minimální.

Aliexpres se legislativou EU řídit nemusí, pokud tu oficiálně nepůsobí. Neměl by sem ani dodávat. Nicméně to tak stanovují a slouží to k tomu, že když mám na území v EU v ruce nějakou krabičku a na ni není CE, tak se má za to, že byla vyrobena tak, že požadavky CE nesplňuje, takže to slouží primárně k buzeraci toho, kdo to na území EU má, protože formulaci, že výrobce v Číně musí, tak je v poušti Gobi bezzubá. Je to takto i vysvětleno např. ve výkladu k tomu nařízení.

Opět, postupů posouzení shody je víc, velkou roli hraje to, v jakém stavu jsem já, jako výrobce toho zařízení, zda mám příslušnou odbornou způsobilost, vybavení, atd k provedneí posouzení, pokud nikoliv (nebo to vyžaduje výslovně nějaký předpis), tak do toho musím tahat další subjekt, který mi potřebný papír k založneí do šanonu dodá.

MarSik

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #92 kdy: 29. 05. 2018, 11:34:23 »
Ohlášneí ČTU neslouží k vydání prohlášení o shodě, ale jen upozornění pro orgána, že začnu něco dodávat na trh, zamyslete se, zda z toho nemůže být problém (a pokud nereagují, tak mám splněno).

Jenže ohlášení se dělá už jen u zařízení, které nejsou podle harmonizovaných norem. ČTÚ to na stránkách říká dost jasně: https://www.ctu.cz/oznamovani/koncova-zarizeni

Tj ohlašují se (nebo budou) jen zařízení s nízkou mírou souladu s podmínkami. I podle předchozí úpravy se ohlašovala jen zařízení nespadající do skupin přijímače, 1 a 2 podle VO.

Aliexpres se legislativou EU řídit nemusí, pokud tu oficiálně nepůsobí. Neměl by sem ani dodávat.

To je záležitost dovozce. Aliexpres nepozná, kde to bude uvedeno na trh. Klidně to může být jen re-export.

Nicméně to tak stanovují a slouží to k tomu, že když mám na území v EU v ruce nějakou krabičku a na ni není CE, tak se má za to, že byla vyrobena tak, že požadavky CE nesplňuje, takže to slouží primárně k buzeraci toho, kdo to na území EU má, protože formulaci, že výrobce v Číně musí, tak je v poušti Gobi bezzubá. Je to takto i vysvětleno např. ve výkladu k tomu nařízení.

Ano, ale vůbec bych do toho netahal Gobi. Je to úplně logický postup. Nemá CE, není schválena pro prodej/provoz. Úředník není RF expert a nemá to jak jinak posoudit.

Opět, postupů posouzení shody je víc, velkou roli hraje to, v jakém stavu jsem já, jako výrobce toho zařízení, zda mám příslušnou odbornou způsobilost, vybavení, atd k provedneí posouzení, pokud nikoliv (nebo to vyžaduje výslovně nějaký předpis), tak do toho musím tahat další subjekt, který mi potřebný papír k založneí do šanonu dodá.

Odbornou způsobilost bych do toho netahal. Jediná podstatná podmínka je soulad s normami doložený technickou dokumentací. Je úplně jedno, kde ji jako výrobce vezmu, pokud je v pořádku. RF vývoj není autorizovaná činnost.

Pokud to vyžaduje předpis tak ano, ale u zařízení pracující v režimu VO takový neznám (kromě radioamatérských a to je jiný zákon a úplně jiné podmínky).

Pokud někdo udělá průšvih, ČTU najde Prohlášení o shodě, změří realitu a v případě nesouladu půjde po výrobci/dovozci.

MarSik

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #93 kdy: 29. 05. 2018, 11:46:09 »
Lol a to si fakt zaplatil a nedal si to k soudu jo?  :o

To je těžké, tohle by musel uhrát na chybějící materiální znak přestupku. A to je loterie. Zákon je v tomto celkem jasný. Není CE a Prohlášení o shodě, nelze prodávat/provozovat. Dodat ho už může jen výrobce. A ten je v Číně...

M.

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #94 kdy: 29. 05. 2018, 12:00:54 »
Lol a to si fakt zaplatil a nedal si to k soudu jo?  :o

Ne, po historických zkušenostech se (pokud to lze) držím toho, že vždy mám papír, že moje je to až od Ethernet konektoru dál. :-)
Daný neštastník si to už několikáté kolečko odvolání s úřadem užívá a hraje se o věty formulací, čárky vě větách...

Jinak, když se podíváš, tak nemít tne správný papír, to je to nejdražší. Cítí se tam asi nejsilněji v kramflecích (ono o tom, co se naměří, se dá mnohem lépe polemizovat, než o papíru s relativně jasně danými požadavky).
Viz open data o pokutách od ČTU - někoho zaruším, za litr až dva, nedodržím technikcé podmínky pro vysílání za cca 5 kKč, vysílám na kmitočtech, kde nemám ~10 kKč, nemám v pořádku nějaký papír 20 kKč. Takže pokud se podíváš na limity pokut, tak se drží velmi nízko pro fyzické osoby i podnikatele z možného rozsahu (když nepočítám některé notoriky, tam trochu přidají). :-)


anon

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #95 kdy: 29. 05. 2018, 12:52:46 »
marsik ... to ano, ale 50kkc pokuta za domaci api ktere navic urad zmeril ze vse dodrzuje je sakra neprimerene .... s tim bych se k soudu fakt nebal

Sten

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #96 kdy: 29. 05. 2018, 14:07:47 »
marsik ... to ano, ale 50kkc pokuta za domaci api ktere navic urad zmeril ze vse dodrzuje je sakra neprimerene .... s tim bych se k soudu fakt nebal

A co 50 000 za řízení bez řidičského oprávnění, přestože úřadu můžu dokázat, že řídit umím? S tím se taky nebudete bát k soudu?

anon

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #97 kdy: 29. 05. 2018, 14:26:50 »
Irelevantni, ale pokud pujde treba jen o to ze nemate u sebe mezinarodni preklad ridicaku a urad vam napari 50kkc tak bych se nebal to rozporovat.

X125

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #98 kdy: 29. 05. 2018, 14:43:27 »
Irelevantni, ale pokud pujde treba jen o to ze nemate u sebe mezinarodni preklad ridicaku a urad vam napari 50kkc tak bych se nebal to rozporovat.
Tvoje, opakovaná a klíčová argumentace: "já bych se nebál". Nezajímají tě ani předpisy, ani praxe, ale jen tvoje "odvaha se nebát". Vskutku diskuze na úrovni.

an0n

Re:Je WiFi bez homologace nelegální?
« Odpověď #99 kdy: 29. 05. 2018, 15:03:14 »
Jinou moznost v situaci kdy ti CTU da neopravnene pokutu nemas - bud zaplatis a nebo se nebudes bat a budes to rozporovat. A pri "nezavislosti" ceskych soudu je to fakt o tom se nebat. Diskuse na urovni no :-D.

Btw. jediny kdo tu argumentuje legislativou je MarSik; ostatni jen hodi odkaz na zakon a pak jedou svoje domnenky :)

anon