Zkušenosti s LTE femtocell

Zkušenosti s LTE femtocell
« kdy: 22. 05. 2018, 08:50:55 »
Zdravím,
máte někdo zkušenosti se službou Vlastní 3G zóna od Vodafonu? Uvažuji o zřízení LTE femtocell a u nás to umožňuje pouze Vodafone. Tak mě zajímá uživatelský pohled (funkčnost, bezpečnost apod.). Díky za info.
« Poslední změna: 22. 05. 2018, 09:03:59 od Petr Krčmář »


kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #1 kdy: 22. 05. 2018, 10:23:18 »
Zdravím,
máte někdo zkušenosti se službou Vlastní 3G zóna od Vodafonu? Uvažuji o zřízení LTE femtocell a u nás to umožňuje pouze Vodafone. Tak mě zajímá uživatelský pohled (funkčnost, bezpečnost apod.). Díky za info.
nda, takze detaily nemuzu. Pokud mas mizerny signal je to duvod k pouziti, jinak bych do toho nesel.

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #2 kdy: 22. 05. 2018, 11:01:30 »
3G zona neni LTE femtocella. Uz podle nazvu. Je to 3G femtocella, ktera navic vysila na stejne frekvenci, kde je i LTE 2100 - takze pokud mate v lokalite i LTE 2100, budou s 3G zonou nejspis potize (mohou se navzajem rusit).

Pokud mate v lokalite problem se signalem, LTE femtocella ho muze vyresit - pro data. Pokud tedy nechcete data v lokalite radeji hnat pres vlastni wi-fi sit.

Pokud pres LTE chcete i volat, potrebujete telefon s podporou VoLTE. Takove maji obvykle ale i podporu VoWiFi, takze pokud mate slusnou wi-fi sit, muzete volat skrz ni i bez LTE femtocelly.

Fentocella ovsem muze dobre vyresit spatne pokryty outdoor (napr. nadvori), kam Wi-Fi nedosahne nebo nema smysl ji instalovat.

Skutecne ale VF nabizi LTE femtocelly? Odkaz by byl?

SPECZ

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #3 kdy: 22. 05. 2018, 11:04:47 »
Hmm, a nepůjde jim přes to hrabat na SS7 ? :-)

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #4 kdy: 22. 05. 2018, 12:23:29 »
Hmm, a nepůjde jim přes to hrabat na SS7 ? :-)
odpovedel bych ti, ale nda. Pokud umis googlit, najdes par zajimavych odkazu z .nl.


J

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #5 kdy: 22. 05. 2018, 13:17:37 »
Tak proc sem pises, kdyz nda?
Jo, v holandsku nebo nemecku tam v ty masince meli diru a po uprave se to dalo pouzit i v roamingu, normalne se to pripojilo a dalo se pres to volat. atp.

Milow

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #6 kdy: 22. 05. 2018, 13:25:13 »
3G jseem měl. A super.
Ale od doby co lze volat přes WiFi je to myslím zbytečné...

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #7 kdy: 22. 05. 2018, 13:48:02 »
Tak proc sem pises, kdyz nda?
Jo, v holandsku nebo nemecku tam v ty masince meli diru a po uprave se to dalo pouzit i v roamingu, normalne se to pripojilo a dalo se pres to volat. atp.
Tech vektoru utoku na to je vicero, ten roaming se da i bez upravy delat s patricnym pristupem k internetu. Reagoval jsem napovedou kde co hledat, ne kazdy vi o tech dirach.

kkt1

  • *****
  • 796
    • Zobrazit profil
Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #8 kdy: 22. 05. 2018, 13:50:19 »
3G jseem měl. A super.
Ale od doby co lze volat přes WiFi je to myslím zbytečné...
Tak ne kazdy ma telefon podporujici volani pres wifi, dalsi vec ze nekde mas proste spatny signal a kdyz nemas vhodny telefon tak se ti nikdo nedovola, tudiz pro par lidi v republice to urcite vyznam ma.

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #9 kdy: 24. 05. 2018, 09:16:02 »
3G zona neni LTE femtocella. Uz podle nazvu. Je to 3G femtocella, ktera navic vysila na stejne frekvenci, kde je i LTE 2100 - takze pokud mate v lokalite i LTE 2100, budou s 3G zonou nejspis potize (mohou se navzajem rusit).

Pokud mate v lokalite problem se signalem, LTE femtocella ho muze vyresit - pro data. Pokud tedy nechcete data v lokalite radeji hnat pres vlastni wi-fi sit.

Pokud pres LTE chcete i volat, potrebujete telefon s podporou VoLTE. Takove maji obvykle ale i podporu VoWiFi, takze pokud mate slusnou wi-fi sit, muzete volat skrz ni i bez LTE femtocelly.

Fentocella ovsem muze dobre vyresit spatne pokryty outdoor (napr. nadvori), kam Wi-Fi nedosahne nebo nema smysl ji instalovat.

Skutecne ale VF nabizi LTE femtocelly? Odkaz by byl?
Podle mě jde jen o výklad pojmů. V pásmu 1, tj. 2100 MHz, primárně běží 3G, ale Vodafone a T-Mobile jej mají využívat také pro LTE, protože mají technologii, která jim umožňuje vysílat 3G i LTE z jednoho transceiveru.
Jelikož to běží na 2100, kde se šíří LTE, tak jsem to bral jako LTE femtocellu. Na funkci by to snad nemělo mít vliv.  :)
Odkazy jste asi už viděl.
https://www.vodafone.cz/pece/osobni-a-firemni/otazky/pokryti/posileni-signalu-s-3g-zonou/
https://www.vodafone.cz/podnikatele/specialni-sluzby/3g-zona/
https://www.vodafone.cz/podminky/podminky-doplnkovych-sluzeb/podminky-provozu-sluzby-vlastni-3g-zona/

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #10 kdy: 24. 05. 2018, 09:24:30 »
Tak proc sem pises, kdyz nda?
Jo, v holandsku nebo nemecku tam v ty masince meli diru a po uprave se to dalo pouzit i v roamingu, normalne se to pripojilo a dalo se pres to volat. atp.
Tech vektoru utoku na to je vicero, ten roaming se da i bez upravy delat s patricnym pristupem k internetu. Reagoval jsem napovedou kde co hledat, ne kazdy vi o tech dirach.
Jestli to je děravý, tak mi jde hlavně o to, aby se (k vysílači i femtocelle) nepřipojil někdo kdo nemá a nehacknul to.

TK

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #11 kdy: 24. 05. 2018, 11:04:22 »
Hmm, a nepůjde jim přes to hrabat na SS7 ? :-)

V 3.5 - 4G SS7 není. Bezpečné to je, protože se připojení bere jako non3GPP access a imho to jde pres entitu zvanou ePDG.

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #12 kdy: 30. 09. 2019, 05:52:44 »
Zdravím,
máte někdo zkušenosti se službou Vlastní 3G zóna od Vodafonu? Uvažuji o zřízení LTE femtocell a u nás to umožňuje pouze Vodafone. Tak mě zajímá uživatelský pohled (funkčnost, bezpečnost apod.). Díky za info.

Byť je to starší, třeba se to ještě někomu bude hodit.

Ano, mám, používal jsem jí cca 3 roky.

Normálně ti to nabídnou, já to dostal za korunu, myslím, přijde krabice, kde je femtocella, stojánek k ní, napájecí kabel a kabel na připojení k modemu. Strčíš to do zásuvky, připojíš k ADSL/VDSL modemu (normálně, jako třeba počítač 1) a počkáš cca hodinu, než si to načte všecko, co má, otestuje síť atp., a pak se to spustí. Je to docela blbuvzdorné.

Jde o samostatnou BTS, s vlastním LAC a CellID, takže aby jela, tak jí musí zaregistrovat, a tím spustit, sám operátor. Což udělali, jak ti to dojde, zavoláš na linku, a oni to provedou do 24 hodin. S ohledem na malý VF výkon femtoBTS je poněkud žádoucí, aby se do ní nepřipojoval kdokoli cizí. Toho se docílí tak, že zaregistruješ číslo, které chceš, aby se do femtocelly dostalo, skrze apk Můj Vodafone. Opět, mají na to 24 hodin, tohle občas blblo, takže volat linku, vysvětlit pologramotné dylině (většinou) polopaticky, co že chci, a ano, může to číslo přidat i ta dylina na lince.

Byť ty, jako uživatel, zadáváš telefonní číslo v národním tvaru, přístup do femtoBTS je řízen skrze číslo SIM karty, tj. výměna SIM karty = vyjmutí čísla ze seznamu povolených čísel, počkat na to, až se změna projeví, znovu číslo vložit. Funguje i s dvojsimkou.

Krom povolených čísel, která ty sám moderuješ, se pod femtoBTS připojí každý, bez ohledu na poskytovatele,i v roamingu, kdo potřebuje tísňové volání, proto nesmíš, bez vědomí Vodafone, femtocellu přemístit na jiné místo. Provoz femtocelly mimo území tohoto takystátu není legální, a je rovněž v rozporu s podmínkami VF.

Femtocella něco "žere", z mých dostupných 3.5 Mbps distribuovala, na datový provoz cca 3.0 Mbps; hovor má přednost před daty, najednou mohou volat čtyři čísla (teda pokud je dostatečně rychlý internet), paketový přenos dat se nepočítá do FUP.

Vysílá to, teda, na UMTS 2,100, HSPA (tj. theoreticky přeneseš data rychlostí až cca 15 Mbps / 5 Mbps). Je to docela "dravé", když jsem přišel domů, okamžitě se zobrazilo na mobilu "H" a plný signál. Dosah, reálný, cca 10 metrů.

Z technického hlediska je to plnohodnotná BTS Vodafone CZ 230 03, s vlastním LAC a CellID, ale už si ho nepamatuju. K žádnému rušení čehokoli nedocházelo, ono tvrdit něco podobného je stejná cypina, jako tvrdit, že UMTS 900 bude rušit GSM 900, nebo LTE 900. Nebude. To by operátoři neměli na jednom stožáru antény na GSM 900 a LTE 900, nebo na GSM 900 a UMTS 900 (Uhry, Polsko ..).

Výpadek internetu = reset femtocelly a relativně dlouhý start, někdy je potřeba jí "pomoct" a vypojit a zapojit jí do sítě, i opakovaně. Ale jinak na ní nic nastavit nejde.

Hacknout samozřejmě jde, jako všecko, ale s ohledem na tu skutečnost, že jí jenom tak lehce někdo cizí nenajde (leda by při volání na 911 měl otevřený nějaký NetMonster a lovil CellID, a to ještě v tom případě, že nebude v blízkosti dravější BTSa, což asi bude, s ohledem na dosah femtocelly), a že do ní není prakticky co nastavit, změnit, tak mne nenapadá, v čem by měla být nebezpečnější, než jakákoli jiná BTS UMTS 2,100 Vodafone CZ. To je tak asi všecko, co si pamatuju.

Re:Zkušenosti s LTE femtocell
« Odpověď #13 kdy: 01. 10. 2019, 10:29:18 »
LTE 2100 u Vodafonu jede na o kousek jiných frekvencích (ARFCN 10663, 10687, 10712), než je nosná pro femtocelly (10737), takže rušení bych se neobával, pokud od sebe zařízení využívající LTE 2100 a femtocella nebudou centimetry od sebe (a to by ta femtocella asi nedávala smysl, že).

Na GSMWeb.cz si můžete LAC i CID femtocell krásně vyhledat (stačí zadat "femto" do hledání). Femtocelly mají vyhrazené první čtyři scrambling kódy, takže se neruší ani s makro vrstvou 3G (resp. jo, ale díky principu CDMA nijak zásadně).

Co vím ze zkušeností kolegy, tak femtocella od VF vesele funguje i v cizině skrze VPN (pokud není moc vysoká latence), neskenuje okolní sítě ani GPS souřadnice. Nejspíš se přitom porušují předpisy místního ekvivalentu ČTÚ a může to rušit síť pracující na stejné frekvenci.

Mimochodem, paketový přenos dat se opravdu nepočítal do FUP?

BTW: NetMonster umí zalogovat i BTS, se kterou neproběhlo oboustranné spojení, jen ji "zaslechl". Když telefon umí band lock nebo lock na technologii (WCDMA), lze lovit i "uzavřené" femtocelly nebo velmi vzdálené 3G celly, na které by se telefon nedovysílal, ale signál z BTS k telefonu v dostatečné kvalitě doletěl.
« Poslední změna: 01. 10. 2019, 10:30:55 od dj-bobr »