Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?

Jan kucelk

Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« kdy: 03. 05. 2018, 17:31:12 »
Ahoj, díval jsem se přes program hwinfo64  a našlo mi to pcie zařízeních a v síťových adaptérech zařízení co se zove:
Kód: [Vybrat]
Inter Denverton SoC - Integrated 10 GbE LAN Controller (Backplane 2.5G-KX, 1G-KX)zajímá mě co je to zač, jak to zapojím.
Jde o Intel NUC, má USB-C s thunderboltem 3 a má rovněž rj45.
Taky by mě zajímalo, co znamená ten pojem backplane a KX. 2.5Gb by měl být jakýsi nástupce Gigabit ethernetu, ale proč je to tam vyjmenované?
Kde o tom zjistím víc? Opravdu tam to rozhraní nebo controller fakt je? Jak ho využiju? Není to třeba jen pře thunderbolt?
« Poslední změna: 03. 05. 2018, 18:20:24 od Petr Krčmář »


Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #1 kdy: 03. 05. 2018, 19:28:55 »
https://www.intel.com/content/www/us/en/design/products-and-solutions/processors-and-chipsets/denverton/ns/atom-processor-c3000-series.html

Aby ses k tomu 10GE portu dostal, musel by na desce byt jeste integrac, kteremu se rika PHY (physical interface), tj. z toho Atomu ven jdou linky, ktery jeste netusej nic o mediu, po kterym ten Ethernet chces prenyst a potrebujes nejakej cip, co to prelozi budto na kabel, nebo optiku (velmi zjednodusene).

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #2 kdy: 03. 05. 2018, 23:16:22 »
Co je to za model NUC ? Normalne se s C3000 nedelaji, takze mam alternativni vysvetleni:

PCI HW DB je v pripade Intelu zasvinena hodne falesnyma polozkama, kdy se Intel snazi prosazovat nazvy a la "Xeon HD graphics" jen aby tam narvali co nejvice profi veci - i v pripade obycejneho desktopu*. Nepises sice bus number, ale treba TB3 radic ma v sobe 10GE emulaci - kdy se to chova jako sitovka v pripade propojeni dvou pocitaci primo. Takze to muze byt treba i tahle funkcionalita. Pripadne pastni cely vypis lspci.

* u sebe vidim:
Kód: [Vybrat]
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor PCI Express x16 Controller (rev 06)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series/C220 Series Chipset Family USB xHCI (rev 05)

A opravdu nejedu na C220 ani Xeonu. Je to desktopovy i7-4790K v Q87 chipsetu.

Jan kucelk

Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2018, 13:24:49 »
Díky za nasměrování. Je nějak možné to tam podomácku připojit? Resp. kam to napojit, jakým konektorem?
Tak to názvosloví je holt prostě takové, jeden Ivy bridge 4jádro,  procesor má něco jako Xeon Memory Controller apod nebo Xeon PCI Express root port

lspci teď nemám, ale název doslovně odpovídá. Jinak dál je 8086:15B7 - to jsem našel, že má být "Ethernet Connection (2) I219-LM".",  Bus,device,funcion:   0,31,6
 dál vidím

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #4 kdy: 04. 05. 2018, 13:50:56 »
Proc nereknete co je to za zarizeni? Ma to snad nejaky model, ne?

99% to nepripojite protoze to muze byt pohrbeno/nezapojeno, stejne jako ze kazdy Intel CPU ma 3 video vystupy (viditelne v OS v pripade ignorovani nebo spatne napsaneho biosu) a na desce mate presto jen jedno hdmi napr.


Jan kucelk

Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2018, 00:08:59 »
Nechápu. Novější verze Hwinfo (a správce zařízení) to hlásí jako klasický I219-LM. (ostatně HWinfo procesor mi to hlásí Intel Core 898 , jiná verze Intel Core 1211  – Jen v summary, v hlavním okně správně Brand name správně), avšak v hlavním okně zase jiné číslo (Intel Core 2493)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #6 kdy: 15. 05. 2018, 01:36:57 »
Tak kdyz pouzivas pochybne utility, neni se cemu divit. lspci -n je jistota.

I219 je 1GbE co vidis i na krabici.

A prozradim ti, navzdory tomu ze nedokazes rict co to je za krabicku, ze ta 10GE sitovka je virtualni - kdyz propojis dve tyto zarizeni skrze TB3 kabel (TypeC-TypeC), tak dokazou komunikovat prave po one 10GE siti. Nejhledej to co tam neni :)

Re:Co je Intel Denverton SoC - 10 GbE LAN backplane?
« Odpověď #7 kdy: 15. 05. 2018, 10:24:50 »
+1 za dobře formulovanou přihrávku na smeč.

Tzv. Backplane, často zvaný též "pasivní backplane", je velký plošák se sběrnicovými konektory (samicemi), do kterého se zasouvají karty.

Většina lidí dneska zná motherboard, do kterého se zasouvají periferní karty. Na motherboardu je základ počítače = čipset, procesor, paměti, nejdůležitější konektory.

V průmyslu se vyskytuje mechanicko-konstrukční varianta PC zvaná PICMG - kde procesor s čipsetem je na zásuvné kartě. "Základní deska" = backplane je zde (téměř) pasivní, obsahuje (téměř) jenom sběrnicové konektory které jsou zapojeny (téměř) paralelně. Skutečně paralelní to bylo snad v dobách ISA-only PICMG 1.0. Už PCI backplany obsahují bridge, nemluvě o PCI-e. Ale dá se říct, že v backplanu zůstává pouze rozvod sběrnice. Jádro počítače a periferie jsou striktně na kartách.

Tohle mechanické skladebné uspořádání není vynálezem PC průmyslu. Hrozně dlouho existuje v Telco oblasti, byly takto konstruovány telefonní ústředny (včetně větších pobočkových), později PDH a SDH multiplexery (a jak se ty lednice všechny jmenují), o něco později tuto koncepci převzaly velké IP routery, ethernetové switche, ATM switche... ostatně taky PLC automaty pro řízení průmyslových procesů jsou variantou tohoto uspořádání. V oblasti modulárních a zakázkových měřících přístrojů a Telco zařízení je také populární formát eurokarta a odpovídající šasi.

Pokud zůstaneme u PCček, tak PICMG je ještě takový "lidový průmyslový standard" - není extrémně drahý, do backplanu pasují běžné ISA/PCI/PCI-e karty. PICMG často volí "stavitelé počítačů", kteří potřebují větší počet periferních slotů. 19" šasi může mít na zadním panelu teoreticky 14 (PS2 zdroj nastojato) nebo i 20 slotů (zdroj na čelní straně). Každopádně to znamená víc prostoru oproti standardnímu ATX/EATX motherboardu, který má maximálně 7 slotů pro periferie. V případě PICMG až na výjimky platí, že 1 backplane = 1 PCI root complex = 1 fyzický počítač.

O něco svébytnější variantou průmyslového PC šasi je CompactPCI a jeho nástupce AdvancedTCA (a jejich varianty a deriváty). Tyto dva standardy jsou crossoverem mezi oblastmi industrial PC a telco. Tento standard už používá svoje vlastní konektory mezi kartami a backplanem, a v backplanu mohou být přítomny kromě sběrnice PCI/PCI-e také signály SDH nebo Ethernetu apod. (tato modularita vzkvétá zejména u AdvancedTCA). Zdaleka ne všechny karty musí podléhat PCčku, které žije na jedné z nich. Jedna z karet může obsahovat ethernetový switch (pokud ho neobsahuje šasi). Přesto se dá říct, že PICMG/AdvancedTCA se nevyskytuje ve vysloveně HPC nasazení, kde všechny karty jsou procesorové. Možná má tenhle formát pro HPC "zbytečnosti navíc", možná je to dáno i cenovou politikou výrobců PICMG a AdvancedTCA hardwaru (high end / telco / ukrutně drahé hračky).

Backplane je obecně uložen uprostřed nebo v zádech skříně, které se někdy říká "vana". Varianta "backplane uprostřed" umožňuje, že se zepředu zasunují velké chytré karty a zezadu třeba napájecí zdroje nebo variantní hloupé moduly I/O rozhraní k "velkým předním" kartám (CompactPCI).

Relativně mladší inkarnací "vany se zásuvnými kartami" jsou "žiletkové" servery, pro cloud computing a HPC. Aneb jak koncentrovat co největší general-purpose výpočetní a síťovací výkon v co nejmenším prostoru, s cílem rozjet na tom virtualizaci na více frontách. V tomto případě už každá zásuvná karta obsahuje samostatný PCI-e root complex = soběstačný kompletní počítač (server) často s více paticemi pro CPU. Existují i "lightweight" varianty žiletkových sestav s nízkotučnými procesory, pro zátěže kde se cení velký počet úsporných plnohodnotných jader - tady přichází ke slovu 64bit ARM, PowerPC nebo od Intelu "serverový ATOM" (Intelem někdy brandovaný jako low-power Xeon). Žiletkové servery mívají proprietární formát žiletek i backplanu (konektorů a zapojení). Záměnnost modulů mezi výrobci navzájem IMO neexistuje. A co tu máme v backplanu? To může být různé. Ethernet, pro HPC tradičně Infiniband, snad FibreChannel pro SAN, pár let zpátky věrozvěstové hlásali že všechny drahé starší specifické technologie převálcuje PCI-e fabric = ve vaně switch s podporou PCI-e SR-IOV a inteligentní "virtualizovatelné" periferie pri přístup k Ethernetu a storagi. Zatím to vypadá, že příroda si pomohla a konkurence různých řešení žije vesele dál. Tuším existovala v mladší době i NUMA řešení s HyperTransportem apod. ale nevím nakolik se to uchytilo.

No a touto rozsáhlou oklikou se dostáváme k vysvětlení, co je zač záhadný Denverton. Je to serverový ATOM. Může mít 2-16 jader Goldmont (14 nm), tzn. jedná se o ramenatého brášku štíhlého konzumního ATOMu Apollo Lake. Podobné "serverové bratříčky" měl už BayTrail (a tušímže první pokusy byly i dřív). Serverové ATOMy existují v několika "podskupinách" pro storage, síťování (FW/routery) a pro servery - pochopitelně s různými specifickými optimalizacemi hardwaru (počty jeder, šířka sběrnic, akcelerátory, periferie).

Snad ještě zbývá dodat, že SoC znamená "system on chip" = pouzdro vedle procesorových jader obsahuje v dnešní době klidně kompletní čipset = řadič RAM, video subsystém, south bridge, integrované LANky a SATA porty. "Serverový" Denverton může být k vidění na nabušených MiniITX motherboardech nebo na "žiletkách".

Jo a 1000Base-KX (resp. 100/1000/10G-Base-KX) je právě fyzická vrstva Ethernetu pro žiletková šasi. Chápu to tak, že v těchto sestavách není potřeba na každé žiletce oddělovací trafo, dokonce ani PHY čip, KX linky vedou od MAC čipu (často integrován v SoCu, ale KX umí třeba taky i210) přímo do backplanového konektoru, a v backplanu se sbíhají k centrální switchovací matici. Nikde žádné transceivery / repeatery / oddělovací trafa. Gigová varianta fyzické vrstvy KX jede 1.25 Gbps jednám párem tam a druhým zpátky = RX/TX full duplex. Stejně jako gigabit SERDES, ale patrně s lehce odlišným framingem. 10GBASE-KX4 jede odhadem 4 páry TX a 4 páry RX - tohle ale Váš počítač neumí. Pokud správně čtu specifikaci, bude umět "10GBASE-KX po 1 páru" s kapacitou 2.5 Gbps full duplex. Pokud seženete něco, s čím to půjde propojit (jak psal RDa).

Odhadem bude na boardu ještě i219 = úplně normální gigáč.

V manuálu k motherboardu bývá nakreslený "panák" (blokové schéma) - netuším zda je to i Váš případ.