Adresáře mají špatnou diakritiku

Vomec

Adresáře mají špatnou diakritiku
« kdy: 01. 03. 2011, 19:57:24 »
Zdravím, obnovoval jsem data z jednoho externího disku, to šlo v pohodě, všechno jsem bez problému vytáhl, ale mám problém s tím, že názvy složek, které obsahovaly diakritiku se zmršily. Uvedu příklad. Na disku byla složka s hudbou "Horkýže Slíže" ale už při obnově dat se složka ukazovala jako "Hork�~e Sl�~e" a ve stejném tvaru se také uložila na disk. To samé i soubory, prostě vše co mělo diakritiku.

Krusader například takovou složku/soubor ani neotevře. Normálním procházením přes Místa se do složek dostanu a soubory otevřu, ale zobrazuje se u nich "(neplatné kódování)".

Jak se toho můžu zbavit? Předpokládám že pujde o nějakou změnu kódování, ale strejda google mi moc nepomohl (zlatá angličtina bez speciálních znaků).
« Poslední změna: 01. 03. 2011, 22:19:08 od Petr Krčmář »


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Názvy složek - problém s diakritikou
« Odpověď #1 kdy: 01. 03. 2011, 21:05:11 »
To jste preinstaloval system a ted obnovujete /home? A na cem a jak to mate zazalohovane? Co mate v systemu nastaveneho za kodovani a co jste mel na predchozi instalaci?

Re: Názvy složek - problém s diakritikou
« Odpověď #2 kdy: 01. 03. 2011, 21:26:57 »
To jste preinstaloval system a ted obnovujete /home? A na cem a jak to mate zazalohovane? Co mate v systemu nastaveneho za kodovani a co jste mel na predchozi instalaci?

Vidím to na mix dat (=názvů) z widlí do linuxu, nebo opačně ...
Mám dojem, že všech distribucích je už utf-8 defaultně ...

Vomec

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #3 kdy: 01. 03. 2011, 22:57:00 »
Asi vás trochu překvapím :)
Koupil jsem si nový externí disk a nahrál na něj nějaký data... jen se mi pak podařilo rozhodit superblok a disk se potom nechtěl namontovat. Než abych se drbal s opravou FS (na disk jsem nahrál necelých 20GB dat) tak jsem ty data radši zpětně vytáhl přes testdisk na HDD původní, že ten extér znova zformátuju a bude klid. Jelikož je to USB3.0, tak mi to přišlo jako rychlejší varianta.

Jinak ty data jsem kopíroval z Ext4 disku (interní) na FAT32 (externí)... názvy to rozhodilo až tím vytahováním pomocí testdisku, předtím to bylo OK.
Jako stále je tu varianta ručního přejmenování všech složek a souborů, ale na to opravdu nemám čas a nervy.
PS: Ještě dodám, mám Ubuntu 10.10
« Poslední změna: 01. 03. 2011, 22:58:49 od Vomec »

NA

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #4 kdy: 02. 03. 2011, 02:19:48 »
Co třeba GPRename ? Je v nabídce  k instalaci. Z řádky by to šlo přes dávku ještě líp.


PetrC

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #5 kdy: 02. 03. 2011, 08:53:53 »
Příkazem convmv

Program najdete ve stejnojmenném balíku convmv.

Otevřete si Terminál.
Převedení všech názvů souborů a adresářů uvnitř adresáře data v domovské složce z ISO-8859-2 do UTF-8:

convmv -f iso-8859-2 -t utf8 -r --notest --replace ~/data

Opravení diakritiky v souborech pojmenovaných „®esky“:
convmv -f latin2 -t utf8 nazev_souboru
Změna názvu všech souborů z kódování windows-1250 na UTF-8:
find . -type f -exec convmv -f cp1250 -t utf-8 {} --notest \;

a poznámka nakonec.  Strejda google pomáhá temu kdo se umí zeptat.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #6 kdy: 02. 03. 2011, 10:06:11 »
Asi vás trochu překvapím :)
Jinak ty data jsem kopíroval z Ext4 disku (interní) na FAT32 (externí)... názvy to rozhodilo až tím vytahováním pomocí testdisku, předtím to bylo OK.

Davat to na FAT32 asi nebyl dobry napad.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #7 kdy: 02. 03. 2011, 11:15:51 »
Jel bych podle návodu od PetrC, už jsem to taky řešil a řešení bylo něco takového (už bych to ale nedal dohromady, ale PetrC jo ;-) ).

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #8 kdy: 02. 03. 2011, 11:38:44 »
convmv -f iso-8859-2 -t utf8 -r --notest --replace ~/data

Opravení diakritiky v souborech pojmenovaných „®esky“:
convmv -f latin2 -t utf8 nazev_souboru
Změna názvu všech souborů z kódování windows-1250 na UTF-8:
find . -type f -exec convmv -f cp1250 -t utf-8 {} --notest \;
WARNING WARNING WARNING
Rozhodně napoprvé nezkoušej pouštět příkaz convmv s parametrem --notest. Divím se, že někdo něco takového vůbec radí. Riskuješ tím, že se soubory při chybném zadání přejmenují do podoby, ze které nebude návratu.

Proto aplikace convmv implicitně pracuje v režimu běhu naprázdno a teprve po ověření, že dělá skutečně to, co zadání předpokládalo, uživatel přidává --notest a přejmenování běží naostro.

PetrC

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2011, 17:22:59 »

WARNING WARNING WARNING
Rozhodně napoprvé nezkoušej pouštět příkaz convmv s parametrem --notest. Divím se, že někdo něco takového vůbec radí. Riskuješ tím, že se soubory při chybném zadání přejmenují do podoby, ze které nebude návratu.
[/quote]

Ano ano beru.  Ale při psaní mně vůbec nenapadlo ze někdo může zde navrhované rady jenom kopírovat a nepřemýšlet nad tím co dělá.
1. Můj příspěvek není psán jako přesný návod, ale naznačení směru.
2. A něco testovat na ostrých datech? To snad nééééé.

Vomec

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #10 kdy: 03. 03. 2011, 09:37:09 »
Díky všem za rady, zkusím a dám vědět jak dopadlo.

Vomec

Re: Adresáře mají špatnou diakritiku
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2011, 22:51:21 »
Tak nakonec jsem to pomocí convmv a zbytkem ruční práce dal dohromady (některé znaky se prostě nepřevedly). Ještě jednou děkuji za rady.