Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #225 kdy: 22. 05. 2018, 08:12:24 »
To víme od začátku, že vám je jedno, jestli to funguje dobře, protože vám vadí, že není po vašem.

Říká se tomu kritika či opozice.

Akorát máte smůlu, protože domény si nevymyslela ČR, takže mandát má prostě ten, na koho to delegoval ten, kdo si domény vymyslel. Vymyslete něco lepšího, než domény, přesvědčte celý svět, aby to začal používat, a budete vy moci rozhodovat, kdo to

Ta jedna varianta ale platí. Já na zestátnění nic čistého nevidím a nevidím k tomu žádný rozumný důvod (to, že vy byste chtěl, pro mne dostatečný důvod není).

To neznáte historii. První uhlí také nevykopal stát, ale lidé a vlastníci pozemků. Když se zjistilo, jak důležitá je to komodita, která nemá být v ruce toho, kdo má zrovna to štěstí, že pod jeho pozemky před miliony lety vyhnily bažiny, stalo se nerostné bohatství majetkem tátu.

Je naprosto barbarské říkat, že internet či doménový systém je čistě soukromá věc a patří tomu, kdo ji vymyslel.


Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #226 kdy: 22. 05. 2018, 08:38:24 »
Doména .cz má patřit Česku a ne soukromé firmě.
A jaký by byl důvod toho zestátnění? Ta neziskovka (ICANN není firma) dostala domény do správy od toho, kdo je vymyslel.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #227 kdy: 22. 05. 2018, 08:47:51 »
A jaký by byl důvod toho zestátnění? Ta neziskovka (ICANN není firma) dostala domény do správy od toho, kdo je vymyslel.

Bavíme se zde dokola o tom, že celé je to netransparetní a konečně jsme došli k tomu, že je to netransparentní. :), sláva, aspoň něco.

Vaše otázka je spíš politická. ICANN samozřejmě nikdo nahrazovat nechce. Ale o tom, kdo spravuje TLD CZ má rozhodovat Česká republika, případně držitelé CZ domén. ČR si tím má chránit a hájit své zájmy.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #228 kdy: 22. 05. 2018, 08:49:32 »
Říká se tomu kritika či opozice.
Ne, tomu se říká kverulanství. Kritika nebo opozice se říká tomu, kdy se někdo snaží dosáhnout lepšího stavu, než je dnes. Vy už jste přiznal, že vám o kvalitu vůbec nejde.

To neznáte historii.
To se znalostí nebo neznalostí historie vůbec nesouvisí. To, že někdo nesdílí vaše názory, nemusí být dané neznalostí, hloupostí nebo zlým úmyslem – může to být dané prostě jenom tím, že jsou vaše názory šílené.

První uhlí také nevykopal stát, ale lidé a vlastníci pozemků. Když se zjistilo, jak důležitá je to komodita, která nemá být v ruce toho, kdo má zrovna to štěstí, že pod jeho pozemky před miliony lety vyhnily bažiny, stalo se nerostné bohatství majetkem tátu.
U toho uhlí je podstatné to, že je ho omezené množství, a že na jeho vznik je potřeba vynaložit značné náklady, které ovšem neplatil vlastník pozemku, ale byly „zaplaceny“ už dávno v historii. To u domén vůbec neplatí, ty vznikly tím, že je někdo vymyslel, stejně jako vymyslel, že budou existovat domény odpovídající dvojpísmenným zkratkám států. Dvojpísmenné zkratky klidně mohl zabrat něčím jiným a domény odpovídající státům vůbec nezřizovat.

Je naprosto barbarské říkat, že internet či doménový systém je čistě soukromá věc a patří tomu, kdo ji vymyslel.
Co je na tom barbarského? Barbarské je myslet si, že ukradnete něco, co funguje, a bude to ku prospěchu věci. Přesně tohle si mysleli komunisti, akorát zapomněli na takový „detail“ – že to, že něco dobře funguje, se neděje samo s sebou, není to vlastností té věci, třeba firmy; naopak, je to dané lidmi, kteří tu firmu tvoří – a když omezíte jejich svobodu, půjde to celé do háje.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #229 kdy: 22. 05. 2018, 08:51:02 »
Bavíme se zde dokola o tom, že celé je to netransparetní a konečně jsme došli k tomu, že je to netransparentní. :), sláva, aspoň něco.
Ne, k ničemu takovému jsme nedospěli. Asi nechápete význam slova transparentní“ – to slovo neznamená, že o tom budete rozhodovat vy.

Vaše otázka je spíš politická. ICANN samozřejmě nikdo nahrazovat nechce. Ale o tom, kdo spravuje TLD CZ má rozhodovat Česká republika, případně držitelé CZ domén. ČR si tím má chránit a hájit své zájmy.
Proč?


Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #230 kdy: 22. 05. 2018, 08:53:39 »
Ne, tomu se říká kverulanství. Kritika nebo opozice se říká tomu, kdy se někdo snaží dosáhnout lepšího stavu, než je dnes. Vy už jste přiznal, že vám o kvalitu vůbec nejde.

Jasně, hudební kritik musí umět napsat lepší operu než autor, jinak má držet ústa.
Kritika může upozorňovat jen na vady a nechat prostor pro jejich řešení na druhých, i o tom je kritika.
K politice a tomu, že nám nevyhovuje se můžeme také vyjadřovat a nemusíme hned sami kandidovat do veřejné funkce.

To se znalostí nebo neznalostí historie vůbec nesouvisí. To, že někdo nesdílí vaše názory, nemusí být dané neznalostí, hloupostí nebo zlým úmyslem – může to být dané prostě jenom tím, že jsou vaše názory šílené.

Myslím spíš, že nenávidíte pluralitu názorů a to, že Vám někdo mluví do toho, co Vy považujete za správné.

Co je na tom barbarského? Barbarské je myslet si, že ukradnete něco, co funguje, a bude to ku prospěchu věci. Přesně tohle si mysleli komunisti, akorát zapomněli na takový „detail“ – že to, že něco dobře funguje, se neděje samo s sebou, není to vlastností té věci, třeba firmy; naopak, je to dané lidmi, kteří tu firmu tvoří – a když omezíte jejich svobodu, půjde to celé do háje.

Já se jen obávám, že podle současného systému neexistuje žádná pojistka, aby se ICANN či CZ.NIC neutrhli z řetězu. Jestli jste si všiml, tak kromě špatně podchyceného projektu Turris sám uznávám, že CZ.NIC funguje dobře.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #231 kdy: 22. 05. 2018, 08:57:00 »
Ne, k ničemu takovému jsme nedospěli. Asi nechápete význam slova transparentní“ – to slovo neznamená, že o tom budete rozhodovat vy.

Transparentní znamená, že kroky takového subjektu jsou plně čitelné a budoucí kroky předpokladatelné. Ani jedno není splněno.

Vaše otázka je spíš politická. ICANN samozřejmě nikdo nahrazovat nechce. Ale o tom, kdo spravuje TLD CZ má rozhodovat Česká republika, případně držitelé CZ domén. ČR si tím má chránit a hájit své zájmy.
Proč?

Je to čistě můj názor, své důvody jsem napsal. Myslím si, že způsob vedení CZ.NIC je potenciálně nebezpečný. Někdo další by třeba preferoval možnost ovlivňovat, do čeho má CZ.NIC investovat nebo jestli mají být domény dražší či levnější. Někdo by chtěl třeba zisky reinvestovat třeba do vývoje bezpečného routeru. Co já vím, co kdo může chtít. Ale teď si každý může akorát zanadávat, ale ovlivnit (třeba hlasováním) nemůže nic.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #232 kdy: 22. 05. 2018, 09:30:13 »
Jasně, hudební kritik musí umět napsat lepší operu než autor, jinak má držet ústa.
Nic takového jsem nepsal.

Kritika může upozorňovat jen na vady a nechat prostor pro jejich řešení na druhých, i o tom je kritika.
Ano, může. Ale to vy neděláte. Sám jste napsal, že vám je jedno, jestli to ICANN dělá dobře.

Myslím spíš, že nenávidíte pluralitu názorů a to, že Vám někdo mluví do toho, co Vy považujete za správné.
To ovšem myslíte špatně. To, že vás kritizuju proto, že máte jiný názor, si jen namlouváte – abyste se vyhnul jinému vysvětlení, které už jsem vám dal, totiž že mi vadí to, že vždy vystřelíte nějaký „názor“, který není ničím podpořený, a když se začnu doptávat, místo odpovědi uhnete někam jinam – a později to samé zopakujete znova, aniž byste reflektoval předchozí dotazy nebo námitky.

Já se jen obávám, že podle současného systému neexistuje žádná pojistka, aby se ICANN či CZ.NIC neutrhli z řetězu.
Já se obávám, že takové pojistky dokážou všechno akorát zadusit. Dokud to dělají dobře, ať to dělají, pojistky bych řešil, až nastane problém. Ostatně ve správě domény cz došlo už dvakrát k velké změně, jedna z nich už byla v režii CZ.NIC, a vždy to doméně výrazně prospělo. U ICANN došlo k velké změně registrací velkého množství nových komerčních TLD. Takže změny se evidentně dají dělat.

Jestli jste si všiml, tak kromě špatně podchyceného projektu Turris sám uznávám, že CZ.NIC funguje dobře.
Akorát to „špatně podchycený“ je jen váš názor, přičemž ignorujete věci, které se vám nehodí.

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #233 kdy: 22. 05. 2018, 09:35:28 »
Já se obávám, že takové pojistky dokážou všechno akorát zadusit. Dokud to dělají dobře, ať to dělají, pojistky bych řešil, až nastane problém. Ostatně ve správě domény cz došlo už dvakrát k velké změně, jedna z nich už byla v režii CZ.NIC, a vždy to doméně výrazně prospělo. U ICANN došlo k velké změně registrací velkého množství nových komerčních TLD. Takže změny se evidentně dají dělat.

V tomto ohledu jsem vyznavačem konzervativního přístupu. Myslím si, že právě přidušený, pomalý vývoj, je daleko zdravější. Když se podíváte po světě, tak ve skutečnosti nejzdravější jsou ekonomiky, které se konzervativně chovají. Nejsou sice nejbohatší nebo nejprogresivnější, ale stojí na pevných základech.

Rozumím ale Vaší obavě, že by od té doby CZ.NIC neudělal vůbec nic. To se opravdu může stát a opravdu by v tu chvíli bylo na to, aby se projekty typu Knot či Routed či Turris osamostatnily a našly jinou formu financování. I to se opravdu může stát a to je asi Vaše obava, jestli tomu dobře rozumím.

Jestli jste si všiml, tak kromě špatně podchyceného projektu Turris sám uznávám, že CZ.NIC funguje dobře.
Akorát to „špatně podchycený“ je jen váš názor, přičemž ignorujete věci, které se vám nehodí.

OK, ignorujte narážku na Turris, v této diskusi o fungování CZ.NIC je nadbytečná.
(Osobně bych se klonil k tomu, aby Turris financoval CZ.NIC kompletně ze svého a nedělal podivnosti na IGG. Což Vás možná překvapí.)

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #234 kdy: 22. 05. 2018, 18:03:50 »
V tomto ohledu jsem vyznavačem konzervativního přístupu. Myslím si, že právě přidušený, pomalý vývoj, je daleko zdravější. Když se podíváte po světě, tak ve skutečnosti nejzdravější jsou ekonomiky, které se konzervativně chovají. Nejsou sice nejbohatší nebo nejprogresivnější, ale stojí na pevných základech.
Pletete dohromady chování jednoho subjektu a chování celé společnosti. Kdyby byli všichni konzervativní, ještě lezeme po stromech.

Rozumím ale Vaší obavě, že by od té doby CZ.NIC neudělal vůbec nic. To se opravdu může stát a opravdu by v tu chvíli bylo na to, aby se projekty typu Knot či Routed či Turris osamostatnily a našly jinou formu financování. I to se opravdu může stát a to je asi Vaše obava, jestli tomu dobře rozumím.
V tomhle jsem zase konzervativní já – když to perfektně funguje, nechám to být, ať si to žije vlastním životem. Nevidím smysl v tom rozbít něco fungujícího, a pak pracně vymýšlet, jak by se to vlastně mohlo jinak financovat.

Osobně bych se klonil k tomu, aby Turris financoval CZ.NIC kompletně ze svého a nedělal podivnosti na IGG. Což Vás možná překvapí.
Ne, to mne vůbec nepřekvapuje – že nechápete souvislosti Turrisu a proč je financován jak je financován, to opakujete v každém druhém komentáři.

Obojí, jak financování věcí jako KnotDNS nebo výzkumu bezpečnosti internetu, tak Turris, jsou řešení, která elegantně řeší několik problémů najednou. Jeden problém je, že domény cz už jsou dost levné a většina lidí nechce jít s cenou níž, zároveň je levný provoz, takže z toho peníze přebývají. Zároveň pro věci jako KnotDNS, výzkum bezpečnosti nebo Akademie platí, že užitek z toho (větší či menší) mají všichni, ale nikdo to nechce financovat sám. Takže se tyhle problémy hezky spojily dohromady a navzájem se řeší.

Podobné je to s Turrisem. CZ.NIC potřebuje pro projekt výzkumu bezpečnosti financovat vývoj a údržbu routeru, který funguje jako sonda v koncových sítích. Zároveň je určitá poptávka po otevřených výkonnějších domácích routerech. Zatím není poptávka tak velká, aby to bylo komerčně zajímavé (komerčně do tohoto segmentu míří spíš provozovatelé služeb jako Google OnHub nebo Amazon Alexa, které míří na jiný typ uživatelů). Opět se tyhle problémy propojily a CZ.NIC našel řešení – z Turrisu 1.0 odvodit Turris Omnia a teď Turris Mox, které zaplatí část nákladů projektu na výzkum bezpečnosti internetu, které by jinak CZ.NIC nesl sám. A zároveň se uspokojí poptávka toho segmentu, který je zatím komerčně nezajímavý. A pokud se to povede, vznikne dokonce otevřený základ pro chytré domácí routery, takže nebudeme odkázáni jen na komerční řešení od Googlu, Applu a Amazonu.

Ale proč je Turris Omnia i Turris Mox financován právě takhle jsme vám psal už mnohokrát, a vy to stále ignorujete.

technik007cz

Mox will gain Bluetooth support | Je toto mezi vysnenymi features?
« Odpověď #235 kdy: 22. 05. 2018, 20:06:24 »
Jak je na tom Bluetooth s bezpecnosti? Mam pocit, ze servery ho radsi nemaji...

Re:Mox will gain Bluetooth support | Je toto mezi vysnenymi features?
« Odpověď #236 kdy: 22. 05. 2018, 21:43:17 »
Jak je na tom Bluetooth s bezpecnosti? Mam pocit, ze servery ho radsi nemaji...
Servery nemají bluetooth z toho důvodů, že by jim bylo k ničemu. Bluetooth má dosah omezený na pár metrů, a má pár způsobů použití – přenos zvuku, přenos souborů, připojení klávesnice a myši, ještě něco? Že by si ze serveru správce pouštěl do bezdrátových sluchátek muziku, když je zrovna v serverovně, to by asi nemělo moc velké využití.

Jinak protokol jako takový je snad bezpečný (pro to, pro co se používá), bezpečnostní problémy měly některé implementace. A vždycky je možnost to nezapínat.

sd

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #237 kdy: 22. 05. 2018, 23:47:28 »
Pletete jabka a hrušky. Doména .cz má patřit Česku a ne soukromé firmě.

Vy jste vůbec nepochopil základní ekonomické myšlenky pana Klause a jeho následovníků...
Stát nemá vlastnit majetek. V každém odvětví je ho soukromník schopen překonat a dosahovat lepších výsledků.
Proto i kdyby doménu .cz dostal na starost stát, měl by její správu okamžitě prodat.

Sajfi

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #238 kdy: 23. 05. 2018, 08:15:12 »
Pletete jabka a hrušky. Doména .cz má patřit Česku a ne soukromé firmě.

Vy jste vůbec nepochopil základní ekonomické myšlenky pana Klause a jeho následovníků...
Stát nemá vlastnit majetek. V každém odvětví je ho soukromník schopen překonat a dosahovat lepších výsledků.
Proto i kdyby doménu .cz dostal na starost stát, měl by její správu okamžitě prodat.

To není špatný nápad, stát by doménu za symbolickou 1 Kč prodal správcovské, po čase by ji horko těžko za miliardu koupil zpět, udělal výběrové řízení na nového provozovatele a tomu doménu za symbolickou 1 Kč prodal. Samozřejmě je to zabaleno v bloku while true {}.

PetrM

Re:Kampaň Turris Mox končí, co může za nezájem?
« Odpověď #239 kdy: 23. 05. 2018, 09:04:56 »
Doména .cz má patřit Česku a ne soukromé firmě.

Opravdu? Co vlastně patří státu? Jo, třeba silnice. Před hodinou a půl jsem jel autem do práce, zadek mám naklepaný ještě teď. Přijde ti to super?

No a čeho se stát zbavil? Aha, třeba plynovody. Jak dlouho u nás vlastně za poslední rok nejel plyn? Asi tak tři hodiny, auto nabořilo přípojku o pět baráků dál. Takže tohle se dá pochopit.

Za téhle situace mám věřit, že stát bude lepší správce?