Multimédia v distribuci Fedora 28

Bohun

Multimédia v distribuci Fedora 28
« kdy: 03. 05. 2018, 17:11:18 »
Ahoj, jsem dlouhodobým uživatelem Ubuntu. Letos jsem se rozhodl přejít na Fedoru 28. Zatím dobrý až na multimediální kodeky. Z Ubuntu jsem byl zvyklý nainstalovat jeden jediný metabalíček ubuntu-restricted-extras a bylo hotovo. Nikdy jsem neřešil jaké konkrétní sub-balíčky se pod tím nacházejí.

Chápu, že Fedora má jinou filosofii a dbá na čistotu repozitářů. Začal jsem tedy Googlit různé návody jak na to. Většinou se doporučuje nainstalovat dva repozitáře z RPM Fusion. Co je ovšem pro mě zatím totální chaos, jaké balíčky se mají nainstalovat... Je mi jasné, že každý může chtít něco jiného, ale návod od návodu je dost jiný.

Jedni doporučují metabalík ffmpeg, druzí zase různé sady balíčků gstreamer1-*. Co návod to jiné doporučení. I na RPM Fusion jsou dva návody.
FAQ říká: dnf install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-plugins-bad gstreamer-ffmpeg
Howtos říká: dnf groupupdate Multimedia

H.264 na YouTube nefunguje ani po jednom z nich...

Fedora 28 umožňuje jednoduše zapnout repozitáře třetích stran a nainstalovat např. onen kodek H.264. Nicméně to je zase nějaká extra verze: "This codec allows you to use H.264 in WebRTC with gstreamer and Firefox. It does not enable generic H.264 playback, only WebRTC."

Mohl by mi někdo osvětlit základní know how o multimediálních kodecích? Rozdíl mezi metabalíkem ffmpeg a balíčky gstreamer1-* (těch je opravdu hodně)?

Chci přehrávat multimedia na domácím počítači, takže filmy, videa z foťáku a mobilu, YouTube, multimédia na webu, internetová rádia apod. Klasika alá ubuntu-restricted-extras.

Díky moc


Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #1 kdy: 03. 05. 2018, 20:56:30 »
Situace s kodeky ve Fedoře:

- hodně kodeků je dnes ve Fedoře přeinstalovaných (MP3, AC2, AAC, MPEG,...), brzo bude i H.264.
- na zbytek je potřeba přidat RPMFusion.
- pokud člověk používá výchozí přehrávače (Rhythmbox a Totem), mělo by mu to instalaci chybějícího kodeku nabídnout.
- v příručce (https://wiki.mojefedora.cz/domains/wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia) říkáme, že pro multimediální podporu je potřeba nainstalovat dva balíčky: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav, to mi zatím vždycky stačilo. Dotáhne si to třeba i ten ffmpeg jako závislost.
- u Firefoxu je teď krátkodobě výjimka, aktuální verze Firefoxu není kompatibilní s verzí ffmpeg v RPMFusion pro F28, kvůli tomu tam uvedli balíček compat-ffmpeg28, který nainstaluje kompatibilní verzi. Aktualizace na Firefox 60, která vyjde příští týden, tento problém řeší a compat balíček už nebude potřeba.

Jinak gstreamer pluginy stejně jenom obalují konkrétní kodeky, často využívají právě ffmpeg. Jenom aplikacím, které používají GStreamer nabízejí jednotné rozhraní, jak s daným formátem pracovat.

had

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #2 kdy: 03. 05. 2018, 21:15:34 »
ahoj.

taky jsem se poprvé ve fedoře pral s kodekama.. vyřešilo to:
https://forums.fedoraforum.org/showthread.php?317721-fedora-28-and-firefox-video(h264-youtube-gstreamer1)

Bohun

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #3 kdy: 04. 05. 2018, 00:28:54 »
Situace s kodeky ve Fedoře:

- hodně kodeků je dnes ve Fedoře přeinstalovaných (MP3, AC2, AAC, MPEG,...), brzo bude i H.264.
- na zbytek je potřeba přidat RPMFusion.
- pokud člověk používá výchozí přehrávače (Rhythmbox a Totem), mělo by mu to instalaci chybějícího kodeku nabídnout.
- v příručce (https://wiki.mojefedora.cz/domains/wiki.mojefedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia) říkáme, že pro multimediální podporu je potřeba nainstalovat dva balíčky: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav, to mi zatím vždycky stačilo. Dotáhne si to třeba i ten ffmpeg jako závislost.
- u Firefoxu je teď krátkodobě výjimka, aktuální verze Firefoxu není kompatibilní s verzí ffmpeg v RPMFusion pro F28, kvůli tomu tam uvedli balíček compat-ffmpeg28, který nainstaluje kompatibilní verzi. Aktualizace na Firefox 60, která vyjde příští týden, tento problém řeší a compat balíček už nebude potřeba.

Jinak gstreamer pluginy stejně jenom obalují konkrétní kodeky, často využívají právě ffmpeg. Jenom aplikacím, které používají GStreamer nabízejí jednotné rozhraní, jak s daným formátem pracovat.

Děkuji za odpověď.

Jestli to chápu správně, tak oproti čisté instalaci Fedory 28 Workstation stačí pro základní multimedia jen přidat repozitáře RPM Fusion a doinstalovat dva balíčky, a to: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav. To zní dobře. Některé návody instalovali těch balíčků gstreamer1-* poměrně hodně.

Na oficiálních stránkách gstreamer (https://gstreamer.freedesktop.org/documentation/installing/on-linux.html) se pro Fedoru uvádí:

dnf install gstreamer1-devel gstreamer1-plugins-base-tools gstreamer1-devel-docs gstreamer1-plugins-base-devel gstreamer1-plugins-base-devel-docs gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-good-extras gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugins-ugly-devel-docs gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-bad-free-devel gstreamer1-plugins-bad-free-extras

Nicméně ani s těmi dvěma repozitáři z RPM Fusion to některé balíčky nezná. Takže netuším kde je vzít. Pokud stačí jen ty dva, tak to řešit nebudu.

Měl bych ještě jeden problém, který částečně souvisí s tématem. Mám laptop s NVIDIA grafikou. Po čisté instalaci Fedory 28 Workstation běží systém na svobodném ovladači Noveau. Po doinstalování kodeků videa sice již spustím, ale tak nějak se mi přisekávají. Audio jede, ale video přimrzá. Že by ten svobodný ovladač neutáhl videa? To se mi nechce věřit.

Zkoušel jsem i instalaci "NVIDIA Linux Graphics Driver" z GNOME Software. Nicméně po restartu OS hlásí: "Nvidia kernel module missing, falling back to nouveau." Zatím jsem neměl čas Googlit v čem je problém.

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #4 kdy: 04. 05. 2018, 11:36:43 »
Jestli to chápu správně, tak oproti čisté instalaci Fedory 28 Workstation stačí pro základní multimedia jen přidat repozitáře RPM Fusion a doinstalovat dva balíčky, a to: gstreamer1-plugins-ugly a gstreamer1-libav. To zní dobře. Některé návody instalovali těch balíčků gstreamer1-* poměrně hodně.

Na oficiálních stránkách gstreamer (https://gstreamer.freedesktop.org/documentation/installing/on-linux.html) se pro Fedoru uvádí:

dnf install gstreamer1-devel gstreamer1-plugins-base-tools gstreamer1-devel-docs gstreamer1-plugins-base-devel gstreamer1-plugins-base-devel-docs gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-good-extras gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-plugins-ugly-devel-docs gstreamer1-plugins-bad-free gstreamer1-plugins-bad-free-devel gstreamer1-plugins-bad-free-extras

Nicméně ani s těmi dvěma repozitáři z RPM Fusion to některé balíčky nezná. Takže netuším kde je vzít. Pokud stačí jen ty dva, tak to řešit nebudu.

Některé z těch vyjmenovaných balíčků jsou ve Fedoře už předinstalované, některé představují dokumentaci, kterou uživatel nepotřebuje. My v té příručce máme uvedené ještě install gstreamer1-plugins-bad, ale to tam zmiňujeme jen dodatečně, protože obsahuje kodeky, které nemusí být úplně stabilní. Pro standardní multimediální podporu by měly stačit ty dva.

Měl bych ještě jeden problém, který částečně souvisí s tématem. Mám laptop s NVIDIA grafikou. Po čisté instalaci Fedory 28 Workstation běží systém na svobodném ovladači Noveau. Po doinstalování kodeků videa sice již spustím, ale tak nějak se mi přisekávají. Audio jede, ale video přimrzá. Že by ten svobodný ovladač neutáhl videa? To se mi nechce věřit.

Zkoušel jsem i instalaci "NVIDIA Linux Graphics Driver" z GNOME Software. Nicméně po restartu OS hlásí: "Nvidia kernel module missing, falling back to nouveau." Zatím jsem neměl čas Googlit v čem je problém.

To je kvůli tomu, že Nvidia ovladač není kompatibilní s aktuální verzí jádra. My v tom oficiálním balíčku máme tu chytristiku, která dokáže přepnout na nouveau, pokud Nvidia ovladač není kompatibilní s novým jádrem, ale víc s tím neuděláme, protože to je uzavřený ovladač, který kontroluje Nvidia a ta má vždycky zpoždění, co se týče podpory nových jader.
Pokud máte Nvidii v notebooku, tak počítám, že to je dedikovaná grafika a je tam k ní ještě integrovaná karta od Intelu. Pokud preferujete výkon před výdrží, tak doporučuji zůstat u nouveau, protože to dokáže kartu vypínat, pokud není používaná, což by neměla být po většinu času, protože primárně vykresluje karta od Intelu. Pokud ale nainstalujete ovladač od Nvidie, ta si všechno převezme a poběží pořád, což je zásadně promítne na výdrži na baterku.

Co se týče videa, tak bych zkusil jiný přehrávač. Výchozí GNOME Videos (Totem) má podle mého pozorování problémy s výkonem a občas se zadrhává i na počítačích se solidním grafickým výkonem. Nevím proč, jestli to je přehravačem nebo GStreamerem. VLC nebo GNOME MPV ty problémy na stejném hardware nemají. Ty nainstalujete buď z RPMFusion nebo třeba z Flathubu: https://flathub.org/


Bohun

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #5 kdy: 04. 05. 2018, 15:16:58 »
To je kvůli tomu, že Nvidia ovladač není kompatibilní s aktuální verzí jádra. My v tom oficiálním balíčku máme tu chytristiku, která dokáže přepnout na nouveau, pokud Nvidia ovladač není kompatibilní s novým jádrem, ale víc s tím neuděláme, protože to je uzavřený ovladač, který kontroluje Nvidia a ta má vždycky zpoždění, co se týče podpory nových jader.
Pokud máte Nvidii v notebooku, tak počítám, že to je dedikovaná grafika a je tam k ní ještě integrovaná karta od Intelu. Pokud preferujete výkon před výdrží, tak doporučuji zůstat u nouveau, protože to dokáže kartu vypínat, pokud není používaná, což by neměla být po většinu času, protože primárně vykresluje karta od Intelu. Pokud ale nainstalujete ovladač od Nvidie, ta si všechno převezme a poběží pořád, což je zásadně promítne na výdrži na baterku.

Co se týče videa, tak bych zkusil jiný přehrávač. Výchozí GNOME Videos (Totem) má podle mého pozorování problémy s výkonem a občas se zadrhává i na počítačích se solidním grafickým výkonem. Nevím proč, jestli to je přehravačem nebo GStreamerem. VLC nebo GNOME MPV ty problémy na stejném hardware nemají. Ty nainstalujete buď z RPMFusion nebo třeba z Flathubu: https://flathub.org/

Jestli je dedikovaná to netuším, je to NVIDIA NVS 3100M spolu s Intel Core i5. Tento procesor v sobě už asi grafiku obsahuje, ale nevím, jestli laptopy z této doby uměly ono přepínání. Skoro bych řekl, že se to objevilo později. Nevím jak to zjisiti.

Předpokládám, že jsi se přepsal ("Pokud preferujete výkon před výdrží, tak ...") a je to obráceně. Preferuji výdrž, jelikož hry ani jiné graficky náročné věci neprovozuji. Nejnáročnější je u mě asi přehrávání videí. Tudíž zůstanu u svobodného ovladače Noveau. I když nevím jestli to v případě, že to nejspíše neumí přepínat grafiky, má vlastně význam.

Aha, tak ve výchozím přehrávači videa z Gnome bych problém nečekal. Ok, zkusím VLC.

Skoro se mi zdá, že jsem byl až příliš horlivý s přechodem na novou verzi Fedora 28. Co píšeš, tak několik problémů se vyřeší časem "samo", viz NVIDIA vs jádro nebo Firefox vs H.264 apod. Asi se vyplatí po vydání třeba měsíc počkat než se to usadí.


Honza

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #6 kdy: 05. 05. 2018, 07:40:23 »
Mam notebook s prvni generaci Core a grafiku AMD (nebyla to jeste tehdy ATI?) a prepinani tam je. V BIOSu by melo byt prepnuti k dispozici urcite...

Bohun

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #7 kdy: 06. 05. 2018, 13:47:54 »
Mam notebook s prvni generaci Core a grafiku AMD (nebyla to jeste tehdy ATI?) a prepinani tam je. V BIOSu by melo byt prepnuti k dispozici urcite...
Prolezl jsem celý BIOS, ale o přepínání grafiky tam nic není. U grafiky se dá nastavit leda jas a automatické stmívání pomocí senzoru.

anonym

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #8 kdy: 06. 05. 2018, 17:05:05 »
On si nainstaloval svobodný ovladač pro nvidii a diví se, že se mu něco seká :D to je vul :D

Bohun

Re:Multimédia v distribuci Fedora 28
« Odpověď #9 kdy: 07. 05. 2018, 22:24:09 »
On si nainstaloval svobodný ovladač pro nvidii a diví se, že se mu něco seká :D to je vul :D
Máš pocit, že výkonový rozdíl mězi Nvidia a Noveau je tak obrovksý? Tedy, že Noveau nezvládá ani přehrávat videa?