Elektrony ved letia rychlostou svetla tak meter dratu v rezistore urobi odpor? Ziarovka je tiez len kusok wolframoveho dratu vo vakuu. Tam sa tie elektrony zmenia ma fotony a ujdu, to pochopim. Ale v rezistore ved neujdu, ci?
Elektrony ve vodiči neletí rychlostí světla. Ve skutečnosti se pohybují poměrně pomalu. Ale tím, že do jedné strany vodiče ty elektrony cpu s pomocí nějakého zdroje napětí, tak se elektrony ve vodiči postupně přesunují jako ve frontě od záporného pólu ke kladnému. Rychlosti světla se blíží až reakce té fronty.
Odpor je vlastnost rezistoru, která obecně takto pohybujícím se elektronům ve frontě "zavazí" v cestě. To znamená, že jich za jednotku času neprojde řekněme 100 000, ale třeba jenom 20 000. Takže se díky jednomu rezistoru v sérii zpomalí celá fronta od začátku do konce (zjednodušeně řečeno).
Upřímně nevím, jak přesně se tvoří v žárovce světlo, ale obecně, co vím, tak se foton z atomu odštěpí tak, že se s pomocí dodané energie dostane elektron na vyšší energetickou hladinu (pravděpodobně vyšší orbital). Když poté tento elektron o energii přichází, tak se vrací zpět na svou původní energetickou hladinu a z něj se odštěpí foton odpovídající rozdílu energetických hladin.
Ale taky tomu pořádně nerozumím. Abych to přesně pochopil, musel bych si o tom něco přečíst.