Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?

Kevman

Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« kdy: 02. 05. 2018, 12:52:22 »
Ahoj, všem ví někdo něco víc o situaci že nové Ubuntu LTS už nemá podporu šifrovaní Home adresáře a proč tomu tak je ?

Něco jsem četl a prej se to zase bude vracet a na truc to bude mít Linux Mint...


Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2018, 13:07:17 »
"The installer no longer offers the encrypted home option using ecryptfs-utils. It is recommended to use full-disk encryption instead for this release."

Vysvetleni: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ecryptfs-utils/+bug/1756840

Kevman

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2018, 13:43:29 »
Děkuj, zase nic nevim :-D
Můžeš to říct někdo česky a abych to pochopil i já protože jak to čtu tak tam důvod není...

Lol Phirae

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2018, 13:58:27 »

Neviditelný

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #4 kdy: 02. 05. 2018, 14:29:57 »
Důvodem bude zřejmě to, že encryptfs nemá oproti LUKSu žádné výhody. LUKS je výkonnější, lépe validovaný z bezpečnostního hlediska a pokud vím tak i z principu bezpečnější, protože šifruje celý obsah blokového zařízení.  Nerad bych kecal ale Encryptfs tuším šifruje na úrovni souborů takže i když nepřečtete jejich obsah, stále vidíte počet souborů a jejich velikost. Oddíl šifrovaný LUKSem není čitelný vůbec.


Arthur

  • ***
  • 168
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #5 kdy: 02. 05. 2018, 14:37:24 »
Já tam čtu, že je hlavně "Buggy, under-maintained" .. tedy, že obsahuje chyby, které nikdo neopravuje a správci distra jej ani kvůli tomu nechtějí v repozitáři "main".

Takže dokud se situace nezlepší, je doporučeno použít alternativní možnosti, např. LUKS (který jde aktivovat taky během instalace)

ale jinak díky za postřeh, to jsem nevěděl tohleto, a při první příležitosti by mě to stálo zase spoustu času...

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #6 kdy: 02. 05. 2018, 14:45:31 »
Důvodem bude zřejmě to, že encryptfs nemá oproti LUKSu žádné výhody. LUKS je výkonnější, lépe validovaný z bezpečnostního hlediska a pokud vím tak i z principu bezpečnější, protože šifruje celý obsah blokového zařízení.  Nerad bych kecal ale Encryptfs tuším šifruje na úrovni souborů takže i když nepřečtete jejich obsah, stále vidíte počet souborů a jejich velikost. Oddíl šifrovaný LUKSem není čitelný vůbec.

Mne napada jedina vyhoda a to je snadna moznost mit sifrovany kazdy home jinym klicem u pocitace, o ktery se deli vic lidi. Ale jinak jsou bezpecnostni problemy oproti LUKSu vic nez patrne...

Kevman

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #7 kdy: 02. 05. 2018, 14:47:25 »
Lol Phirae kdyby si nebyl debil vedel by si ze to tam vysvetlene vazne vlastne neni....


Jinak uvidime s cim prijde Linux Mint ten rikal ze situaci bude resit.
Pro me je to funkce kterou hodne pouzival hlavne to bylo super na USB Live per.

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #8 kdy: 02. 05. 2018, 14:52:49 »
Lol Phirae kdyby si nebyl debil vedel by si ze to tam vysvetlene vazne vlastne neni....

Hned v nadpise...


Citace
Jinak uvidime s cim prijde Linux Mint ten rikal ze situaci bude resit.
Pro me je to funkce kterou hodne pouzival hlavne to bylo super na USB Live per.

Coz je zrovna jedna ze situaci, kde neni duvod nesahnout po LUKSu.

Tuzex

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #9 kdy: 02. 05. 2018, 14:58:27 »
Tohle mě vážně rozesmálo. :-D
Takže když ti někdo napíše že si debil hned v nadpise budeš vlastně vědět proč :-D

Trubicoid2

Re:Nové Ubuntu už nemá šifrování složek?
« Odpověď #10 kdy: 02. 05. 2018, 15:04:26 »
Tuzeksu jsi Emil? V nadpise v odkaze: Buggy, under-maintained, not fit for main anymore; alternatives exist