Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu

Kuutek

Dobrý deň,

mám problém v Matlabe vytvoriť aplikáciu na výpočet momentu zotrvačnosti pomocou trojného integrálu, numericky tj. s pomocou integrálnych súčtov a pomocou metódy Monte Carlo. Mali by byť dve.

ďakujem vopred.

Kuutek.
« Poslední změna: 17. 04. 2018, 09:04:21 od Petr Krčmář »


matlak

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #1 kdy: 17. 04. 2018, 10:09:23 »
%%
% Find the moments of inertia about the center of mass of the system of
% six point masses.
clc;
clear all;
M = [10,10,8,8,12,12]; % [kg]
X = [1 -1 4 -2 3 -3];  % [m]
Y = [1 -1 -4 2 -3 3];  % [m]
Z = [1 -1 4 -2 -3 3];  % [m]
mt = sum(M);           % The total mass of this system
%%
% Three components of the position vector of the center of mass are
Xcg =(1/mt)*sum(M.*X);
Ycg =(1/mt)*sum(M.*Y);
Zcg =(1/mt)*sum(M.*Z);
V_cg = [Xcg,Ycg,Zcg]   % [m]     
%%
Ig = [0.0,0.0,0.0;
      0.0,0.0,0.0;
      0.0,0.0,0.0];
%% 
% The total moment of inertia is the sum of moments of inertia for all
% point masses in the system
for i =1:6
    x = (X(i) - Xcg);
    y = (Y(i) - Ycg);
    z = (Z(i) - Zcg);
    m = M(i);
 Ig = Ig + [  m*(y^2 + z^2),    -m*x*y,         -m*x*z;
             -m*y*x,             m*(x^2 + z^2), -m*y*z;
             -m*x*z,            -m*y*z,          m*(y^2 + x^2)]; % [kg*m^2]
end
Ig
%%

Trubicoid2

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2018, 10:18:55 »
Semestr v plném proudu?  ;D

Jestli to má být montecarlo, tak asi půjde o těleso a ne o pár bodů. Třebas koule o poloměru 1 se integruje tak, že vezmeš tři náhodný čísla x, y, z z intervalu -1...1. Pokud je x^2+y^2+z^2<1 (bod uvnitř koule) tak do integrálu přičteš ten moment, jinak nulu.

Kuutek

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2018, 10:45:25 »
Ahoj,

Nemohol by si mi prosím v Matlabe napísať na mail: kuutekac@gmail.com Dohodli by sme sa.

Ďakujem.

Kuutek

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #4 kdy: 17. 04. 2018, 18:14:35 »
Je niekto ochotný si privyrobiť a spraviť mi tieto aplikácie v Matlabe? Mám počítať moment zotrvačnosti, to sa ráta pomocou trojného integrálu prvá metóda je pomocou integrálnych súčtov, tj je tam cyklus mas body ohranicene nejakym telesom v priestore a tie spocitavas suma od i=1 po N bodov x,y,z. Viac nasobny integral vypocitas ako jednoduchy aplikujes trikrat, len si to rozlozis na oblasti. A Monte Carlo, vygeneruješ veľa N bodov x,y,z v rámci ohraničenia daného funkciou f(x,y,z). A spočítaš koľko bodov bolo vygenerovaných spadlo do oblasti a koľko nie. A moment zotrvačnosti je hustota krát x/N. kde x je počet bodov, ktoré spadli do tejto oblasti.

Mohol by mi s tým niekto helfnúť hlavne čo sa týka návrhu GUI a oživenia napísania Callback funkcií.

ďakujem Vám veľmi pekne všetkým, ktorí by mi pomohli čo i len s málom.


TomasJK

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2018, 00:39:44 »
Na takove veci jsme se v Matlabu davno vykaslali a moment setrvacnosti a podobne analogie opakujici se v ruznych domenach lze krasne modelovat v Modelice. Pri zapojeni vice inercnich clenu za sebou, vedle sebe ci dalsich efektu (tlumeni) je numericka implementace absolutne chaoticka, ve ktere se vyzna jen autor venujici se problematice 10 let nebo nekdo kdo ma IQ nad 180. Akauzalni pristup je uchopitelny po semestralnim kurzu. Srovnani implementace v MATLAB Simulinku a Modelice je napr. v clanku pro IEEE https://doi.org/10.1109/EMBC.2015.7319192

Honza

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #6 kdy: 18. 04. 2018, 08:08:40 »
Je niekto ochotný si privyrobiť a spraviť mi tieto aplikácie v Matlabe? ...
To bude drahý. Tady se pod 150k měsíšně ani nevstává z postele.

MMN

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #7 kdy: 18. 04. 2018, 10:59:10 »
Jaký smysl má v dnešní době patlat takové věci v Matlabu?

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #8 kdy: 18. 04. 2018, 11:06:27 »
Je niekto ochotný si privyrobiť a spraviť mi tieto aplikácie v Matlabe?
Možná by neškodilo ukázat co jsi zatím dokázal sám. A říct jasné zadání.

To bude drahý. Tady se pod 150k měsíšně ani nevstává z postele.
Spolutrpícímu kolegovi (taky se se*u s BP v matlabu(r)) bych třeba pomohl zdarma, nebýt toho přístupu...

Jaký smysl má v dnešní době patlat takové věci v Matlabu?
Tohle vypadá na zápočtový projekt. Ty nemusí dávat smysl.

Kuutek

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2018, 17:30:39 »
Ahojte, nemusí to byť len v matlabe...mozu to byt aj aplikacie v Csharp apod. Najde sa teda niekto, kto by bol ochotny a schopny to naprogramovat v GUI?

Vďaka za všetko pozitivne.

Neviditelný

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2018, 19:02:26 »
Jesli je fuk, v čem to napíšeš, napiš to v tom, co ovládáš nejlíp, ne? Podle toho, jak flexibilní má být vstup bys to klidně mohl napsal jako webovku v JavaScriptu.

Anonym

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2018, 01:21:31 »
Tak já nejsem matematik, ale mám k tomu pár věcí. Zaprvé, podle toho co jsi následně napsal to máš počítat diskrétně, nebo máš pro ten systém udělat pravou mat. formulku? Pokud diskrétně, kdy budeš přepisovat integrál do for cyklu atp., tak na to snad nepotřebuješ něčí pomoc, ne? Pokud chceš Formulku, tak tu už ti tady zřejmě někdo rozepsal přímo v Matlabu.

A ty za to někomu dáš pětitisícovou, že ti to udělá a to i s GUI? To bych chtěl teda vidět.

Přijdeš minsynku trochu natvrdlej, ono i zedník není špatná práce. Nejsi náhodou z východního Slovenska?

Kuutek

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2018, 08:47:41 »
Nepotrebujem už nič mili root-aci. Dakujem Vam všetkým za cenné rady, a poniektorým aj za predvedené sebaponižovanie:)

Mám to za sebou a úspešne som si poradil sám, ako vo väčšine prípadov. Na internety sa proste spoľahnúť nedá, ale vďaka za pána študenta s BP v Matlabe(r), ktorý asi jediný bol trošku ochotný.

Prajem pekný nedeľný deň.

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2018, 12:48:44 »
 takžeto všechno dobře dopadlo 8) rád vidim když dobrý hoši jako kuutek výtězej 8) 8) 8)
tadysi všichni pořád myslej žeškola je onějakejch vědomostech ale onoto je otom naučit se vyřešit nebo obejít problém ato nutně neznamená něco šrotit 8) prostě všechny cesty vedou doříma 8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
8) 8) 8)  hoši víc jak 50% těch smajlů jsou v rámci gender equality příslušníci LGBDSM minority  8) 8) 8)
8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

Kuutek

Re:Matlab: moment zotrvačnosti pomocou trojného integrálu
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2018, 14:26:18 »
Dobrý deň, pán semestralka.

Nie, nevyriešil som ten problém sám, poradil som sa s kamarátom, ako ho asi bude potrebné riešiť a potom som zistil rôzne nuansy a programovacie techniky v Matlabe(r) a pomocou nich som po niekoľkých večeroch a ránach na ten problém aj pomocou mojich vedomostí z programovania "vyzrál"!

Aj tak ďakujem úprimne študákovi s BP, a Vám trollom asi len za zábavu:)

Ešte raz veľká vďaka.

Kuutek