Nový objev ve funkcionálním programování

Kit

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #45 kdy: 19. 04. 2018, 10:02:41 »
Jenže on tam má:
Kód: [Vybrat]
$newMonad = $monad->bind(function($value) {
    var_dump($value);
    return $value / 2;
});
- ta "lambda" je z T do T. To je buď úplně blbě, nebo je to aspoň zavádějící (jak říkám, nechce se mi teď nad tím víc dumat).

Však tam píše, že takhle je to blbě a o kus dál vysvětluje, jak by to mělo vypadat.


v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #46 kdy: 19. 04. 2018, 10:05:06 »
kdybyste to věděl, tak byste nenapsal "bind... funkce, která je jeho druhým parametrem musí liftovat "obyčejnou" hodnotu do monády", leda že byste chtěl úmyslně někoho zmást
A Vy, kdybyste nebyl pustý onanista, tak byste chápal, že slova se často nepoužívají jenom v jednom konkrétním úzce definovaném smyslu, ale občas i v nějakém smyslu analogickém.
použil jste v českém textu anglické slovo, které má v daném kontextu velmi specifický význam (https://wiki.haskell.org/Lifting), kdybyste chtěl použít analogii, čekal bych české slovo
prostě si to dostudujte a přijďte zase diskutovat

Kit

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #47 kdy: 19. 04. 2018, 10:08:45 »
kdybyste to věděl, tak byste nenapsal "bind... funkce, která je jeho druhým parametrem musí liftovat "obyčejnou" hodnotu do monády", leda že byste chtěl úmyslně někoho zmást
A Vy, kdybyste nebyl pustý onanista, tak byste chápal, že slova se často nepoužívají jenom v jednom konkrétním úzce definovaném smyslu, ale občas i v nějakém smyslu analogickém.

Takže když napíši, že PHP má monády, tak nějaký pustý onanista mi odpoví, že je to zavádějící, neboť tuto abstrakci PHP nepoužívá. Potvrzuje tím tedy můj výrok
Citace
Ano, PHP má monády. Jen se v něm tento pojem nepoužívá.

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #48 kdy: 19. 04. 2018, 10:20:25 »
čekal bych
Měl byste pochopit, že svět se netočí kolem toho, co vy očekáváte. Normální lidi se snaží si porozumět, onanisti se snaží domněle neporozumět a naznačit, že ten druhý je idiot a m2l by si to dostudovat. Třeba pan Zeman je v tom mistr.

"To lift" je prostě posunout něco do nějaké vyšší roviny. Třeba činku o metr výš. Nebo funkci a -> b do m a -> m b. Nebo taky když je ta funkce uvnitř něčeho, tak ji posunout ven. Nebo se posunout z úrovně onanisty do úrovně rozumného diskutující.

A tím s dovolením opravdu končím.




v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #49 kdy: 19. 04. 2018, 10:23:37 »
čekal bych
Měl byste pochopit, že svět se netočí kolem toho, co vy očekáváte. Normální lidi se snaží si porozumět, onanisti se snaží domněle neporozumět a naznačit, že ten druhý je idiot a m2l by si to dostudovat. Třeba pan Zeman je v tom mistr.

"To lift" je prostě posunout něco do nějaké vyšší roviny. Třeba činku o metr výš. Nebo funkci a -> b do m a -> m b. Nebo taky když je ta funkce uvnitř něčeho, tak ji posunout ven. Nebo se posunout z úrovně onanisty do úrovně rozumného diskutující.

A tím s dovolením opravdu končím.
nejde až tak o to co očekávám já, ale sám jste zmiňoval situaci někoho neznalého kdo přijde k zavádějícími textu
možná byste pozvedl úroveň fóra kdybyste "neliftoval" do osobní roviny
tímto se omlouvám, že jsem to taky udělal v mé prvotní reakci


Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #50 kdy: 19. 04. 2018, 10:24:45 »
Takže když napíši, že PHP má monády, tak nějaký pustý onanista mi odpoví, že je to zavádějící, neboť tuto abstrakci PHP nepoužívá.
Nejde o onanismus nad slovíčkama, ale o podstatný rozdíl. Ne že PHP "tuto abstrakci nepoužívá", ale že (dost pravděpodobně) v tom jazyce vůbec nejde rozumně nadefinovat (obecně).

Však tam píše, že takhle je to blbě a o kus dál vysvětluje, jak by to mělo vypadat.
Kde to tam je? Nemůžu to najít ani na druhý pokus :)

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #51 kdy: 19. 04. 2018, 10:28:33 »
nejde až tak o to co očekávám já, ale sám jste zmiňoval situaci někoho neznalého kdo přijde k zavádějícími textu
Jenže to moje použití toho slova není zavádějící. To slovo má prostě víc významů, používá se různým způsobem. Dal jsem vám jasný příklad, který to ilustruje, dokonce přímo z Haskell wiki, tak o čem je řeč?!

možná byste pozvedl úroveň fóra kdybyste "neliftoval" do osobní roviny
tímto se omlouvám, že jsem to taky udělal v mé prvotní reakci
Děkuji, omluvu přijímám. Příště prosím buďte trochu pomalejší s doporučováním někomu, aby si něco dostudoval. Jak říká Kniha:

A tak, bratří moji milí, budiž každý člověk rychlý k slyšení, ale zpozdilý k mluvení

:)

v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #52 kdy: 19. 04. 2018, 10:35:20 »
nejde až tak o to co očekávám já, ale sám jste zmiňoval situaci někoho neznalého kdo přijde k zavádějícími textu
Jenže to moje použití toho slova není zavádějící. To slovo má prostě víc významů, používá se různým způsobem.
terminologie kolem monád a podobné havěti je už tak docela problematická, není třeba víc kalit vodu, vaše použití v daném kontextu je zavádějící, viz return (pure,unit), operace které "liftuje" hodnotu do např. monády, podobně lifM/liftA, funkce a -> t b není lift v tomto významu, nedělejte situaci horší (monáda je jako burrito etc)

v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #53 kdy: 19. 04. 2018, 10:40:40 »
Jenže on tam má:
Kód: [Vybrat]
$newMonad = $monad->bind(function($value) {
    var_dump($value);
    return $value / 2;
});
- ta "lambda" je z T do T. To je buď úplně blbě, nebo je to aspoň zavádějící (jak říkám, nechce se mi teď nad tím víc dumat).

Však tam píše, že takhle je to blbě a o kus dál vysvětluje, jak by to mělo vypadat.
mě by teda taky zajímalo, kde to píše, tenhle bind vypadá spíš jako fmap

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #54 kdy: 19. 04. 2018, 10:58:48 »
terminologie kolem monád a podobné havěti je už tak docela problematická, není třeba víc kalit vodu, vaše použití v daném kontextu je zavádějící, viz return (pure,unit), operace které "liftuje" hodnotu do např. monády, podobně lifM/liftA, funkce a -> t b není lift v tomto významu, nedělejte situaci horší (monáda je jako burrito etc)
A kdybych si vymyslel kategorie, ve ktere by ta operace prevodu hodnoty do monady skutecne byla "ten lift", po kterem prahnete, tak byste byl spokojeny?!

I "ten lift" v CT je tak obecny, ze muze znamenat leccos, tak netvrdte, ze ma jenom jeden vyznam (v kategorii Hask).

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #55 kdy: 19. 04. 2018, 11:00:58 »
I "ten lift" v CT je tak obecny, ze muze znamenat leccos, tak netvrdte, ze ma jenom jeden vyznam (v kategorii Hask).
...a vubec, presne tyhle ty pindy imho lidi od CT odrazuji - protoze jakmile se na neco praktickeho ohledne CT zeptaji, tak se to zvrhne v pseudodebatu o ezoterickych (z jejich pohledu) blbostech...

Kit

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #56 kdy: 19. 04. 2018, 11:09:15 »
Však tam píše, že takhle je to blbě a o kus dál vysvětluje, jak by to mělo vypadat.
Kde to tam je? Nemůžu to najít ani na druhý pokus :)

Citace
Really quite simple. And really quite pointless.

v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #57 kdy: 19. 04. 2018, 11:11:38 »
I "ten lift" v CT je tak obecny, ze muze znamenat leccos, tak netvrdte, ze ma jenom jeden vyznam (v kategorii Hask).
...a vubec, presne tyhle ty pindy imho lidi od CT odrazuji - protoze jakmile se na neco praktickeho ohledne CT zeptaji, tak se to zvrhne v pseudodebatu o ezoterickych (z jejich pohledu) blbostech...
programuju v haskellu cca 5 let a zatím jsem tomografii nepotřeboval, ale uznávám, že někdo kdo se ponoří hlouběji z toho může mít patologické změny na mozku, zůstal bych u haskellu a netahal do toho CT

v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #58 kdy: 19. 04. 2018, 11:16:40 »
Však tam píše, že takhle je to blbě a o kus dál vysvětluje, jak by to mělo vypadat.
Kde to tam je? Nemůžu to najít ani na druhý pokus :)

Citace
Really quite simple. And really quite pointless.
asi zase budu za onanistu, ale "pointless" je něco jiného, než IMHO vhodnější "wrong"

v

Re:Nový objev ve funkcionálním programování
« Odpověď #59 kdy: 19. 04. 2018, 11:27:02 »
Citace
Really quite simple. And really quite pointless.
pro srovnání https://bitbucket.org/jason_delaat/pymonad/
třeba Maybe