Rozbalení archívu obsahující diakritiku

Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« kdy: 03. 03. 2011, 12:10:15 »
Narazil jsem na zajímavý problém. Mám archív (zip a rar) vytvořený ve windows, který obsahuje soubory s diakritikou v názvu. Pokud tento archív otevřu ve File Rolleru (gnome spravce archivu) tak místo českých znaků je v názvech znak "prázdný obdelník" a po rozbalení jsou české znaky nahrazeny otazníky.  Stejně se chová midnight commander a řádkové rozbalovače unrar a unzip a taky je jedno jestli soubor rozbaluji na ntfs či ext4 oddíl.   

Nakonec jsem to vyřešil pomocí wine a 7z, který to bez problém rozbalil s diakritikou i na ext4 filesystem.  Toto řešení mi příjde poněkud nešťastné (wine jen kvůli 7z, to je na facku:), a tak by mě zajímalo jestli se dají nativní archivační nastroje přiohnout aby se to chovalo jako 7z pod wine.


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #1 kdy: 03. 03. 2011, 12:21:46 »
Problém bych viděl v rozdílných kódováních názvu souboru (Windows pravděpodobně cp1250, Linux nejspíš utf8).

Podobný (ne-li víceméně stejný) problém se řešil pár dní zpět přímo tady na foru.

Zkusil bych to někam rozbait nativním rozbalovačem (od Gnomu) a pak bych zkusil na rozbalené soubory spustil příkaz dle jedné z odpovědí ve zmíněném tématu (a nejdřív bez "--no-test", jak je také v tématu na konci zmíněno), doporučuji přečíst celé téma, má jen pár odpovědí.

Tomáš

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #2 kdy: 03. 03. 2011, 12:35:48 »
Narazil jsem na toto již před mnoha lety. Řešení to podle všeho nemá, neb formáty těch archivních souborů v sobě neobsahují info o tom, v jakém kódování jsou ty názvy jednotlivých souborů.
Jednou mi poradili toto:
http://www.axis.cz/linux/zip_unzip.php

Xjmeno363scdc

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2011, 12:46:44 »
bohužel i v roce 2011 řeším WinRERem ve wine - nejspolehlivější metoda

další bug je, že při rozbalování opravdu velkých souborů ze zipu (např. 4G iso) krusaderem (volá unzip 6.0) náhodně třeba po 30% dekomprese zhavaruje s tím, že na cílový disk nelze zapsat (WinRAR/ZIP opět bez problémů)

takže pokud chci mít opravdu jistotu (fotky z dovolen apod.) tak se radši obrátím na nástroje z woken, smutné, snad se jednou dočkáme komfortu windows...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #4 kdy: 03. 03. 2011, 12:54:08 »
Xjmeno: Mě Krusader někdy ani soubory nerozbalí (bez jakékoliv hlášky o chybě, prostě dělá že něco dělá a přitom nic nedělá...). Záleží přitom, jestli do archivu vlezu a kopíruju je ven ručně, nebo jestli dám z menu Rozbalit.


radek

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #5 kdy: 03. 03. 2011, 14:44:19 »
Další možnost je použít muCommander, ten se (aspoň u mě) chytne.

Tomáš

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #6 kdy: 03. 03. 2011, 16:24:53 »

Xjmeno363scdc

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #7 kdy: 03. 03. 2011, 18:19:51 »
2 Pavouk106

to se mi stává taky. Naprosto spolehlivě NEfunguje následující scénář:

PDA připojeno jako massstorage do /media...

kopirování spousty malých souborů ze zipu (CABu, RARu...)


Xjmeno363scdc

Re: Rozbalení archívu obsahující diakritiku
« Odpověď #8 kdy: 04. 03. 2011, 08:38:01 »
2 Tomáš
diskuze směřuje na připojení svazku s iocharset=... předpokládám, že má autor dotazu správně, ale to s problémem nesouvisí. Zip můžeš mít i zkopírovaný na ext a tejně se to pomrví :(