Seriál o sítích

síťař

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #15 kdy: 19. 03. 2018, 16:42:25 »
Seriálů už vyšlo hafo. Nehledě na fakt, že o sítích existuje hromada knih od začátečníků po experty.

Jakýkoliv seriál jen opakuje a opisuje už napsané.


Prcek

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #16 kdy: 19. 03. 2018, 16:55:31 »
Jakýkoliv seriál jen opakuje a opisuje už napsané.

"Navrhuji zrušení patentního ústavu, protože vše už bylo vynalezeno a nic nového nelze objevit."

Jenda

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #17 kdy: 20. 03. 2018, 00:04:58 »
To co tam píšou je dobrý, ale já bych chtěl ještě o úroveň výš!
co tohle: http://www.earchiv.cz/l226/index.php3, "Peterka: Počítačové sítě, v. 4.0" ?

+1, zrovna jsem to sem chtěl hodit. A ještě http://earchiv.cz/l225/index.php3

Jan S

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #18 kdy: 20. 03. 2018, 12:57:22 »
Já myslel že řešení všech problému lidstva podle Caletky je IPV6

A to je zrovna vec, kterou bych ocenil: prakticky serial o IPv6. Teorie o tom, jak jsou poskladane hlavicky packetu a pravidla pro generovani adres je kotel, ale o prakticky navod, co nabouchat do cmd aby fungovale resolvovani hostname, do ktereho souboru se pise konfigurace toho a onoho, jsem nezakopl.

Mam obecne pocit, ze srozumitelne informace/navody pro mirne-stredne pokrocile jsou tezko dostupne. Bud jsou to uplne zaklady typu "Hello, world", a nebo pak opacny extem, kde se ocekava, ze cilova skupina kompiluje jadro 2x denne...

black3r

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #19 kdy: 20. 03. 2018, 22:49:24 »
A to je zrovna vec, kterou bych ocenil: prakticky serial o IPv6. Teorie o tom, jak jsou poskladane hlavicky packetu a pravidla pro generovani adres je kotel, ale o prakticky navod, co nabouchat do cmd aby fungovale resolvovani hostname, do ktereho souboru se pise konfigurace toho a onoho, jsem nezakopl.

Mam obecne pocit, ze srozumitelne informace/navody pro mirne-stredne pokrocile jsou tezko dostupne. Bud jsou to uplne zaklady typu "Hello, world", a nebo pak opacny extem, kde se ocekava, ze cilova skupina kompiluje jadro 2x denne...

Ak nevies najst vhodne materialy pre mierne/stredne pokrocilych, tak iba hladas na nespravnom mieste..,

Webove serialy su casto cielene na uplnych zaciatocnikov, aby v nich vzbudili zaujem o danu problematiku.., Navody / komunitne fora / stackoverflow su vacsinou urcene pre ludi, ktori v problematike uz co to odzili a nevedia si s niecim rady.. (ano primarny ucel stackoverflow nie je hladat preklepy vo vasich hello world kodoch :D)

Pre ludi, ktori hladaju komplexne vzdelanie od zaciatku az po koniec existuju univerzity a profesionalne sady kurzov (v sietarine napr. od firmy cisco).. Vela univerzit, hlavne zahranicnych (ale ak chces robit v IT, tak by si mohol okrem IT ovladat dobre aj anglictinu) ma materialy ku kurzom dostupne online a zadarmo..,


síťař

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #20 kdy: 20. 03. 2018, 23:00:22 »
Jakýkoliv seriál jen opakuje a opisuje už napsané.
"Navrhuji zrušení patentního ústavu, protože vše už bylo vynalezeno a nic nového nelze objevit."
Obávám se, že v IPv4 se už opravdu nic nového objevit nedá.

Pavel Tišnovský

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #21 kdy: 20. 03. 2018, 23:11:48 »
V knihovně Roota je:
https://www.root.cz/knihy/internetovy-protokol-ipv6/

není to jen o samotném protokolu, ale i věcech okolo (i když systémově-neutrální :-)

Re:Seriál o sítích
« Odpověď #22 kdy: 27. 03. 2018, 16:52:46 »
Ja som sice (vid prvy prispevok v teme) ten serial o sietach necital, takze ho nechcem hodnotit.
Ja sa povazujem za IT amatera, ale aktivneho (IT nie ja moja praca, ale konicek).
Stale sa ucim a ak je to v mojich silach snazim sa ist vzdy hlbsie do problemu.
Cisto teoreticky, si zoberme len DNS. Na DNS stoji cely internet. Mame nejake autoritativne DNS a rekurzivne DNS (resolvery (cache)).
Autoritativny (velmi zjednodusene) je taky server na ktorom su zony z domenamy (napr. root server "." ma v subore zony pre krajiny, cz, sk, pl atd ... alebo genericke com, org ....) a lokalnym resolverom vracia odpovede kde ma hladat domeny druhej urovne ..... az pride ku konkretnej domene a klientovy vrati odpoved.
Resolvery (cachujuce rekurzivne DNS) su lokalne DNS, ktore vyhladavaju najprv odpoved vo svojej cache a ak opdoved nenajde, tak sa pyta korena (cize preto su rekurzivne).
Ak som sa chcel trocha vzdelat v DNS, tak na NETe je dstupna aj celkom dobra kniha "Velky pruvodce protokoly TCP-IP a systemem DNS.pdf" neviem ci je dostupna oficialne, ale ak das do google nazov knihy, tak prvy odkaz je hned odkaz na pdf knihu (tato kniha a vacsina podobnych je dobra tak na teoreticke prehlbenie vedomosti)
To bolo len tak na okraj.
Celkom dobry serial i ked mozno trocha stary vysiel na linux expres https://www.linuxexpres.cz/praxe/sprava-linuxoveho-serveru  tam som sa hodne o sietach dozvedel.
Cloveka nebavi citat nejake RFC dokumenty z ktorych nevie nic spravit.
Ja ked sa chcem o niecom dozvediet, tak si vyhladam  info (skor cz, sk (po anglicky velmi neviem, ale google translator je uz na celkom dobrej urovni)) a studujem. Vacsinou mam problem s pochopenim, tak hladam dalej a vyhladavam aby to bolo jednoduchsie napisane a vyhladavam az do vtedy, pokial to nepochopim (je mozne, ze niekedy sa dostanem na web, kde je to napisane nespravne a ja to nespravne  pochopim a to je najhorsie co moze byt).
Preto je idealne ucit sa radsej z knih od znamich autorov a ak nieco nie je jasne, tak sa treba pytat. Myslim si, ze dobri ludia este nevymreli a ochotne poradia