Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?

doggo

Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« kdy: 18. 03. 2018, 17:56:50 »
Rád bych měl nějakej github profil, kterej jen nalinkuju v CVčku. Problém je, že žádný z projektů tam nemohu dát, protože to je masa korporátního kódu, platí NDA a nemohu nic zveřejňovat. Takže za celou svou kariéru nemohu zveřejnit jedinou referenci kromě tak nějakých debilních archaických studentských projektů nevalné kvality.

Nejsem blázen, co přijde domů a dalších 8 hodin programuje. Nemám to jako hobby (měl jsem, ale realita mě donutila trochu přehodnotit priority), takže nemám ani žádné soukromé projekty. Mám se smířit s tím, že jsem bez referencí, i když v oboru působím dlouhé roky? Jak se tohle řeší?


Kkt1

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #1 kdy: 18. 03. 2018, 18:05:10 »
Obvykle po tobe chtej nejakou referenci ve smyslu kontaktu treba na 2 predesle sefy, nebo dostanes nejaky maly development jako zkousku. Nebo te vemou a pak te vyrazi jestli neumis...

xul

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #2 kdy: 18. 03. 2018, 18:25:40 »
Vzdycky reknu, ze jsem prispival jen do firemniho kodu.
Tak mi dali test a otazky.

Franta <xkucf03/>

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #3 kdy: 18. 03. 2018, 18:54:07 »
A nemáš pocit, že zaostáváš, stagnuješ? Nebo máš tak skvělého zaměstnavatele, že ti dává dostatek prostoru pro samostudium a experimentování v pracovní době a platí ti za to?

Já dělám pro zákazníky a ti platí – celkem logicky – jen za to, co přinese užitek jim. Během té práce dostanu spoustu nápadů, co bych si chtěl vyzkoušet nebo dostudovat, a to pak dělám v rámci samostudia a svých projektů v čase, který si „platím“ ze svého. A když jsem byl kdysi zaměstnaný, tak to nebylo o moc jiné – nebyl tam moc prostor na hraní si s technologiemi a vzdělávání se – možná se to už změnilo, ale přijde mi, že zaměstnavatelé, aspoň tady v ČR, na rozvoj lidí celkem kašlou a jdou více či méně striktně jen po tom, za co zaplatí jejich zákazník. Pokud se dělá něco navíc, tak je to z jejich pohledu spíš selhání, že jim to uteklo, něco neuhlídali, než že by to byl jejich záměr.

BTW: zrovna včera jsem narazil na citát – Bjarne Stroustrup:

Citace
An organization that treats its programmers as morons will soon have programmers that are willing and able to act like morons only.

Pokud bych s tebou dělal pohovor, tak jsou vlastní projekty plus a naopak jejich absence určité mínus. A nejde jen o kvalitu daného softwaru, ale i o tvůj přístup – vnímám pozitivně to, že člověka programování (a IT obecně) baví, že na sobě pracuje, rozvíjí se, že je ochotný dělat i něco pro ostatní (pak se dá čekat, že i v zaměstnání se podělí s kolegy o svoje znalosti nebo např. zdokumentuje svoje řešení, udělá přednášku atd.). Pokud vlastní projekty nemáš, tak to není úplná stopka (zvlášť ne teď, když nejsou lidi) a svým způsobem to chápu (ne každý je nadšenec a pro řadu lidí je to prostě jen práce), ale pak o to víc záleží na referencích – pro jaké firmy jsi dělal, na jakých projektech – a na odborném pohovoru a testu.

Jak jsem psal, dneska nejsou lidi, takže na většině míst to vadit nebude a firmy se prostě musí spokojit s tím, že máš aspoň nějaké reference (ve smyslu názvu firem a projektů) a u pohovoru nevypadáš jako úplný blbec nebo psychopat. Ale pokud nějaká firma hledá ty nejlepší lidi na nějaký extra projekt, tak tam je bude zajímat i ten osobní přístup, iniciativa a nadšení.

Digi



it expert

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #5 kdy: 18. 03. 2018, 19:22:05 »
Nekecáš náhodou?
https://github.com/xkucf03?tab=repositories
Nebo to není tvoje?
I kdyby to bylo jeho, vzdyt tam nic neni.

Franta <xkucf03/>

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #6 kdy: 18. 03. 2018, 19:26:59 »
....
Nekecáš náhodou?
https://github.com/xkucf03?tab=repositories
Nebo to není tvoje?

V čem bych měl kecat? GitHub nepoužívám, nemám rád tyhle centralizované služby. Tenhle účet jsem tuším založil kdysi kvůli tomu forku. Svoje projekty zveřejňuji na svém blogu a ve svém Mercurialu. A část z nich je neveřejná – jsou to buď moje osobní poznámky a pokusy nebo věci, které plánuji vydat později.

doggo

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #7 kdy: 18. 03. 2018, 21:14:05 »
franta: jo a to je přesně ten problém. Já nejsem autista a mám i svůj život a různé zájmy. Nehodlám přijít z korporátu a zas něco bušit. Takhle to má většina lidí, jen dneska není in to přiznat, protože všude hledaj otrocký magory.

Franta <xkucf03/>

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #8 kdy: 18. 03. 2018, 21:27:50 »
franta: jo a to je přesně ten problém. Já nejsem autista a mám i svůj život a různé zájmy. Nehodlám přijít z korporátu a zas něco bušit. Takhle to má většina lidí, jen dneska není in to přiznat, protože všude hledaj otrocký magory.

A kdo tě nutí pracovat pro „korporát“ 8 hodin, 5 dní v týdnu? (resp. věnovat mu svoji plnou pracovní kapacitu)

Petr Šmíd

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #9 kdy: 18. 03. 2018, 21:28:23 »
V klidu, já jsem kdysi nabíral lidi do jednoho R&D centra. Kód na GitHubu měla odhadem polovina a jako nevýhodu jsem to nepovažoval. Když jsem si nebyl jistej, požádal jsem o ukázku kódu, a pokud nebylo možné žádnou získat, požádal jsem o naprogramování jednoduchého příkladu.
Totiž ne vždy se tomu GitHubu dá věřit. Jsou kandidáti, kteří si GitHub profil vytvoří tím, že naforkují nějaké projektu, aby to vypadalo, že někde něco dělali a hotovo..

doggo

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #10 kdy: 18. 03. 2018, 21:37:59 »
franta: jo a to je přesně ten problém. Já nejsem autista a mám i svůj život a různé zájmy. Nehodlám přijít z korporátu a zas něco bušit. Takhle to má většina lidí, jen dneska není in to přiznat, protože všude hledaj otrocký magory.

A kdo tě nutí pracovat pro „korporát“ 8 hodin, 5 dní v týdnu? (resp. věnovat mu svoji plnou pracovní kapacitu)

To je vtip? Pracoval jsi někdy jako vývojář? Kéž by to bylo 40h. Žádná firma tě nenechá dělat ani poloviční úvazek.

Jenda

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #11 kdy: 19. 03. 2018, 05:36:23 »
To je vtip? Pracoval jsi někdy jako vývojář? Kéž by to bylo 40h. Žádná firma tě nenechá dělat ani poloviční úvazek.

Fascinující, já už 7 let (od střední) dělám „holku pro všechno“ (adminování, programování, embedded) při škole 1-2 dny v týdnu.

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #12 kdy: 19. 03. 2018, 09:52:11 »
Odo mna nikdy nechceli komplet kody. Skor uvitali len kratke ukazky, napr. ako riesim niektore bezne veci, ako velmi vyuzivam OOP a pod, ci nepouzivam vela if...
Pripadne ukazky riesenia niektorych nestandardnych veci.

L.

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #13 kdy: 19. 03. 2018, 10:28:27 »
Já jsem taky z těch, co je programování baví, jsou v tom dobří (IMHO), ale když do toho buším osm hodin pět dní v týdnu, tak ve zbývajícím čase bych rád dělal třeba něco jiného, než zase jen bušil do počítače. Teď o víkendu jsem sice zrovna na jednom soukromém projektu dělal, ale to proto, že ho potřebuju kvůli jinému svému koníčku. Samozřejmě, existují techies, co je baví pořád zkoumat nové technologie a tooly ale těch je IMHO i mezi programátory relativně málo. Mě osobně vzruší víc ženská, než nová major verze nějaké knihovny :)

Samozřejmě jsou projekty, kde je aktivní techie přístup vhodný nebo dokonce nezbytný. Na druhou stranu, jednoho takového člověka teď máme jako leada na jednom poměrně "nudném" projektu a je to docela peklo. Člověk nikdy nevím, kdy se mu projekt změní pod rukama, protože vyšla nová verze nějaké knihovny a on ji samozřejmě musel vyzkoušet a to udělá nejlíp tím, že ji zapracuje do aktivního kódu. Nebo narazí na nějakou zajímavou technologii a zapracuje ji do dev stacku... Prostě, ta mince má dvě strany.

síťař

Re:Jak řešit reference, když nemohu nic ukázat?
« Odpověď #14 kdy: 19. 03. 2018, 16:46:53 »
Podle mě je lepší dávat jako reference tvoje zaměstnavatele. Mám zkušenost, že s kódem se dělá hromada podvodů a nedá se tomu věřit.