Free wifi a logování provozu

praotec_cech

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #15 kdy: 18. 03. 2018, 18:36:23 »
Díky za podnětné odkazy. Neptám se na to ani v souvislosti s GDPR ani jsem sem nechtěl cpát reklamu na nějakou službu-ale je mi jasné, že na internetovém fóru to nijak nedokážu.  :D

Šlo mi spíš o tu zodpovědnost za připojení, když by došlo k nějakému trestnému činu.


halabala

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #16 kdy: 18. 03. 2018, 18:59:43 »
Já se starám o knihovnu - veřejné PC a wifi. U Wifi mám vyvěšené hesla s provozním řádem.
Samozřejmě loguji provoz - stihl jsem využit, chodí nám sem vybraná společnost - feťoši, bezďoši apod. Sem tam kradené zařízení, kreditky apod :D
Ty internety jim škrtím, ale u knihoven je ta smůla, že nesmíte omezit přístup k informacím. Když to nemůžu zakázat, tak výrazně omezím rychlost - chodili nám sem tmavší občané, co mají svá práva, ale žádné povinnosti - smrad jak sviňa, přijdou si oháklí v hadrech, co v nich týden zametali chodníky - puch, co vhání slzy do očí - je to boj :D

Někde jsem viděl, že ty hesla k wifi ležely po stolech. Většinou tam je hotspot, kde si musí odsouhlasit, že četli podmínky užití - "přenos zodpovědnosti".  Je to jen řízení rizik.

j

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #17 kdy: 19. 03. 2018, 10:11:48 »
Jak řešit logování provozu na free wifi v restauraci? ...
Fakt nevim co resis ... kdyz prijdou fizlocajti posbiraj ti krabky ... klidne i takovy, co v nich mas krmeni pro ptaky. A budou strasne prekvapeny, ze v ty krabce ze 3 kila vazne neni zadny logovani. Zodpovednost za to zadnou neneses, naopak, cim vic lidi tim lip. Mimochodem, logujes si, kdo si kdy k jakymu stolu sednul a jaky (ocislovany) pribory a nadobi si mu pucil? On by totiz taky tim nozem moh nekoho zapichnout.

Naopak, prave nejakym rozsahlejsim logovanim se dostanes do sporu se 101/2000 + GDPR. Protoze trebas MAC je zcela urcite osobni udaj.

Adblocek

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #18 kdy: 19. 03. 2018, 10:26:59 »
Můžete mi prosím vysvětlit jak může být MAC adresa osobní údaj?

Osobní údaj si představím jako jméno na občance kde je moj fotografie (ano jsem to já).

MAC adresa např. u čipu v telefonu může být jen stěží osobní údaj, kdo kdy bude vědět, který kamarád neměl telefon u stolu zapůjčený?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #19 kdy: 19. 03. 2018, 11:23:34 »
Můžete mi prosím vysvětlit jak může být MAC adresa osobní údaj?

No na modernich telefonech ted je MAC nastavovana az pri prvnim spusteni a vyplneni udaju o uzivateli. Krome tradicniho kodu vyrobce pak obsahuje jmeno, adresu a fotografii uzivatele. Vsak kvuli tomu ma nekolik kB, aby se to tam vsechno veslo u u lidi, co maji nekolik krestnich jmen.


TVL

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #20 kdy: 19. 03. 2018, 11:46:12 »
Můžete mi prosím vysvětlit jak může být MAC adresa osobní údaj?

Osobní údaj si představím jako jméno na občance kde je moj fotografie (ano jsem to já).

MAC adresa např. u čipu v telefonu může být jen stěží osobní údaj, kdo kdy bude vědět, který kamarád neměl telefon u stolu zapůjčený?

To, že si ty pod osobním údajem představíš něco jiného, to je moc krásné, ale rozhodovat nebudeš ty, ale soudy.
A evropský soud už rozhodl, že osobním údajem je i dynamická (!) IP adrea uživatele. A jelikož MAC adresa je s konkrétním člověkem svázána mnohem těsněji, tak bych považoval za zcela nepochybné, že pro potřeby GDPR bude MAC adresa za osobní údaj považována.
MAC adresu jsem viděl považovanou za osobní údaj ve všech manuálech k GDPR, které jsem zatím viděl.

PetrM

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #21 kdy: 19. 03. 2018, 12:01:59 »
No co? Benga jdou k ISP, komu patří ta IP adresa. Ten je pošle do hospody. Hospodský řekne, že je to free WiFi a nemá ze zákona žádnou možnost ani povinnost párovat zákazníky a jejich zařízení s konkrétní http(s) session. Stopa končí, musí hledat jiný důkazy.

MasoxCZ

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #22 kdy: 19. 03. 2018, 12:19:43 »
Napadla mě v téhle souvislosti jedna drobnost... Jak je to v ČR s problémem, že pokud subjekt poskytuje připojení třetím osobám (tedy non-zaměstnancům), stává se poskytovatelem připojení a vznikají mu povinnosti jako každému jinému ISP? Nebo je tam nějaká hranice po stránce počtu uživatelů / uzavření smlouvy o poskytování služeb?
Protože přesně tohle prý je za stavem WiFi sítí v Německu a tím šíleným opichem s focením průkazů totožnosti v hotelích apod.

SB

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #23 kdy: 21. 03. 2018, 09:30:20 »
Já to budu řešit pro naše klienty přes tohle :http://news.miia.cz/gdpr/

"...Podnikatel musí provést opatření k eliminaci rizik a pokud jsou někde zpracovávané osobní údaje občanů EU, musí zabezpečit jejich tzv. pseudonymizaci.

Pseudonymizace znamená, že nelze mít přímo uloženo a dostupné v systému komukoliv jméno, číslo OP, IP nebo MAC adresu člověka – toto musí být uložené v zašifrované podobě. Tedy z člověka se stane „číslo-šifra“."

Opravdu??? Nic tak určitého (technické provedení) přece GDPR nevyžaduje. Může se k tomu někdo vyjádřit?

SB

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #24 kdy: 21. 03. 2018, 09:39:50 »
Objednám si VPS v nějakém státu kde tyhle blbosti neřeší a veškerý provoz z free Wi-Fi budu tunelovat tam. Ideálně tu cestu ještě nějak zkomplikovat ať nejde prokázat že jsem o tom věděl.

Ta VPS mimo Eurosvaz mě taky napadla - je to jednoduché a řeší to problémy s jakoukoliv buzerací. Nic dalšího bych nekomplikoval.

Kkt1

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #25 kdy: 21. 03. 2018, 09:53:33 »
Napadla mě v téhle souvislosti jedna drobnost... Jak je to v ČR s problémem, že pokud subjekt poskytuje připojení třetím osobám (tedy non-zaměstnancům), stává se poskytovatelem připojení a vznikají mu povinnosti jako každému jinému ISP? Nebo je tam nějaká hranice po stránce počtu uživatelů / uzavření smlouvy o poskytování služeb?
Protože přesně tohle prý je za stavem WiFi sítí v Německu a tím šíleným opichem s focením průkazů totožnosti v hotelích apod.
A na to jste prisel kde? Kdyz spim v Nemecku v hotelu, pozaduji kreditku, obcanku ukazat kvuli kontrole dat co jsem jim zadal do rezervace ale zadnou kopii kvuli wifi si nedelaji. Jdete klidne do mekace a maji tam wifi, zadnou obcanku nepotrebujete. S wifi je problem v nemecku jiny a to je odpovednost za stahovani, kdyz si totiz stahnete nekde mp3ku nelegalne, agentury jdou po ip a vlastnik pripojeni nese odpovednost.

Kkt1

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #26 kdy: 21. 03. 2018, 09:54:30 »
Já to budu řešit pro naše klienty přes tohle :http://news.miia.cz/gdpr/

"...Podnikatel musí provést opatření k eliminaci rizik a pokud jsou někde zpracovávané osobní údaje občanů EU, musí zabezpečit jejich tzv. pseudonymizaci.

Pseudonymizace znamená, že nelze mít přímo uloženo a dostupné v systému komukoliv jméno, číslo OP, IP nebo MAC adresu člověka – toto musí být uložené v zašifrované podobě. Tedy z člověka se stane „číslo-šifra“."

Opravdu??? Nic tak určitého (technické provedení) přece GDPR nevyžaduje. Může se k tomu někdo vyjádřit?
Gdpr technicky neresi detaily implementace, je na vas jak si implementujete treba eliminaci rizik...

Kkt1

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #27 kdy: 21. 03. 2018, 09:55:24 »
Objednám si VPS v nějakém státu kde tyhle blbosti neřeší a veškerý provoz z free Wi-Fi budu tunelovat tam. Ideálně tu cestu ještě nějak zkomplikovat ať nejde prokázat že jsem o tom věděl.

Ta VPS mimo Eurosvaz mě taky napadla - je to jednoduché a řeší to problémy s jakoukoliv buzerací. Nic dalšího bych nekomplikoval.
To je jako rict, ze nebudete platit dane protoze vsechny platby si nechate posilat na kajmany...

M.

Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #28 kdy: 21. 03. 2018, 10:43:41 »
Napadla mě v téhle souvislosti jedna drobnost... Jak je to v ČR s problémem, že pokud subjekt poskytuje připojení třetím osobám (tedy non-zaměstnancům), stává se poskytovatelem připojení a vznikají mu povinnosti jako každému jinému ISP? Nebo je tam nějaká hranice po stránce počtu uživatelů / uzavření smlouvy o poskytování služeb?
Protože přesně tohle prý je za stavem WiFi sítí v Německu a tím šíleným opichem s focením průkazů totožnosti v hotelích apod.
Z pohledu zákona o elektronických komunikacích se stávám ISP přihlášením se na ČTU, práva a provinnosti pak záležíí na tom, zda se registruji jako veřejná síť nebo neveřejná síť elektornických komunikací. Z pohledu daňové legislativy, kontrolní hlášení, přenesení daňové povinnosti, ..., tak se stávám ISP dle toho, že se jako ISP začnu chovat i když jsem se na ČTU nepřihlásil (režimu přenesení daňové povinnosti bude ovšem podléhat i poskytnutí vymezených služeb elektronických komunikací realizované mezi plátci, kteří svoji oznamovací povinnost podle zákona o elektronických komunikacích nesplní).

Opruz v Německu je z pohledu snahy opruzovat s odpovědností za stažený obsah, jak už tu někdo zmínil. V Česku zatím nic takového není a pokud do komunikace aktivně nezasahuji, tak za ni ani nenesu odpovědnost, takže s wifi v hospodě jsem naprosto v pohodě a nemusím nic řešit, logovat, ... (asi změní až EU sjednocující legislativa o elektronických komunikacích, ale to je ještě na hodně dlouho).

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Free wifi a logování provozu
« Odpověď #29 kdy: 21. 03. 2018, 11:21:37 »
S wifi je problem v nemecku jiny a to je odpovednost za stahovani, kdyz si totiz stahnete nekde mp3ku nelegalne, agentury jdou po ip a vlastnik pripojeni nese odpovednost.

Pokud to stahnu pres BitTorrent nebo jiny P2P, tak by mohli remcat za to, ze to zaroven sdilim. Pokud se ale vali na webu, muzou mne polibit v zakonceni zazivaciho traktu, protoze je to zodpovednost majitele webu a ja jako uzivatel Internetu nemuzu ani posoudit, je-li download legalni ci ne. A pokud ten web rozumne ma https, tak ani nevedi, co jsem stahl a muzou se leda dohadovat.