Knížka/kurz/materiály - moderní Linux

kojot4

• 217
    • Zobrazit profil
Knížka/kurz/materiály - moderní Linux
« kdy: 22. 03. 2018, 10:48:49 »
Existují nějaké ucelenější manuály o moderním linuxu, nějaký kurz, knížka či třeba web...?

Dělám s Linuxem přes 15 let a spousta věcí se změnilo, dneska se používá SystemD, Network Manager, ip (místo ifconfig), ss (místo netstat), atd...

Chtěl bych si svoje znalosti více aktualizovat, sem tam něco vím, ale hledám něco uceleného, kde bych si prošel hlavní změny a novinky v posledních linuxových distrech.
« Poslední změna: 22. 03. 2018, 10:53:44 od Petr Krčmář »

mhi_

Re:Knížka/kurz/materiály - moderní Linux
« Odpověď #1 kdy: 22. 03. 2018, 14:05:27 »
Rozhodne nepomuzu, protoze jsem na tom uplne stejne.

Ale jak obcas ctu ruzne manpages / bugtracky apod., rikam si, jestli by nestalo za to mit "oldschool" Linux distribuci, kde by bylo vsechno postaru. Takove gentoo, ale bez kompilace, proste neco na zpusob OpenBSD.

Mne je jasne, ze svet se meni, ale ty zmeny co se deji mi neprijdou vzdy k lepsimu. Na to aby nejaka konfigurace byla user friendly a generovatelna z neceho automaticky neni nutne vse prekopat. Hlavne urcite neni nutne generovat finalni konfiguraky z nejakych dat, prilepit treba ke stavajicim konfigurakum neco na zpusob plistu by z meho pohledu bylo urcite lepsi reseni.

Nedavno jsem resil problem s WPA, ktere se nechtelo po nastaveni z GUI spojit. Zjistil jsem, ze nejsem schopen nejak rozumne rucne spustit wpa_supplicant tak, aby se to nebylo s tim, co mi nutil nejaky nastavovac v Xkach.

dicink

« Odpověď #2 kdy: 23. 03. 2018, 13:46:36 »
Existují nějaké ucelenější manuály o moderním linuxu, nějaký kurz, knížka či třeba web...?

delsi dobu drzim linux pauzu ale i tak divim se otazce - to neexistuje aktualni man?

síťař

« Odpověď #3 kdy: 23. 03. 2018, 13:53:25 »

delsi dobu drzim linux pauzu ale i tak divim se otazce - to neexistuje aktualni man?
Nebo google kde se napíše "knihy linux"?

V.

« Odpověď #4 kdy: 23. 03. 2018, 16:49:09 »
Co máte všichni proti gentoo? Tolik času zase kompilace nesežere. Když tak jde dělat i z nějakého (live) distra v chrootu. Když už to musíte dělat od základu.

K tématu: (možná) stačí sledovat diskuse, release notes apod. A být v kontaktu s někým podobně "postiženým". Pokud už něco spravujete x let, asi víte, že nějaká zpětná kompatibila je a jen tak se novinky nerozlezou hned.

ZAJDAN

• 2 056
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 23. 03. 2018, 16:56:43 »
Přidám se, takovýto ucelený komplex v podobě pěkně napsané knihy bych uvítal také.
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Kit

« Odpověď #6 kdy: 23. 03. 2018, 17:29:55 »
Ucelený komplet mimo LDP by nejspíš skončil fiaskem. Každá distribuce je jiná a dokonce je jiná i každá instalace. Než komplexní dokumentaci na 50+k stránek, raději si to vygooglím.

V.

« Odpověď #7 kdy: 23. 03. 2018, 19:02:10 »
Jj, ono stačí většinou procházet wikiny Archu, Ubuntu, Gentoo apod.

kojot4

• 217
    • Zobrazit profil
« Odpověď #8 kdy: 23. 03. 2018, 20:08:49 »
Jj, ono stačí většinou procházet wikiny Archu, Ubuntu, Gentoo apod.

Díky, ač mě to samotnému přijde hloupé, tak mě tahle možnost prvotně vůbec nenapadla, a třeba zrovna RedHat má velmi pěknou a moderní "https://access.redhat.com/documentation/en-us/red_hat_enterprise_linux/7/html-single/system_administrators_guide/index - SYSTEM ADMINISTRATOR'S GUIDE" - kde člověk má velmi ucelené informace o používání moderních nástrojů, například jsem koukal, jak nastavují čas pomocí utility v SystemD oproti starému date.

Asi si to začnu více pročítat.

Rozhodně můj cíl nejsou nějaké distribuce jako Gentoo apod, ale spíše jedu klasický korporát (tj. RedHat/CentOS/OEL či Ubuntu/Debian).

Mě moc jako takové GNU moc nezajímá ani hackování, spíše chci jet podle doporučení výrobců, což je věc, která se mi osvědčila.

Teoreticky bych si mohl udělat nějaké RHCE a to by ty znalosti mohlo posunout na úroveň moderního OS a "best practices".

Na jednom pohovoru mi dokonce řekli, že jsem nějaký zastaralý, když používám Nagios, a tak se třeba taky začínám učit přecházet na Icinga2. Pomalu zjišťuji, že produkty přechází na PostgreSQL místo MySQL, a prostě vývoj...

Ale vím, že jsou na tom lidi i hůř, konzultant u nás v korporátu mě chválil, že jsem při instalaci OS nakonfiguroval IP rovnou v instalátoru (rozuměj přes Network Manageru) a nedělal jsem to ručně v nějakých konfigurácích, protože by to pak s moderními nástroji jako OpenShift nefungovalo.

karlik

« Odpověď #9 kdy: 23. 03. 2018, 20:32:34 »
RedHat má velmi pěknou a moderní dokumentaci.
Ale podle mých zkušeností je dokumentace příliš obecná a nejde do hloubky tak, jak bych si představoval.
Příklad - nastavení filesystému xfs je pěkně popsáno, ale o konfiguraci xfs_quota na adresáře tam nic není.

Někdy mám dokonce paranoidní pocit, že ty pravé "špeky" v konfiguraci služeb nejsou uváděny záměrně - základ se uvede -> zbytek za peníze.  :D
Zkuste si například vytvořit vlastní certifikační autoritu + certifikát pro webový server apache tak, aby to "spolkla" většina webových prohlížečů. O importu certifikátů ani nemluvím, je to kapitola sama pro sebe.

Pěknou dokumentaci má Arch, zbytek gooogl.

technomaniak

« Odpověď #10 kdy: 24. 03. 2018, 07:11:16 »
Ale podle mých zkušeností je dokumentace příliš obecná a nejde do hloubky tak, jak bych si představoval.
Ono je to hlavně i o vás(nemyslím karlííka ale linux komuniku obecně). Když jste líní jako cigáni něco pro linux komunitu udělat pak se nedivte, že nic není. Ten obsah se na internet nedá sám(skutečně nemá nožičky a ručičky aby se napsal). Milé děti musíte nejdříve začít u sebe, házením špíny na Windows si jméno mezi profiky si neuděláte. Přeci nečekáte, že my Windowsáci ty publikace,knihy, návody a postupy na Linux budeme psát za vás? 8) 8)

mikrom

« Odpověď #11 kdy: 24. 03. 2018, 23:42:32 »

Dělám s Linuxem přes 15 let a spousta věcí se změnilo, dneska se používá SystemD, Network Manager, ip (místo ifconfig), ss (místo netstat), atd...

Chtěl bych si svoje znalosti více aktualizovat, sem tam něco vím, ale hledám něco uceleného, kde bych si prošel hlavní změny a novinky v posledních linuxových distrech.
taka kniha existuje - ale je po nemecky -
https://www.amazon.de/Linux-Installation-Konfiguration-Administration-Raspberry-Pi-Kapitel/dp/3836258544/ref=as_li_ss_tl?s=books&ie=UTF8&qid=1501516990&sr=1-3&keywords=linux+kofler&linkCode=sl1&tag=michaelkofler&linkId=8951cf892019be56f7422091cdf9e36e
vydava sa stale aktualizovana uz cca 20 rokov. V sucasnosti ma uz 1400 stran a je tam aj nieco o systemd - vid s.848 - obsah https://kofler.info/wp-content/uploads/linux-2017-toc-vorwort.pdf