Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL

qwertz

Původní téma sice bylo zamknuto, ale bohužel se adminisrátor v tomto případě zřejmě unáhlil. Jako uživatel centrum freemailu jsem dodnes neměl tušení, že jsou některé zprávy obsahující URL vybraných (označovaných jako fake-news) webů údajně automaticky na pozadí zahazovány.

Zmíněné weby sice nečtu (považuji je většinou za odpad), ale je pro mě šokující, že takovou podstatnou informaci najdu pouze na zméněných webech (poskytovatel freemailu mi ji nesdělí), což znamená, že se to nikdy nedozvím (nečtu je, případný odkaz od přítele nedojde), ale ještě horší je skutečnost, že se to nemohu dozvědět ani na seriozním IT webu jako je root.cz.  Kde jinde by měly být podobné informace prezentovány?

btw informaci jsem si ověřil sám vlasním testem, zprávy:
centrum >> centrum chodí bez problémů
centrum >> jiný_poskytovatel chodí bez problémů
jiný_poskytovatel >> centrum nejsou doručeny

Než to zase zamknete, zkuste si to sami ověřit. Protože jestli o cenzuře nemůžeme diskutovat ani zde. zůstanou nám už jen zmíněné weby z kategorie "odpad". Smutné. Já jdu hledat jiného poskytovatele emailu. :-(
« Poslední změna: 13. 02. 2018, 10:11:08 od Petr Krčmář »


Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #1 kdy: 13. 02. 2018, 10:14:49 »
To je nepochopení toho, jak se filtruje pošta. Část je zahozena už na vstupu, tedy ještě před přijetím do schránky. Spam filtr prostě usoudí, že je to rozhodně spam nebo nějaký nevalidní e-mail a pošta je zahozena a není přijata. Proto není co uložit. Dělají to tak všechny rozumně nastavené poštovní servery, freemailové služby i služby na filtraci spamu.

Snaha je právě zahodit toho co nejvíc už na vstupu, protože to je nejrychlejší a nejméně to zatěžuje server. Teprve pokud to na vstupu není ještě jasné a je potřeba mail podrobit nějaké další detailnější analýze, tak se přijme a pak se rozhoduje, co s ním.

Ten „test“ jen ukazuje, že je to přesně tak. Kdyby Centrum bojovalo nějakým nestandardním způsobem s konkrétní poštou, tak ji bez milosti smaže u uživatele, i když mu přijde od jiného uživatele. Tady je vidět, že za zahazování může filtr na vstupním perimetru Centra.
« Poslední změna: 13. 02. 2018, 10:16:25 od Petr Krčmář »

qwertz

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #2 kdy: 13. 02. 2018, 10:23:35 »
Možná nejsem email admin, tak mi tyto souvislosti unikají. Jestliže si s kamarádem někoikrát týdně posílám email, z jakého důvodu je zpráva označena jako "spam" jen na základě obsahu? Pochopil bych, kdyby byl blokován rozesilatel spamu kompletně nebo na základě obsahu. Ale nechápu, proč spam filtr automaticky zahazuje všechno.

V tomto stavu mi bude zaslána zpráva s důležitým obsahem, odesilatel připojí PS s odkazem na zajímavý rozhovor (řekněme s Markétou Šichtářovou, podle twitteru vím, že občas na PL nějaký vyjde), a posyktovatel emailu mi zprávu automaticky zahodí jen proto, že mi známý odesilatel připojil link s URL na černé listině?

Jestli takhle funguje ochrana proti spamu, pak podle mě nefunguje. BTW v minulosti se nějaké problémy s virusfree antispamem už na internetu řešily.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #3 kdy: 13. 02. 2018, 10:32:53 »
ja jsem zase zjistil ze potvrzovaci email kdyz se na nejakem foru registruju nechodi hned (rekneme do minuty jako kdyz pouziju svuj ucet na gmailu, ale v lepsim pripade tak za 15 min., zrejme centrum prichozi postu rozesila davkove vzdy po nejakych casovych hodnotach treba kazdych 15 min., v horsim pripade neprijde potvrzovaci email ani do spam adresare nikdy, vyzkouseno za posledni roky cca 10 x na ruznych forech neni to tedy nic mimoradneho, uz jsem jej na potvrzovaci emaily pri registraci prestal pouzivat, nespolehlive, pomale

Jirsákova stará

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #4 kdy: 13. 02. 2018, 10:42:41 »
ja jsem zase zjistil ze potvrzovaci email kdyz se na nejakem foru registruju nechodi hned (rekneme do minuty jako kdyz pouziju svuj ucet na gmailu, ale v lepsim pripade tak za 15 min., zrejme centrum prichozi postu rozesila davkove vzdy po nejakych casovych hodnotach treba kazdych 15 min.,

Tohle dělá typicky greylisting a pro popsaný use case to je featura na zabití...


technomaniak

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #5 kdy: 13. 02. 2018, 10:51:50 »
Zmíněné weby sice nečtu (považuji je většinou za odpad), ale je pro mě šokující, že takovou podstatnou informaci najdu pouze na zméněných webech (poskytovatel freemailu mi ji nesdělí),...
Informovat by provozovatelé služby o to uživatele rozhodně měly.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #6 kdy: 13. 02. 2018, 10:52:19 »
Boj proti spamu zahazovanim mailu povazuju za neprijatelny. Normalni by bylo spam oznacit zmenou subjektu nebo jeste lepe vlozenim standardni X hlavicky, na jejiz podobe by se soudruzi mohli domluvit. Ja si to pak prefiltruju v MUA.

Stoprocentni filtr na spam dosud nikdo nevymyslel a zahazovat maily proto, ze si nekdo mysli, ze prave ten jeho filtr funguje, je na hlavu. Stejne tak jejich prehazovani do spam kose, protoze to pak cloveku neprijde pres POP a clovek aby se prihlasoval do zasraneho webmailu a koukal, co zase soudruzi oznacili za spam, kdyz napriklad neprijde potvrzovaci mail. A mail provideri bez webmailu snad uz dnes neexistuji.

V pripade Centra ale ten mail neskonci ani ve spamu, jednoduse se vypari. Coz mi v pripade Aeronetu zrovna nevadi, ale navozuje to otazky o tom, co vse se takto vypari bez toho, ze bych se ja o tom nejak mohl dozvedet.

Franta <xkucf03/>

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #7 kdy: 13. 02. 2018, 11:16:54 »
To je nepochopení toho, jak se filtruje pošta. Část je zahozena už na vstupu, tedy ještě před přijetím do schránky. Spam filtr prostě usoudí, že je to rozhodně spam nebo nějaký nevalidní e-mail a pošta je zahozena a není přijata. Proto není co uložit. Dělají to tak všechny rozumně nastavené poštovní servery, freemailové služby i služby na filtraci spamu.

Ne, to bych rozhodně za rozumné nastavení nepovažoval. Zahazovat v tichosti zprávy a nikomu o tom neříct, je to nejhorší, co může poštovní server dělat – je to selhání jeho primární funkce (doručování zpráv).

Pokud zpráva vypadá jako spam, tak by měla být a) odmítnuta v rámci navázaného SMTP spojení (chybová odpověď na RCTP TO nebo DATA) nebo b) uložena do složky Spam příjemce. Vždy se ale o nedoručení někdo dozví – buď příjemce nebo odesílatel – a zprávy se nebudou „záhadně“ ztrácet.

V některých případech dává ještě smysl možnost c): zpráva skončí v karanténě, kde ji prověří administrátor a následně rozhodne, zda ji doručí příjemci nebo vrátí odesílateli.

asdfasdfasdf

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #8 kdy: 13. 02. 2018, 11:23:30 »
Testoval sem to, centrum skutecne emaily obsahujici nezadouci retezce zahazuje a nedava vedet ani odesilateli ani prijemci. Je to nehorazna prasarna.

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #9 kdy: 13. 02. 2018, 11:39:57 »
Pokud to nedává o odmítnutí vědět ani při SMTP komunikaci, pak je to samozřejmě špatně. Ale to běžný uživatel freemailu neuvidí. Zkoušeli jste to někdo a opravdu to vrátí OK a mail ve schránce není?

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #10 kdy: 13. 02. 2018, 11:49:55 »
Já to zkoušel a je to přesně tak, jak se píše na Aeronetu... mě osobně Aeronet nevadí, protože  většina věcí které zminují se vždy ukáže přesně jak píší.
Smulou tentokrát je, že si nikdo nemůže na Aeronet stěžovat, protože mají pravdu. A drsnější je, že zrovna tento server root.cz měl tendence zakazovat o tomto temátu vůbec mluvit! dostali jste strach?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #11 kdy: 13. 02. 2018, 11:50:59 »
Pokud to nedává o odmítnutí vědět ani při SMTP komunikaci, pak je to samozřejmě špatně. Ale to běžný uživatel freemailu neuvidí. Zkoušeli jste to někdo a opravdu to vrátí OK a mail ve schránce není?
kurnafix tak si na ten clanek na Aeronetu skoc a procti si diskuzi...
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #12 kdy: 13. 02. 2018, 11:51:44 »
Já to zkoušel a je to přesně tak, jak se píše na Aeronetu... mě osobně Aeronet nevadí, protože  většina věcí které zminují se vždy ukáže přesně jak píší.
Smulou tentokrát je, že si nikdo nemůže na Aeronet stěžovat, protože mají pravdu. A drsnější je, že zrovna tento server root.cz měl tendence zakazovat o tomto temátu vůbec mluvit!
moje vytvořené vlákno na toto téma jste ani neuveřejnili!
dostali jste strach?
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #13 kdy: 13. 02. 2018, 11:56:25 »
Je to hodně dávno, ale co si ještě matně vybavuju, tak
  • odpovídat na email vyhodnocený jako spam by server neměl (potvrdil by, že adresát je platný email)
  • email, který je podle pravidel spamfiltru označený "jednoznačně" jako spam se ani do spam přihrádky uživatele nepředává

Takhle to snad funguje už hodně dlouho a dělat teď z toho nějaké aféry (nebo rovnou konspirace) je jen klasické prdění do vody...

Jenda

Re:Freemail Centrum údajně zahazuje maily obsahující vybrané URL
« Odpověď #14 kdy: 13. 02. 2018, 11:59:58 »
Zkusil jsem to, mailserver řekne OK, v inboxu ani ve spamu se mail neobjeví. Odkazy na root.cz prošly v pohodě.

Kód: [Vybrat]
Feb 13 11:51:47 coralmyn postfix/smtp[27201]: 837417EDB1: to=<***@centrum.cz>, relay=cax.virusfree.cz[212.224.105.17]:25, delay=0.32, delays=0.08/0/0.13/0.11, dsn=2.0.0, status=sent (250 ok 1518519107 qp 27339)

Předřečníkovi i všem ostatních bych doporučil používat end-to-end šifrování, kde server nemůže podle obsahu nijak rozhodovat, a uživateli "simple" z předchozí diskuze bych chtěl vzkázat, že na tohle chování má Economia samozřejmě právo, ale měla by o tom informovat své uživatele.

hawran: "odpovídat na email vyhodnocený jako spam by server neměl (potvrdil by, že adresát je platný email)" - no, tohle se typicky dozvíš už u RCPT TO, tělo tam není potřeba dávat.