Instalace Linuxu na nový notebook

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #150 kdy: 04. 03. 2018, 21:46:23 »
@sysel73 doporucuju se naucit pouzivat google ;-) prvni odkaz na dotaz "pcmanfm automount usb"
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=157894
kdy resenim bylo doinstalovat udiskie (tedy k balickum co tazatel uz mel a ty mozna jeste take nemas)


sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #151 kdy: 04. 03. 2018, 21:53:31 »
Nainstaloval jsem file manager Pcmanfm , jsem na nej zvykly uz z Manjara na starem netbooku. Bohuzel po zasunuti flashdisku do pocitace neumi automaticky tento flashdisk pripojit.

Me se v LXDE automaticky nepripoji, protoze jsem to vypnul, ale objevi se v seznamu v leve casti PCManFM a namountuje se po kliknuti. Automount se da zapnout v options PCManFM. Pokud to nechodi, tak netusim, kde je zakopany pes, s LXDE jsem tohle resit nemusel.

Me se v te leve casti vubec nezobrazi. Mam tam zobrazene a pripojene jen oddili boot, home, koren.system .
Jsou tam polozka "zarizeni" , ale kdyz kliknu na ni, tak se zobrazi hlaseni "operace neni podporovana".
V tom nastaveni jsem to nastavil pro automaticke pripojeni vlozenych disku. Prece jen je to nepohodlne pripojovat ty flesky rucne z terminalu. Diky , budu hledat dal.

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #152 kdy: 04. 03. 2018, 22:17:58 »
@sysel73 doporucuju se naucit pouzivat google ;-) prvni odkaz na dotaz "pcmanfm automount usb"
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=157894
kdy resenim bylo doinstalovat udiskie (tedy k balickum co tazatel uz mel a ty mozna jeste take nemas)

Jo , budu se muset vic naucit hledat.  :)
Tak z tech ctyr balicku jsem dva mel nainstalovany , dva jsem doinstaloval ale zatim to nechodi. Budu hledat dal.

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #153 kdy: 05. 03. 2018, 00:19:07 »
jestli si koukal na pcmanfm+4 v otazce, tak si asi nedoinstaloval ten patej udiskie kterej v diskuzi mu radej a on ze to pomohlo ;-))

black3r

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #154 kdy: 05. 03. 2018, 17:08:10 »
pre arch existuje program pkgfile, ktory vie vyhladavat v ktorom balicku sa nachadza ktory subor..
dobra, to bude mit snadnejsi :) btw: aby ho to nematlo, neni potreba zadavat cestu kde se prikaz ma nachazet, to jen muze pripadne zkratit vypis

ano, vyhladavanie je fulltext, ale v archlinuxe snad vo vsetkych balickoch su binarky v `/usr/bin/` a ked vyhladavas fulltext tak ti to moze najst aj off-topic veci, napr. pri vyhladavani `pkgfile iwconfig` ti najde aj balicek `bash-completion` :D

Tak z tech ctyr balicku jsem dva mel nainstalovany , dva jsem doinstaloval ale zatim to nechodi. Budu hledat dal.

presne vdaka takymto veciam uz nepouzivam arch ako system, na ktorom realne pracujem :D a ked konecne dojdes na to, ktorym balickom to fixnes, tak o pol roka sa to zmeni :D :D


archuser

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #155 kdy: 06. 03. 2018, 21:43:35 »
Pro automount v pcmanfm by mělo stačit doinstalovat balík gvfs, pro mountování mtp (androidi zařízení) je to gvfs-mtp

Samael

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #156 kdy: 03. 12. 2018, 13:18:32 »
Skusal som don dat X distribucii Linuxu a nebol ziaden problem. Skusal som Chrome (Chromium) OS a to bol problem, nepodarilo sa. Staci drobne nastavenie v biose. Inak, staci pridat M.2 SSD, nahodit nan system a ignorovat eMMC a notas je podstatne rychlejsi, pouzitelny ako zaklad.

Jb

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #157 kdy: 03. 12. 2018, 21:14:57 »
Zdarec všem ve spolek, :)

Zakoupil jsem nový noťas Prestigio smartbook 133S , jsou na něm Win10, ale rád bych tam měl místo Win10 jen Archlinux ,případně pokud nebudu stačit na Arch , tak bych tam chtěl Manjaro , se kterým jsem doposud na starém noťasu pracoval.

 S tím novým noťasem mám problém , protože na něm nejde spustit z liveUSB žádné linuxové distro ( až na Arch linux ). Postupně jsem zkusil Manjaro , Antergos , Linux Mint , nic nechce bootovat a zamrzne to, jediné co začne bootovat je Archlinux ale ještě s nějakou chybou, protože se místo toho úvodního obrázku s logem Arch linuxu objeví hlášení "Unable to add image options measurement: Invalid Parameter", ale poté to už bootuje. Poté , když se podívám na disky pomocí fdisk -l , tak mám jako dev/sda uvedenou tu flešku s live Archem a pevný disk je uveden jako dev/mmcblk0. Chtěl bych se zeptat zkušených linuxáků ,

1, jestli by neměl být ten pevný disk označen jako dev/sda?
2, jestli tohle označení pevného disku nebude vadit při další instalaci?
3, případně jak by šel ten pevný disk přejmenovat na dev/sda?


Ještě bych doplnil , že na tom noťasu je místo Biosu už samozřejmě Uefi , secure boot mam vypnutý.

Budu vděčný za každou radu.

Jb

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #158 kdy: 03. 12. 2018, 21:26:26 »
Odpověď proč ti nebootuje nic než arch je: nomodeset

Zmackni e při boot menu atd...