Instalace Linuxu na nový notebook

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #90 kdy: 20. 02. 2018, 02:23:58 »
Jeste me napada, jestli neni neco spatne nastaveno v BIOSU.


Neviditelný

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #91 kdy: 20. 02. 2018, 03:15:47 »
Jeste me napada, jestli neni neco spatne nastaveno v BIOSU.
Není, z předchozího popisu se zdá, že adaptér vypne rádio, pokud se shodí interface. To ničemu nevadí. Bez pořádnějšího diagnostického výstupu se ale nikam nedostaneme. Chtělo by to třeba v druhém tty sledovat výstup z journalctl -f, pokusit se připojit a podívat se, zda nebude log obsahovat něco užitečného.

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #92 kdy: 20. 02. 2018, 22:55:29 »
Dnes jsem trochu hledal na netu, a zacinam tak trochu davat za pravdu tem , kdo tu na zacatku tohohle threadu kritizovali tenhle levny smartbook .

Krome toho ze na tom nic nechce bootovat ( krome ArchLinuxu a Anarchy Linuxu ) , krome toho ze jsem na tomhle smartbooku nezprovoznil vnitrni Wifi kartu ani vnejsi USB wifi kartu , tak jak jsem se docetl na netu , ceka me s tim dalsi problem a to je touchpad. Po nabootovani Archlinuxu se mi objevi
trikrat hlaseni:

"i2c_hid i2c-SYNA3602:00:cant add hid device."

Docetl jsem se ze u nekterych levnych notebooku je pouzit jakysi touchpad, pro ktery je jen windows ovladac a ze se potom objevuje tohle hlaseni.

Tak ted premyslim , co s tim dal , nerad neco vzdavam ale tohle asi opravdu nema cenu. Vypada to na to , ze na ten smartbook dam zpatky Windows10 a prodam ho nekomu , kdo chce pracovat s windows.

Jeste se zeptam , jak poznam notebook , u ktereho nebudou s Linuxem problemy?
Problem je , ze se dnes u tech notebooku neuvadeji pouzite komponenty,  technicka podpora vyrobce to taji, a tak clovek kupuje tak trochu zajice v pytli. Vite nekdo o webu, kde bych se tohle mohl docist? V pripade nakupu dalsiho notasu uz bych se rad vyvaroval vyse uvedenych problemu.

Jinak zatim dekuji vsem , kdo mi odpovidali a snazili se mi pomoci pri reseni problemu.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #93 kdy: 20. 02. 2018, 23:18:11 »
jsem se docetl na netu , ceka me s tim dalsi problem a to je touchpad. Po nabootovani Archlinuxu se mi objevi
trikrat hlaseni:

"i2c_hid i2c-SYNA3602:00:cant add hid device."

Docetl jsem se ze u nekterych levnych notebooku je pouzit jakysi touchpad, pro ktery je jen windows ovladac a ze se potom objevuje tohle hlaseni.

To by mi na tom krapu vadilo nejmin, touchpady nesnasim a vzdycky vsude taham mensi mys s kratkym kabelem.

Citace
Jeste se zeptam , jak poznam notebook , u ktereho nebudou s Linuxem problemy?

Nebudete vybirat modely, ktere jsou poslednim revem mody, na trhu jiz cely tyden, ale neco osvedcenejsiho, co uz nekdo vyzkousel a napsal o zkusenostech neco na nejakem foru, odkud si to najdete v Guuglu. Vyhnete se obskurnim znackam, o kterych nikdo nikdy neslysel az do okamziku, kdy vy se na to zeptate na foru. Vyhnete se vecem, ktere maji v nazvu slova jako smart, super, ultra a podobne.

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #94 kdy: 21. 02. 2018, 10:46:12 »

Jeste se zeptam , jak poznam notebook , u ktereho nebudou s Linuxem problemy?
Problem je , ze se dnes u tech notebooku neuvadeji pouzite komponenty,  technicka podpora vyrobce to taji, a tak clovek kupuje tak trochu zajice v pytli. Vite nekdo o webu, kde bych se tohle mohl docist? V pripade nakupu dalsiho notasu uz bych se rad vyvaroval vyse uvedenych problemu.

Jinak zatim dekuji vsem , kdo mi odpovidali a snazili se mi pomoci pri reseni problemu.

obecne asi nikdo nezaruci ze nebudou zadne problemy ale kdyz se koupi znackovy laptop treba dell nebo lenovo thinkpad (i z druhe ruky) je sance ze problemy budou mensi a resitelne a starsi laptop ma vetsi sanci ze problemy v novych verzich linuxu uz budou vereseny. Vyhoda starsiho znackoveho laptopu je i v tom ze na netu budou zkusenosti nekoho kdo uz tam linux instaloval

treba tady je seznam Ubuntu certified tedy minimalne ubuntu by na tom melo v nejake verzi chodit

https://certification.ubuntu.com/desktop/models/?query=&category=Laptop&level=Any&vendors=Dell&vendors=Lenovo

a porovnat se seznamem treba tady

https://www.levnapc.cz/repasovane-notebooky.html (povsimnete si ze u nekterych je moznost zmenit konfiguraci, tak bych pripadne urcite navysil ram na maximum a hdd za ssd)

« Poslední změna: 21. 02. 2018, 10:53:00 od Lojza »


black3r

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #95 kdy: 21. 02. 2018, 13:11:50 »

Jeste se zeptam , jak poznam notebook , u ktereho nebudou s Linuxem problemy?
Problem je , ze se dnes u tech notebooku neuvadeji pouzite komponenty,  technicka podpora vyrobce to taji, a tak clovek kupuje tak trochu zajice v pytli. Vite nekdo o webu, kde bych se tohle mohl docist? V pripade nakupu dalsiho notasu uz bych se rad vyvaroval vyse uvedenych problemu.

Jinak zatim dekuji vsem , kdo mi odpovidali a snazili se mi pomoci pri reseni problemu.

nove notebooky mavaju problem s driverami aj pod windowsom zopar mesiacov po vydani, pod linuxom v zavislosti od toho, kolko ludi ten notebook (resp. dany komponent, ku ktoremu chyba driver) pouziva niekedy aj rok-dva po vydani..

ak chces notebook pre linux, oplati sa kupovat aspon rok stary model.., ak nemas velke naroky a chces nieco lacne, idealne repasovane 3-5 rocne modely..., cim znamejsia znacka a starsi model, tym vacsia sanca, ze problemy, ktore stretnes, uz niekto vyriesil, a napisal k nim navod...

velmi dobry resource pre hocico ohladom Linuxu, vratane vyberu hardware, je ArchLinux wiki (aj ked skoncis s nejakou inou distribuciou), ku vela znamejsim notebookom existuje na arch wiki stranka, kde zvykava byt napisane co funguje out of the box, co sa da zfunkcnit, a co nefunguje vobec, pripadne obcas aj vystup z lspci, alebo nejake dalsie uzitocne doplnkove info

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #96 kdy: 21. 02. 2018, 14:11:41 »
ta archwiki je https://wiki.archlinux.org/index.php/Laptop

lenovo thinkpad https://wiki.archlinux.org/index.php/Laptop/Lenovo (napr. kdybych ja kupoval tak by to byla nejspis moje volba - volil bych neco z rady T pripadne z rady X)

ty modre psane modely se daji rozkliknout a jsou tam nekdy podrobnosti jak a co, jindy jen vypis lspci


Ondro

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #97 kdy: 21. 02. 2018, 15:57:16 »

Jeste se zeptam , jak poznam notebook , u ktereho nebudou s Linuxem problemy?
Problem je , ze se dnes u tech notebooku neuvadeji pouzite komponenty,  technicka podpora vyrobce to taji, a tak clovek kupuje tak trochu zajice v pytli. Vite nekdo o webu, kde bych se tohle mohl docist? V pripade nakupu dalsiho notasu uz bych se rad vyvaroval vyse uvedenych problemu.


Zakladne pravidlo nekupovat taketo lacne notebooky. Do nich vyrobcovia davaju, co najdu a chodi to ako-tak pod windows.
Nekupovat uplne novinky ale radsej nieco, co je vo vypredajoch. Hranica slusneho notebooku je niekde 500-600eur a zabehnuta znacka. Pri takychto notebookoch mas malu sancu, ze natrafis na nieco, co pod linuxom nefunguje alebo v blizkej buducnosti nebude fungovat.
Pouzite komponenty sa daju celkom slusne zistit. Recenzie a podla ovladacov pre windows. Stacilo mi 15minut a vedel som aka je tam wifi a ze nema ovladac pod linux.
Chces skoro 100% istotu, kupuj repas. Za +-300eur mas tak 3-rocny notebook z najvyssich podnikovych serii bezne s dvojrocnou zarukou, co vyzera ako novy a za nova stal +-1000 eur. V takych notebooch je na 99% intel LAN a intel Wifi. Vyrobca nic neosekal a mozes cakat podporu este nejaky ten rok (nejaky ten update BIOSu alebo firmweru).

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #98 kdy: 22. 02. 2018, 02:38:46 »
@tazatel pokud netrvas na FullHD, doporucuju volbu kterou NIC nezkazis a nebudes mit zadne problemy... repaseovanej higend z pred par lety, v podstate je na tobe zda si vyberes Thinkpad, Dell nebo HP... za me doporucuju Thinkpad X220 (pro malej NB), nebo Thinkpad T420s (pro vetsi NB), pokud (a asi to tak je kdyz si koupil sunku s silenou klavesnici) nevadi chicklet klavesnice tak X230 nebo T430(s)...
pokud nevadi ulitle polovicni vysky klaves, tak HP Elitebook, pokud bys chtel pracovni stanici tak Thinkpad Wxxx nebo Dell Presicion Mxxxx...
osobne u sebe nebo pro zname co nemaji (zbytecne) pupinky z repase, kupuju uz roky a bezproblemove u http://www.importpc.cz kdyz pri objednavce pouzijes kupon KSTATE mam(/s) navic postovne zdarma a slevu 3% ;-)

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #99 kdy: 27. 02. 2018, 00:09:24 »
Zdravim

Tak instalaci Linuxu na smartbook Prestigio jsem definitivne odpiskal a zakoupil jsem dalsi stroj.
Moc jsem nedbal vyse uvedenych rad na koupi osvedcenych nebo repasovanych stroju a zakoupil jsem toto:

https://www.electroworld.cz/lenovo-ideapad-120s-gry-11-ce-2-32

Je pravda , ze jsem trochu zapatral na netu a tenhle stroj si linuxaci v jedne diskuzi chvalili.
No ,musim jim dat za pravdu , postupne jsem vyzkousel nabootovat Manjaro Gnome , Anarchy Linux a Arch Linux a vse bootovalo bez problemu. V Manjaru Gnome jsem vyzkousel wifi a mobile broadband , oboje fungovalo , touchpad fungoval . Anarchy Linux jsem dokoce nainstaloval. Pred instalaci wifi karta fungovala v pohode , ale v nainstalovanem systemu wifi nefungovala. Nevim proc , moc jsem to nezkoumal.

No a nyni se snazim nanstalovat Archlinux  , pripojeni k wifi pres "wifi-menu -o" je v pohode , v podstate uz mam system nainstalovany , ale bohuzel jsem se zaseknul u instalace GRUBU.  Postupoval jsem podle tohoto postupu:

https://www.wikihow.cz/Jak-nainstalovat-Arch-Linux

Po instalaci balicku GRUB a EFIBOOTMGR jsem zadal toto , jak je uvedeno v clanku:

"grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot --bootloader-id=arch_grub --recheck"

A ohlasilo to chybu:

"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: /boot doesnt look like an EFI partition"

Instalaci a nastaveni GRUBU vidim jako velkou prekazku pro instalaci , jinak to celkem jde.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #100 kdy: 27. 02. 2018, 00:28:32 »
Pred instalaci wifi karta fungovala v pohode , ale v nainstalovanem systemu wifi nefungovala.

Asi chybel balicek s firmvare.

Citace
"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: /boot doesnt look like an EFI partition"

A LiLo na tyhle moderni krapy dat nejde? Kdyz nemate dual boot, tak vam Grub zrovna moc vyhod neprinese.

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #101 kdy: 27. 02. 2018, 00:39:17 »
Pred instalaci wifi karta fungovala v pohode , ale v nainstalovanem systemu wifi nefungovala.

Asi chybel balicek s firmvare.

Citace
"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: /boot doesnt look like an EFI partition"

A LiLo na tyhle moderni krapy dat nejde? Kdyz nemate dual boot, tak vam Grub zrovna moc vyhod neprinese.

No prave jsem uz nad tim premyslel , ze tam zkusim misto GRUBU neco jineho. Dualboot mit nebudu, jen jeden system a tak by stacilo neco jednodussiho.

nobody(ten pravej)

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #102 kdy: 27. 02. 2018, 02:37:41 »
"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: /boot doesnt look like an EFI partition"
je /boot EFI oddil?

ma disk rozlozeni GPT?
vytrvarel si EFI oddil?
pripojil si EFI do /boot?

sysel73

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #103 kdy: 27. 02. 2018, 03:03:43 »
"Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: /boot doesnt look like an EFI partition"
je /boot EFI oddil?
ma disk rozlozeni GPT?
vytrvarel si EFI oddil?
pripojil si EFI do /boot?

Vytvoril jsem pomoci cfdisk oddil 500MB (Type - EFI system) a pomoci prikazu "mkfs.fat -F32 /dev/mmcblk0p1„  jsem tento oddil zformatoval. Vytvoril jsem adresar /mnt/boot a k nemu pripojil EFI oddil pomoci „ mount /dev/mmcblk0p1 /mnt/boot ”.

Kdyz se divam do cfdisk tak je tam uvedeno "Label: GPT"


black3r

Re:Instalace Linuxu na nový notebook
« Odpověď #104 kdy: 27. 02. 2018, 13:58:23 »
Vytvoril jsem pomoci cfdisk oddil 500MB (Type - EFI system) a pomoci prikazu "mkfs.fat -F32 /dev/mmcblk0p1„  jsem tento oddil zformatoval. Vytvoril jsem adresar /mnt/boot a k nemu pripojil EFI oddil pomoci „ mount /dev/mmcblk0p1 /mnt/boot ”.

Kdyz se divam do cfdisk tak je tam uvedeno "Label: GPT"

ten navod na wikihow zjavne predpoklada, ze efi oddiel mas namountovat na /boot/ a nie na /mnt/boot/