Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd

buren

Zdravá, stalo se mi znova další věc, , zde je popis z minula, který někdo iniciativní smazal, zajímalo by mě proč se OS X "vydělá" že nejde spustit nějaké aplikace přitom to píše např "APLIKACE FACETIME JIŽ NEBĚŽÍ".
Další věc,  prč mi nejdou ukončit nějaké aplikace, například monitor aktivity, tváří se jako že je spuštěn, má ikonku v docku, ikonku v CMD tab, ale nejde ukončit ani přes kill ani přes Cmd Alt Esc Vytunit ukončení.


Citace
Ahoj, nějak se mi stalo, že mi nešel vypnout OS X na macboku, asi jsem měl spuštěno mnoho procesů a nevím proč to OS X nedává (Safari, 6 Oken, asi 100 tabů), celkem monitor aktivity hlásil kolem 350 procesů. Aplikace šly spoustet a zavírat, ale nešlo vypnout notebook prostě z menu apod. jediné, co šlo je Cmd Ctrl Off.

Po zapnutí mě ale čekal "binec" v "OS X", - zjistil jsem TO (KURVA Pozdě) AŽ když začal hučet větrák, nemohl jsem nic najít v spotlightu, prostě to nehazlo výsledky na nic, takže hwmonitor jsem nemohl spustit. Tak jsem aspoň spustil pmset -g rawlog, abych zjistil, že to žere 5AMPÉR , kurva rychle zapojit nabíječku. Monitor aktivity hlásil jen nějaké procesy mdworker, které jsem poukončoval (vynutit). pak jsem tam viděl ještě trustd.
co se kurva stalo, když předtím spotlight fungoval před restartem?


Po dalším restartu již OK, ale dost mě to zarazilo, že se dokáže takhle sám rozhasit OS X. Existuje nějaký nástroj na kontrolu integrity či čistoty OSX, zda se náhodou neposral, jako popisuji?
Další věc: v launchpadu jsem viděl číslo 1 u app store ikonky (které nepoužívám), po otevření jsem se dozvěděl kulový, protože udajně nejsem připojen.

Co je tohle za bordel a sračky v OS X? Dá se to nějak diagnostikovat?
« Poslední změna: 11. 02. 2018, 19:33:25 od Petr Krčmář »


Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
cmd + R, pak diskova utilita, opravit permissions

existuji externi nastroje ze kterych lze udelat bootovaci cd napr. TechTool Pro

ale mozna je lepsi udelat reinstal

buren

A pak další věc: nedaří se po takovém to maglajsu restartovat/vypnout notebook přes nabídku nebo terminál, prostě se nic neděje. Překvapivě jde ale Cmd Ctrl Off

Pak mi vadí ale další věc: Proč se po zapnutí poté spustí další programy (některé z nich jsem měl předtím spuštěné, ale již jsem je před restartem zavřel) – vím že při vypnutí/restartu je v OS X checkbox, zda chci znovuspustit po zapnutí neukončené programy lapidárně řečeno, ale nevím, jestli se to vztahuje i na restart přes Cmd Ctrl C.

Může být celé tohle to chování k zblití způsobené tím, že spuštěné safari s 350 procesy vykilluje ostatní procesy, protože mi často aplikace hlásí Too many open files nebo že nejde něco spustit.


A právě pak po takovém to restartu následuje vyšilování  s mdworker zatěžováním, ale po třetím restartu již. OK.


JohnyCash

Nekdo ti psal nahore, oprav permissions, ressni pram.

Stahni si nejakou cistici utilitku, pripadne si kup clean my mac.

Odinstaluj vsechno, co neni potreba.

Z Autostart odeber uplne vsechno.

Pokud to nepomuze, tak bud reinstall nebo restore z Time Machine.

No a nebo si kup iPad ;-)

Tatik je taky pocitacovej negramot, a uz na nem funguje bez problemu dobre 4 roky...



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Hm, to si mohl rovnou poridit Widle.

xnu-4570.41.2~1

Při startu podržet Shift-Option-Command-R a komplet to reinstalovat...

Hele, není to Tvůj první příspěvek hořekující nad jablkem. Řešíš přitom naprosto absurdní a obtížně představitelné problémy.  Holt, ne vše je pro každého - zjevně Ti tedy štěstí nepřináší. Možná budeš šťastnější s Dellem/HPčkem/Lenovem s Windows nebo Linuxem.

Takže pokud chceš, toho jablka Tě zbavím - klidně si ho i sám odvezu a nechám Ti přitom flašku fernetu :)

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #7 kdy: 11. 02. 2018, 21:05:22 »
dříve se lidé řezali do rukou a pak se chodili léčit k doktorovi, dnes si lidé rozbíjí počítače, aby si na to mohli naříkat. Tyhle problémy (a všechny ty od macíka) nejsou běžné a bez zásahu do systému se sami nestanou.

Mac nemá špatný reinstall, pokud jsou aplikace a data v icloud, ani to nepoznáš.

MSDOS admin

Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #8 kdy: 12. 02. 2018, 03:50:00 »
Ja mel za to, ze MACy se nesypou a take na ne nejsou viry a je to superiorni system.
Ti co mi to tvrdili, byli ve skutecnosti idioti? Moc se mi tomu nechce verit

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #9 kdy: 12. 02. 2018, 08:14:59 »
každý systém s kterým může jako admin manipulovat se ti může rozsypat, v tomhle případě, to vypadá na změněné permission na FS, je to divné, ale i sám systém respektuje práva na souborech, chápu.

Pokud do systému nebudeš zasahovat, vydrží ti stabilní snad každý, velkým nepřítelem jsou aplikace, které dělají až příliš zásahů do OS, často se vina dává pak samotnému OS, když ten za to tolik nemůže, poslední dobou to jsou i viry. Není pravda, že na macOS nemohou být viry, pokud samotný uživatel má dostatek práv aby něco provedl, to stejné může udělat virus.

Z pracovního prostředí mohu říct, že nejvíce problémů dělají drivery od vendorů a jejich aktualizace, aktualizace OS málokdy něco rozbijí a stalo se to asi všem.

Nestabilitu u windows kupodivu často způsobuje chlazení na boku, kdy ho uživatel postaví k nějaké stěně nebo častěji ke stojánku k monitoru, to se pak sám vypne. Kdybych měl manipulovat se statistikou jak to někteří dělají, musel bych říct, ž to je 100% chyba Windows, u linux notebooků se to neděje (žádné se nepoužívávají) a macbooky na tuhle chybu také netrpí (nemají výfuk chlazení na boku).

Lojza

  • *****
  • 672
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #10 kdy: 12. 02. 2018, 08:53:21 »
podle mne zcela nestandardni zpusob pouzivani viz ...asi jsem měl spuštěno mnoho procesů a nevím proč to OS X nedává (Safari, 6 Oken, asi 100 tabů), celkem monitor aktivity hlásil kolem 350 procesů. Aplikace šly spoustet a zavírat, ale nešlo vypnout notebook prostě z menu apod. jediné, co šlo je Cmd Ctrl Off.

a pak nestandardni shutdown

taky si myslim ze to jsou file permissions

jinak aktualizace na mac os (x) uz nejsou co byvaly, pocinaje El Capitanem uz jsem parkrat po aktualizaci nenabootoval a obnovoval jsem pres Time Machine nebo drive pres Carbon Copy Cloner zalohu

Kkt1

Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #11 kdy: 12. 02. 2018, 11:51:51 »
Ja mel za to, ze MACy se nesypou a take na ne nejsou viry a je to superiorni system.
Ti co mi to tvrdili, byli ve skutecnosti idioti? Moc se mi tomu nechce verit
Psal neco o 6 oken prohlizece a v kazdem 100 tabu... zkuste si to treba otevrit ve windows se 4gb ram jestli se z toho taky neposerou... nevim nic o jeho konfiguraci, ale mam vzdy imaca v nejlepsi konfiguraci co se tyce ram a podobne potize jsem nepozoroval. Ono asi neni uplne bezne poustet 600 tabu v prohlizeci, ale kdo vi jaky ma usecase...

kus

Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #12 kdy: 12. 02. 2018, 12:14:19 »
Zvláštní. Nikdy jsem z OSX neměl prob, že bych musel přeinstalovávat ani u nikoho z okolí. U tebe to bude asi potřeba, jelikož tam nějaká predikce chování nefunguje.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #13 kdy: 12. 02. 2018, 15:21:59 »
@kus: To by tak jeste schazelo, aby z OS X lidi meli problemy. Dost na tom, ze blazince pretekaji adminy, kterym siblo z Widli.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Vysypal se macOS: nefunkční Spotlight, mdworker, trustd
« Odpověď #14 kdy: 12. 02. 2018, 22:38:48 »
za tu neskutečnou pomalost nejspíš mohla funkce live náhledů všech oken, lze tuhle funkci vypnout a poté by již takové množství oken nemělo dělat problémy, co jsem slyšel, vše je schované pod kernel_task úlohou a ta může být opravdu hodně prostředků, pokud došla paměť, začalo se swapovat a to odvaří disky. Odhad.