Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?

x

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2018, 19:24:28 »
Souhlasím s Tomáš2. Dobrý C++ vývojář, zvlášť pokud si rozšíří obzory o Rust, se nemůže ztratit. Spousta firem dělá microservices v node.js, ale zároveň se dělá spousta embedded systémů, kde low-level jazyk použiješ. Pokud ale pod C++ myslíš desktopové aplikace pro Windows, tam by mě určitý pokles počtu nabízených pozic nepřekvapil (ale tuším že i tam platí, že kvalitní člověk práci najde).


jpu

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #16 kdy: 31. 01. 2018, 20:03:40 »
Chces byt ako jeden z mnohych, alebo jeden z mala? Si zober, ze dnes pomaly ovlada javascript kazdy mlady zasran a nazyva sa programatorom. To ako funguje pocitac, pamat, o tom nema ziadne ponatie, naco aj, vsak tie javascriptove paskvili ho k tomu ani nevedu. Neviem ci si skusal pozerat aj kusok na zapad take Nemecko, s c++ by si si tam dobre zarobil, a hlavne by si robil na zaujimavych projektoch, napr vyskum, technologicke firmy.
Ze u nas je pokriveny trh samymi webovymi srackami, za to mozu dost eurofondy a bankove institucie. Statne aplikacie sa robia do webu, banky robia webove blbosti, telekomunikacni operatori riesia web. Ale toto vsetko je nezazivna praca. O kus dalej najdes lepsie moznosti, u nas sa takych moznosti nedockas, nakolko nepatrime medzi krajiny s tak technologickym zazemim ako nemecko, svajciarsko.

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #17 kdy: 31. 01. 2018, 20:41:05 »
Zběžné hledání ukazuje, že tam je mnohem větší poptávka, než v C++, a snad i za větší peníze. Pozorujete to taky?

Nechci začínat flame, ale proč by to mělo být jinak? Programátor ve vyšším jazyku toho za stejnou dobu udělá víc. Bagrista si vydělá víc než kopáč s lopatou.
Netvrdím, že by to mělo být jinak. Už to registruji delší dobu, i na zdejším fóru je o tom docela velké vlákno. Další věc je, že ty džavaskriptové pozice umožňují dost často práci z domu, C++ se dneska používá hlavně v embedded, kde to z domu nejde. JS fičí v malých firmičkách, C++ spíš v korporátech jako Valeo a NCR.

jpu

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #18 kdy: 31. 01. 2018, 20:54:52 »
https://www.profesia.sk/praca/javascript-programator/
mas pocit, ze ide o firmicky? :)
skor mi pride, ze prave JS sa pouziva v korporatoch, nakolko korporaty robia statne zakazky, bankove zakazky, zakazky pre operatorov. Nieco take si mala firma nemoze dovolit.

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #19 kdy: 31. 01. 2018, 21:06:28 »
Mimochodem zkusil jsem si napsat program na počítání prvočísel v JS a C++ a čuměl jsem. Ta džavascriptová verze spočítala výsledek 4 rychleji, než C++. Pak jsem chvíli ladil kód v C++ (použil jsem menší datové typy, kompiloval jako release, použil přepínač gcc pro optimalizaci) a výsledek běžel přibližně stejně rychle jako JS verze programu v node.js. Pamatuji si dobu, kdy JS ekvivalent běžel 200 – 1000 krát pomaleji.
Takže rychlostní výhoda C++ už zřejmě dneska neplatí, leda tak menší nároky na paměť.


Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #20 kdy: 31. 01. 2018, 21:06:46 »
Je jasný, že málokdo si myslí, že je to buhví jak super. Respektive všichni na to nadávají, ale není jednodušší způsob jak dostat aplikaci nebo data k uživateli.
Zvýšené náklady a bordel se berou jako nutné zlo při cestě k tomuto cíli.

https://www.profesia.sk/praca/javascript-programator/
mas pocit, ze ide o firmicky? :)
skor mi pride, ze prave JS sa pouziva v korporatoch, nakolko korporaty robia statne zakazky, bankove zakazky, zakazky pre operatorov. Nieco take si mala firma nemoze dovolit.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #21 kdy: 31. 01. 2018, 21:20:54 »
Mimochodem zkusil jsem si napsat program na počítání prvočísel v JS a C++ a čuměl jsem. Ta džavascriptová verze spočítala výsledek 4 rychleji, než C++. Pak jsem chvíli ladil kód v C++ (použil jsem menší datové typy, kompiloval jako release, použil přepínač gcc pro optimalizaci) a výsledek běžel přibližně stejně rychle jako JS verze programu v node.js. Pamatuji si dobu, kdy JS ekvivalent běžel 200 – 1000 krát pomaleji.
Takže rychlostní výhoda C++ už zřejmě dneska neplatí, leda tak menší nároky na paměť.

JS se za běhu kompiluje na nativní kód a poslední enginy jsou už pěkně daleko, nemluvě o možnostech runtime optimalizace, inliningu, optimalizovaných patternů atd. S přechodem na ecma 6 se zrušilo array of bytes a nahradilo se to nějakou objektovou náhradou, fuj.

V JS i nezkušený člověk dokáže udělat robustní a rychlý kód, mentoring, code review je levný. Udělat to stejné v c++ je mnohem dražší, zase performance c++ je stabilní, u js to skáče sem a tam (gc, single thread).

Třeba libuv, které původně vzniklo v rámci node.js je hodně krásná věc v C, používáme na projektech a výsledky jsou znát.

Čím dál častěji pro mě u jazyku je rozhodující kritérium jak je náchylný k udělání chyb a jak je těžké chyby odhalit, málokdy na projektech pracuji sám nebo potřebuji používat kód třetí strany, schopnost ho rychle přečíst a rychle případně odhalit chyby je pro mě poslední dobou stěžení. V osobních projektech si klidně vezmu c, erlang, lisp, to je pro mě zábava :)

jpu

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #22 kdy: 31. 01. 2018, 21:47:48 »
len pozor na jednu vec. U javascriptu nemusis niekedy vediet o aky typ ide a zistit to za behu asi nie je bohvie co :)

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #23 kdy: 31. 01. 2018, 22:17:57 »
nepodceňuj javascript, i na tohle má svoje elegantní řešení :-D
Kód: [Vybrat]
{} + 1 * [] - "-1"
= 1

JIT si vede nějaké statistiky a pokud se pořád dokola opakuje stejný datový typ, provede optimalizaci. Dokonce tam má nějaký čítač, který počítá kolikrát se typ změnil, po 4. změně to vzdává a jede pomalou variantu [vp8, nevím jak jsou na tom jiné enginy].

Spec to řeší, aby to za běhu nevadilo, tak si prostě vše přetypovává a prostě vždy nějaký výsledek vyplodí, to je jak student u zkoušky, je jedno na co se ho zeptáš, vždy nějakou odpověď dostaneš
« Poslední změna: 31. 01. 2018, 22:20:17 od Tomas2 »

dddddddd

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #24 kdy: 01. 02. 2018, 05:40:26 »
nepodceňuj javascript, i na tohle má svoje elegantní řešení :-D
Kód: [Vybrat]
{} + 1 * [] - "-1"
= 1

JIT si vede nějaké statistiky a pokud se pořád dokola opakuje stejný datový typ, provede optimalizaci. Dokonce tam má nějaký čítač, který počítá kolikrát se typ změnil, po 4. změně to vzdává a jede pomalou variantu [vp8, nevím jak jsou na tom jiné enginy].

Spec to řeší, aby to za běhu nevadilo, tak si prostě vše přetypovává a prostě vždy nějaký výsledek vyplodí, to je jak student u zkoušky, je jedno na co se ho zeptáš, vždy nějakou odpověď dostaneš

Ten engine je V8, vp8 je googli format obrazku.

Tomas2

  • ****
  • 310
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #25 kdy: 01. 02. 2018, 12:25:27 »
pravdu máš :), na vp8 zrovna pracuji, tak se mi to pomotalo v hlavě.

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #26 kdy: 01. 02. 2018, 12:27:23 »
V JS i nezkušený člověk dokáže udělat robustní a rychlý kód,

Nevím nevím jestli to není moc silné tvrzení. Ani s tou rychlostí vývoje to nevidím tam růžově.

Udělat to stejné v c++ je mnohem dražší, zase performance c++ je stabilní, u js to skáče sem a tam (gc, single thread).

Tohle asi souhlasí.

Archie

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #27 kdy: 01. 02. 2018, 14:04:31 »
len pozor na jednu vec. U javascriptu nemusis niekedy vediet o aky typ ide a zistit to za behu asi nie je bohvie co :)

Tak existuje jazyk TypeScript, ktery staticke typovani resi. Stejne tak Flow, ktery frci u Reactu. Taktez staticke typovani.
GraphQL, ktere opet frci hlavne u Reactu, ma svuj typovy system.

Nehlede na typovost, JavaScript se sakra pohnul a je asi nejvetsim hybatelem inovaci v oblasti vyvoje webu.


shojian

Re:Mám všechno zapomenout a učit se Javascript?
« Odpověď #28 kdy: 01. 02. 2018, 15:37:48 »

Jsem docela zkušený vývojář v C++, bydlící v Praze. Plánuji stěhování do menšího města. Poslední dobou dostávam indice, že nejlepší by bylo zapomenout C++ a vrhnout se na Javascript (v kombinaci s Node.js, React a pod). Zběžné hledání ukazuje, že tam je mnohem větší poptávka, než v C++, a snad i za větší peníze. Pozorujete to taky?

Jaký je podle vás vhodný postup? Nechat se někde zaměstnat v JS jako junior, nebo chvíli něco bastlit doma, zdokonalit se a pokusit se nastoupit jako senior v programovacím jazyce, který jsem nedávno ještě neuměl?

Viz např. https://hackernoon.com/learn-to-code-in-2018-get-hired-and-have-fun-along-the-way-b338247eed6a

Podivej se na WebAssembly ;)