Jak šetřit baterii notebooku?

MrM

Jak šetřit baterii notebooku?
« kdy: 19. 01. 2018, 13:24:27 »
Ahoj, mam taku technicku otazku ... pokial ma notebook odoberatelnu bateriu, a vacsinu casu ho mam pripojeny k sieti, je lepsie tu bateriu z notebooku vyberat, alebo ju nechat dnu? Co jej zabezpecie dlhsi zivot? Vdaka.
« Poslední změna: 19. 01. 2018, 13:33:37 od Petr Krčmář »


Nox

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #1 kdy: 19. 01. 2018, 13:48:46 »
Nabit na alespon 80% a skladovat pri stale pokojove teplote. Kdyz zustane v ntb, tak se muze po troskach vybijet a nabijet a tim se vycerpaji nabijeci cykly. Sam mam takto baterku ke stabilnimu ntb schovanou a funguje dodnes.

macík

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #2 kdy: 19. 01. 2018, 13:52:52 »
dobré je baterku nenabíjet a nevybíjet v krajních mezích (<15% , nad 80%). často (samozřejmě když se chystáš do terénu, a víš, že ji využiješ, tak to to nevadí), to opotřebuje baterku víc než vybíjení/nabíjení uprostřed , takže i zbytečné nabíjení vybíjení také ukrajuje z životnosti (Li ion mají 100-1000 cyklů zhruba, nedefinováno, o kolik se sníží kapacita)
Další věc  - odlišná od předchozí- nedržet dlouho vybitou a nabitou., jednou za čas by se údajně měla vybít a nabít( přirozeně, neplýtvat cykly)

Také při změně teploty by bylo dobré vyčkat, až se baterka temperuje, před nabíjením, vybíjením. Nepoužívat pod mrazem.

otázka je jak to udělat, delly to umí nastavit v biosu, u Macbooku se to musí řešit přelepením pinu

PS: jde softwarově u Macbooku omezit nabíjení (pokud možno bez omezení výkonu adaptéru jako z 85W na 60W)

PS:  jsme zvědav, jestli tohle puujde u macbooku 2015+ s USB-C, tam asi přelepení nepůjde... osekávání featur a tunění holt pokračuje...to je pokrok u apple

pepa

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #3 kdy: 19. 01. 2018, 14:01:55 »
No a nebo se o ní nijak nestarat, oni totiž baterie založené na litiu stárnou samy od sebe. Takže si ve výsledku moc nepomůžete, spíš je lepší aby se baterka nedostala do velkých mrazů nebo naopak moc se nepřehřívala to stárnutí urychluje.

macík

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #4 kdy: 19. 01. 2018, 15:43:44 »
Jistěže baterka stárne i když se s ní nic nedělá, pouze plyne čas.
Mě by zajímalo, jaký poměrný vliv má  (vše při určité teplotě)
x hodin baterie v klidu při daném stupní nabití ;
nabití vybití určitým proudem odněkud někam



lobo

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #5 kdy: 19. 01. 2018, 16:19:58 »
baterka do notebooku stoji 50-100eur.
ak stravis hranim sa s baterkou 30 min mesacne(vybit, nabit, nakrmit, vymenit plienky, odmerat teplotu...) tak za rok a pol to je cely pracovny den.. a aj tak nebude ako nova. baterka je spotrebny tovar, kup si novu

?

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #6 kdy: 19. 01. 2018, 16:34:35 »
Kolik je průměrná životnost baterky, že se toto vůbec vyplatí řešit?

V mém thinkpadu je stále původní baterka z roku 2011, dnes je rok 2018, a stále v provozu drží dlouhé hodiny, bez speciální péče. To chcete, aby vám baterka vydržela 20 let? Kdo proboha dneska používá dvacet let starý notebook či počítá s tím, že ten dnešní bude používat 20 let?

To jako když někdo jezdí v autě jen za tepla a za sucha, v zimě zavře auto do garáže, postaví ho na špalky a zazimuje a vyjede až na jaře. Takový auto mu nepochybně vydrží násobně dýl, než když s ním bude jezdě v dešti, v mrazu a v rozsolené břečce, ale za jakou cenu...

SE

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #7 kdy: 19. 01. 2018, 17:10:01 »
V mém Lenovu je stále původní baterka z roku 2007, dnes je rok 2018, a stále v provozu drží dlouhé 2 hodiny, bez speciální péče.

fewfwf

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #8 kdy: 19. 01. 2018, 17:28:24 »
Udělat dvě věci:
1. koupit si kvalitní notebook protože na tom záleží nejvíc
2. takovou blbost jako nabíjení neřešit. Znám experty co zasvětili svůj život poučováním ostatních jak vyndávat-nevyndávat, nabíjet-nenabíjet, nabíjet víc-nabíjet míň a výsledek? Vydrží jim jak ostatním a sejde stářím.

Já to třeba vůbec neřeším. Na cestách nabíjím jak potřebuji a doma v docku je v zásuvce pořát. A výsledek? Pět let starý lenovo a baterka vydrží hodinu a půl.

lorDoom

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #9 kdy: 19. 01. 2018, 18:05:23 »
z praxe mi vychází, že nejdůležitější na životnost jsou teplotní rozdíly

Dám za příklad 3 notebooky:
jeden Dell Inspiron střední třídy, co jsem používal v době studií, věčné přesuny přes celé město MHD + vlaky a víceméně jsem dojel na místo a hned ho zapínal, baterka mi ztratila většinu kapacity během 2 let, poslední rok jsem už odklepal výhradně na nabíječce
jiný Dell Vostro, co jsem měl první služební v práci, víceméně byl furt v kanclu, ale na mou práci moc nestačil, takže slušně topil, na baterku jsem jel minimálně, nabíjel jsem jen, když byl zapnutý, když jsem firmu opouštěl, tak baterie byla na polovině kapacity (přes léto v kanclu hodně horko, v zímě se o víkendech vůbec netopilo, takže i teplotní rozdíly si užil)
a na závěr low cost Asus, co mám od roku 2012, beru si ho na zakázky, ale nějakou delší přepravu ve venkovních teplotách si zažil jen minimálně, práce na něm je typu potřebuji rychle někde něco upravit, někde se přihlásit nebo ukázat zákazníkovi apod, na pořádnou práci používám PC, tím ale neříkám, že by byl nejetý, a baterka má 90% kapacity

svetovyprogramator

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #10 kdy: 19. 01. 2018, 20:09:39 »
z praxe mi vychází, že nejdůležitější na životnost jsou teplotní rozdíly

Dám za příklad 3 notebooky:
jeden Dell Inspiron ... Dell Vostro ... závěr low cost Asus
Mě spíš vychází, že porovnáváš naprosto nesrovnatelné stroje s jinou baterií od jiného výrobce.

Řešit teplotu by mělo význam mít deset stejných strojů a polovinu nosti do mrazu. Pak by to možná na něco ukázalo.

ukazovák

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #11 kdy: 19. 01. 2018, 20:16:34 »
Nabí ji na 60%, vyjmi a dej do ledničky.

Fuki

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #12 kdy: 19. 01. 2018, 22:53:50 »
Ahoj, mam taku technicku otazku ...

Ja mam tiez technicku otazku. Kolko tak bezne prepijes v krcme? Pretoze ja prepijem asi tak 3-4 baterky mesacne a hluposti o tom ci jej predlzim zivot o tyzden neriesim a kupim novu ked treba.

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #13 kdy: 19. 01. 2018, 23:16:56 »
Ideální stav, mám plný šuplík Lion/Lipol článků a baterií. Raději zabalit do pytlíku a vrazit tam silicagel aby na to nešla vlhkost při vyndání nechat srovnat na pokojovou teplotu a následně vyndat.

Jinak netřeba nějak zásadně řešit, nicméně četl jsem tu několik nepřesností. Nabíjecí cykly - to není počet nabíjení. Je to celý cyklus vybití a nabití. Četnost nabíjení není kritická. Ideální je články ochlazovat při nabíjení (teplo zabíjí).
Nejvyšší výdrž se udává v poměrně malém rozmezí někde mezi 40-60% a NASA takhle používá akumulátory ve vesmíru. Dlouhodobé nabití nad řekněme 80% nedělá článkům dobře, nafukují se (proto není dobré nechávat zařízení nonstop na nabíjení a určitě je tak neskladovat! ;)).

S tím vybitím to není tak zlé, ale pokud je to battery-pack je zádrhel to nabít, ideálně se musí vyndat články a nabít zvlášť.

Nabí ji na 60%, vyjmi a dej do ledničky.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

macík

Re:Jak šetřit baterii notebooku?
« Odpověď #14 kdy: 19. 01. 2018, 23:19:44 »
Kolik je průměrná životnost baterky, že se toto vůbec vyplatí řešit?

V mém thinkpadu je stále původní baterka z roku 2011, dnes je rok 2018, a stále v provozu drží dlouhé hodiny,
Třeba članky do applu se těžko shánějí a vyměnují podomácku.
Gratuluji, že ti baterka vydržela 7 let, ale nepíšeš pocet cyklů ani wear level, jen dlouhé hodiny, to je jako tvrdit chytil jsem takkkhle dlouhou ryybu. Mě baterie vydrzi v macbooku po 4.5 letech 91% wear.

Pak jsou příběhy lidí, co na baterku kadí, nebo prostě natrefí na šmejd v Dellu,Lenovo a po roce má 80%. na drujou stranu šetření má smysl, když neomezuje.

Jasně že nabíjecími cykly myslím kompletní náboj, ale píšu zkratkovitě.