Raspberry Pi: britská verze vs. čínská

andrej

Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« kdy: 18. 01. 2018, 09:50:07 »
Ahojte,
na stranke gearbeast.com som nasiel 2 verzie raspberry. cinska verzia vychadza o 10E lacnejsie oproti UK. Je v tych verziach nejaky rozdiel? Samozrejme mi je jasne, ze aj UK verzia sa vyraba v Cine. Chcem to pouzit na meteostanicu, hranie sa, citacku RFID atd. Nieco si bastlit
« Poslední změna: 18. 01. 2018, 10:15:38 od Petr Krčmář »


spacek

Re:Raspberry UK verzia vs. cinska
« Odpověď #1 kdy: 18. 01. 2018, 10:08:39 »
Asi chceš ušetřit 10EUR za nejistotu, že tam pravděpodobně může být nějakej "šváb" navíc anebo jiný zadrátovaný backdoor. Pochopil jsem to správně? Z logiky čínskýho byznysu vyplývá, že ta nízká cena není "zadarmo", oni si na charitu nehrají...
V lepším případě si koupili originál a sprostě to okopčili, výroba je stojí dolar a zbytek je jejich zisk. Já bych je v tom nepodporoval.

andrej

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #2 kdy: 18. 01. 2018, 10:29:05 »
U nas na SR to stoji v jednom obchode 37€. Toych 7€ mi problem nerobi, len ci to nebude ta cinska verzia, tiez to mohli nakupit prave takto a teraz to predavaju za drahsie

spacek

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #3 kdy: 18. 01. 2018, 10:35:42 »
Tak jim do toho obchodu pošli přímý dotaz, zda je to "made in UK"... A budeš vědět, na čem jsi. Je to napsané přímo na boardu.

Jenda

Re:Raspberry UK verzia vs. cinska
« Odpověď #4 kdy: 18. 01. 2018, 10:43:50 »
Asi chceš ušetřit 10EUR

Za 10€ takové experimenty nestojí, ale pokud jich kupuje třeba stovky kusů, tak už se cenu řešit vyplatí.

za nejistotu, že tam pravděpodobně může být nějakej "šváb" navíc anebo jiný zadrátovaný backdoor.

Tak hlavně že výrobce RPi v Británii nikam žádný backdoor nepřidal a ostatní západní firmy taky ne.


mhi_

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #5 kdy: 18. 01. 2018, 15:15:29 »
Skoro bych se vsadil, ze na CN verzi je napsano taky "Made in UK", protoze to okopirovali 1:1 a textu zrejme ani nerozumi.

Plagiat naseho vyrobku taky udelali se soucastkami, ktere tam nebyly vubec potreba, resp. nechali tam na ne pady (a nemohli tusit proc to tak je). Dalsi pekny priklad je jak okopirovali motorku Blata i se sjetymi pneu. Mam i protipol teto situace, kdy jsem ze zvedavosti koupil "noname nuz", na obrazku to vypadalo bidne, ale cena byla asi $2. Prisel mi Smith&Wesson, ktery je pry nachlup stejny s originalem (ktery ovsem stoji okolo tisic CZK). Pritom jsem to bral jako hracku a vubec jej nesetril, az znamy co sbira noze se nad tim podivoval.

Jinak ja mam vicero echt cinskych ARM desek a kdyz clovek ozeli to, ze neni skoro zadna dokumentace (ale je alespon schema), tak funguji dobre. A proti RPi maji SATA/gbit ethernet naprimo

?

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #6 kdy: 18. 01. 2018, 15:34:52 »
Někdy je levnější výrobek z číny originál, který neprošel QA kontrolou. V zemích s drahou pracovní silou se to nevyplatí řešit či opravovat, takže to skončí v elektro odpadu. V číně někdo veme pytel s odpadem na trh a děti se o opravu postarají.

Je rovněž normální, že výroci různých komponent, třeba paměťových čipů, zmetky dál prodávají pro výrobky nižší kvality. Proč vyhazovat vadný 8GB flash čip určený do SSD, když z něj někdo může 64GB USB flashdisk. :-)


ddd

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #7 kdy: 18. 01. 2018, 15:42:08 »
Někdy je levnější výrobek z číny originál, který neprošel QA kontrolou. V zemích s drahou pracovní silou se to nevyplatí řešit či opravovat, takže to skončí v elektro odpadu. V číně někdo veme pytel s odpadem na trh a děti se o opravu postarají.

Je rovněž normální, že výroci různých komponent, třeba paměťových čipů, zmetky dál prodávají pro výrobky nižší kvality. Proč vyhazovat vadný 8GB flash čip určený do SSD, když z něj někdo může 64GB USB flashdisk. :-)

Zapomínáš, že se to týká i Intelu, AMD a spol. Proč vyhazovat osmijádro s jedním vadným jádrem, když z něj můžu udělat celkem slušné čtyřjádro, žejo...

https://www.quora.com/Why-do-Intel-and-AMD-release-so-many-different-versions-of-the-same-CPU-chip-There-must-be-over-100-different-versions-of-i7-processors

dustin

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #8 kdy: 18. 01. 2018, 15:54:36 »
RPi si distributoři RS i Element 14  oficiálně objednávají v obou zemích - je to velice časté téma k diskusím https://www.google.com/search?q=uk+raspberry+pi+rs+vs.+chinese+made+element

zijztuj

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #9 kdy: 18. 01. 2018, 15:56:12 »
U nas na SR to stoji v jednom obchode 37€. Toych 7€ mi problem nerobi, len ci to nebude ta cinska verzia, tiez to mohli nakupit prave takto a teraz to predavaju za drahsie

Ze rozdiel 7€, tu je nieco za 6€ a model s 512MB RAM za 7.5€.

ddd

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #10 kdy: 18. 01. 2018, 16:21:44 »
Jinak, jestli chceš ušetřit, koukal jsi po všemožných klonech a obdobách raspberry?

Standa82

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #11 kdy: 18. 01. 2018, 16:30:38 »
Rozdil jsem zadny nepozoroval. Verze "made in china" neni zadna kopie. Je to proste verze co se vyrabi v Cine. Raspberry to ma dobre osetrene. Broadcomm ten SoC neprodava nikomu jinemu nez jim. Takze neexistuji kopie jako treba u Arduina.

?

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #12 kdy: 18. 01. 2018, 19:29:50 »
Pokud se nepletu, R-Pi používá SoC určený do set-top boxů a podobných zařízení, takže to Broadcom to určitě někomu prodává. Minimální odebrané množství, s tím související cena a dodací časy ale nepochybně kopírování komplikují. Málo kdo si může dovolit objednat statisíce, né-li miliony čipů půl roku dopředu. Než by došlo k uvedení kopie na trh, už by byla na trhu další generace originálu. K tomu by bylo ještě potřeba sourcovat paměť a další specifické komponenty.

Navíc R-Pi není klasický komerční produkt, kde by byla nějaká vysoká marže. Výrobní náklady už jsou osekané na absolutní minimum, takže zde má opět číňan docela málo prostoru ke snižování nákladů.

Číňanům se určitě spíše vyplatí prodávat doplňky jako HAT, různé moduly a podobně, kde mají více kontroly nad použitými komponenty a konečnou cenu si stanoví sami.

andrej

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #13 kdy: 18. 01. 2018, 19:40:02 »
Asi aj tak kupim od predajcu u nas. Cakat mesiac sa mi nechce. Dakujem za vyjadrenia.

sdcvds

Re:Raspberry Pi: britská verze vs. čínská
« Odpověď #14 kdy: 19. 01. 2018, 09:59:31 »
Byl by přímý odkaz na tu malinu?
Já to tam nenašel....