Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?

Petr1

Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« kdy: 07. 01. 2018, 11:43:48 »
Dobrý den,
na notebooku s Mint 18.1 mám i Win10 a předesílám nejsem zkušený uživatel.

Dvakrát se mi přihodilo, že mi linux nabootoval do Emergency Mode (EM). Naposledy včera a zkoušel jsem několikrát rebootovat,  pod adminem jsem přihlásil k té konzoli a spustil 'startx' - system jakoby fungoval, ale po rebootu zase do EM.
Snažil jsem se něčeho chytnout v hlášením ve /var/log , ale nic jsem (asi pochopitelně) nenašel. Jediného čeho jsem si na konzoli všimnul, byla zmínka že oddíl s Windows je snad v hibernaci (mám v /etc/fstab nastaveno automatické připojování :: /dev/sda2     /mnt/windows     ntfs    rw       0    0) .

A pak jsem si vzpomněl, že se mi to před časem přihodilo když jsem aktualizoval Windows. Ty mají tu krásnou vlastnost, že někdy v průběhu aktualizace rebootují a já mám defaultně nastaven boot do linuxu. A tak když jsem k notebooku vrátil a viděl EM, tak jsem neúspěšně zkoušel nějak zprovoznit linux z toho EM a jelikož jsem neuspěl, tak jsem se vrátil k té aktualizaci Windows a dokončil ji. Pak jsem rebootoval a zkusil zase linux a hle, fungovalo to.

Tak jsem si doma ověřil, kdo to loupal perníček na mém notebooku a skutečně synátor si ho předtím pustil do Win chvíli si zapařil. Tak jsem rebootoval do Win a dokončil aktualizace a po rebootu linux opět naběhl.

Otázka: je to náhoda nebo skutečně Windows ovlivňují linux ? Nebo to skončí na tom připojování oddílu Windows ? Nebo co jiného by to mohlo způsobovat ?

Děkuji.



JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #1 kdy: 07. 01. 2018, 12:08:29 »
Normalne by Widle nemely ovlivnit Linux na jinem oddile. Clovek by si mezi rebooty Widli pri aktualizaci mohl pustit Linux a pak zase vlezt do Widli a aktualizace dokoncit. To, ze je odil Widli hibernovany, by nemelo zpusobit vice, nez primontovani oddily read only. Tak nejak to byvalo s XP, nic pozdejsiho jsem v dual bootu nemel.

Ale tady je rec o Widlich 10. Mozna, ze od dob XP debilita MS pokrocila o ctyri generace a derla to ted kdo vi co.

Si zahibernujte Widle a zkuste pustit Linux a uvidite, jestli se to stane znovu nebo se to deje jen pri updatu.

Jedine, co me napada, co by mohlo byt problemem, je kdybyste mel v Linuxu namontovany widlooddil jako RW, nasledne zahibernoval Linux, pustil Widle, ty zahibernoval a probudil Linux. Ten by zjistil, ze se mu pod rukama zmenil FS Widli a mohla by vypuknout nejaka panika, aby nedoslo k poskozeni FS, ktery takto byl zmenen mimo pusobnost Linuxu.

Ja se v dual bootu tomuto problemu vyhnul tim, ze jsem widlooddil z fstabu montoval jen RO a podle potreby premontoval rucne na RW, coz se moc casto nestavalo.

Ravise

  • ***
  • 113
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2018, 12:58:45 »
Je to jenom výstřel do tmy, ale nemá windows nastavený to zkriplený vypínání (https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=windows%20perform%20full%20shutdown)? Pak by mohly vznikat při mountu problémy a na nich že by to zhavarovalo?

nobody(ten pravej)

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2018, 17:33:50 »
@Ravise: tipnu si ze urcite, ta silenost je v W8-W10 zapla jako vychozi, pokud se provede restart tak se nehibernuje, pokud vypnuti tak ano...
a tohle ve spojeni se systemd, ktere pri nedostupnosti zarizeni uvedeneho v /etc/fstab hodi do emergency... (narozdil od predchozich init systemu, ktere pri nedostupnosti proste pokracovali ve startu dal s tim ze bud se system nahodil nebo ne, u datoveho disku logicky by se nahodilo...)

Petr1

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2018, 19:00:25 »
máte pravdu... při hibernovaných Win10 a nastavení připojení v /etc/fstab v režimu RW to padne do Emergency Modu, při nastaveni RO to naběhne v pořádku

děkuji všem za odpovědi


nobody(ten pravej)

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2018, 19:17:08 »
@Petr1 misto mountovani ro, doporucuju funkci hybridnehibernacnihovypinani alias FastStart vypnoit, windows bude sice atartovat o par vterin dele, ale predejdes spouste problemu s tim spojenych...
https://www.instaluj.cz/magazin/jak-vypnout-rychle-spusteni-windows-

Lol Phirae

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2018, 19:17:59 »
Raz dva tři, Lennart je 8===O

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2018, 20:31:05 »
Další možností je přidat volbu "nofail" pro NTFS partici v fstab, tím se boot přes systemd nezastaví, pokud se nepodaří takový oddíl úspěšně připojit a nemusí se kvůli toho zpátky do Windows a řešit to, ať už je problém jakýkoli (další může být třeba poškozený FS). Windowsy totiž mají ve zvyku občas ten hybridní start / hibernaci bez upozornění zase zapínat (nějaké aktualizace, obnova do nějakého bodu ap.), takže je často výhodnější nastartovat v Linuxu plně a mít možnost to řešit z něj nebo prostě mít plně nastartovaný systém, protože v emergency ty možnosti nejsou nebo nemají ten komfort...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #8 kdy: 07. 01. 2018, 22:54:19 »
Aha, systemd.... Nastesti to doma nemam, tak me nenapadlo, ze to ten rozsklebeny genius dojebal az takle.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #9 kdy: 07. 01. 2018, 23:52:37 »
Aha, systemd.... Nastesti to doma nemam, tak me nenapadlo, ze to ten rozsklebeny genius dojebal az takle.

Jj, taky se mi nelíbí, že mění výchozí chování initů...

Lol Phirae

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2018, 00:29:43 »
Další možností je přidat volbu "nofail"

Tak jasně, akorát že v normálně navrženém initu nofail byla výchozí hodnota, tak pokud někdo měl nutkavou potřebu něco nového vymyslet, tak by to při normálním uvažování/designu (tuším, že se tomu říká třeba POLA) pojmenoval například critical a přidávalo by se to v případě potřeby naopak k těm položkám, které správce považuje za tak nezbytné pro náběh systému, že radši bude trávit čas v jakési emergency konzoli, i když by to jinak třeba nebylo nutné.

LP je opravdu neštěstí...  >:( :-\

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2018, 01:19:47 »
LP je opravdu neštěstí...  >:( :-\

V tomto jsme určitě zajedno...

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #12 kdy: 08. 01. 2018, 01:31:31 »
V tomto jsme určitě zajedno...

Jak kdo. Je tu i hafo milovniku systemd, kteri to maji uz i na hajzlu.

ByCzech

  • *****
  • 1 848
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #13 kdy: 08. 01. 2018, 01:53:53 »
V tomto jsme určitě zajedno...

Jak kdo. Je tu i hafo milovniku systemd, kteri to maji uz i na hajzlu.

Já to mám, protože se mi zdá z určitých důvodů blbé jít těmi bočními cestami, které systemd nemají, ale jsem si velmi vědom jeho nevýhod a neplech co to dokáže (dobré věci netřeba zmiňovat, ty jsou samozřejmostí). A díky tomuto přístupu také vím jak spoustu věcí vyřešit nejen sobě... Je fakt, že kdyby nebyl systemd v té podobě jaké dosáhl a tak rozšířený, byl bych mnohem raději a klidně bych oželel i nějakou tu sekundu navíc při bootu z SSD, kterou jiné inity vyvažují spolehlivostí díky odladěnosti a tomu, že neprohlašují bugy jako featury ap.

nobody(ten pravej)

Re:Boot do Emeregency Mode - vliv Windows ?
« Odpověď #14 kdy: 08. 01. 2018, 02:04:33 »
[...]bych mnohem raději a klidně bych oželel i nějakou tu sekundu navíc při bootu z SSD[...]
btw: kdyz sem nepouzival sifrovani LUKS celeho disku, tak sem s Xubuntu 14.04 (tedy s upstart) z SSD na i5-2520 mel za 5-6vterin, takze sem nechapal co by systemd mel jeste zrychlovat ;)