Kniha pro učení/zlepšení angličtiny

anonymous coward

Re:Kniha pro učení/zlepšení angličtiny
« Odpověď #15 kdy: 01. 01. 2018, 22:27:10 »
Absolvoval jsem "doucovani" u znameho, ktere probihalo tak, ze mi dal knizku (nejaky mainstreamovy thriller o tridu lepsi nez Dan Brown -- to je +/- cokoli) a kazdy tyden jsem mel precist kapitolu, vypsat a najit si vsechna neznama slovicka (takze skoro vsechna) a napsat shrnuti te kapitoly, po tydnu jsme to probrali u caje. Z cetby jsem moc nemel, slovicka jsem si nezapamatoval, ale ten proces mi strasne moc dal. Nastartoval me k tomu, abych prestal byt vecnym zacatecnikem, protoze pokud u toho clovek zustane, vybuduje si nejaky cit.

Druha vec, ktera mi pomohla, ale neni pro kazdeho, je intenzivni vyuka gramatiky v male skupince. Jsem analyticky typ, za chodu si delam vetne rozbory a slovni zasobu si v hlave tridim podle mluvnickych kategorii. Asi jsem si sedl s lektorkou, kazdopadne jeji jasne definovana gramaticka pravidla jsem si zafixoval a drilem upevnil (dve veci: normalne pri chuzi samomluvou popisovat veci kolem sebe a v konverzaci reagovat, jak kdyz bicem praska, pripomelo mi to nacvit reakci v dziudzicu). S povdekem take kvituji, ze nas lektorka buzerovala za spatny duraz a intonaci (ktera je u Cechu casto hrozna)... to mlaceni do stolu na danou slabiku se mi zapsalo do pameti... Vic nez tri roky s rodilymi mluvcimi.

Treti vec, fakt to pouzivat. To je duvod, proc mi chradne nemcina. Ctu anglicky, hadam se na internetech anglicky, posloucham stream na Twitch.tv nebo prednasky anglicky.

Certifikaty bych nezatracoval. Rad bych si jednou udelal C2, protoze je na to potreba nasrotit se kupu idiomu a slovicek z oblasti, ktere me jinak nezajimaji, a tohle by me k tomu donutilo. Ted ctu knizku, ktera se z casti odehrava v pradelne, a porad busim do klavesnice, jak hledam slovni zasobu o mydlinach. Trochu to kazi zazitek z cetby... kdybych to byl byval uz znal, jako kdybych to nasel.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kniha pro učení/zlepšení angličtiny
« Odpověď #16 kdy: 01. 01. 2018, 22:39:47 »
Ztotožňuji se s názorem "mluvit mluvit a mluvit" - mám děti a vidím jak jsou schopné mluvit a používat slova aniž by tušili co znamenají. Starší už se ptá na jejich význam, ale mladší je používá ve správném spojení a přitom ani neví co znamenají.

Ve vetsich mestech je hafo cizincu, z nichz minimalne nekteri se chteji naucit cesky, aby si usnadnili zivot v jazykove pologramotne (napsano optimisticky) zemi. Cili se lze po nejakem podivat a delat vymenu. Jedna znama tohle praktikuje tvari v tvar v mandarinstine a v dalsich jazycich pres Skype. Minimalne v Praze pak jsou nejake irske hospody, kam by clovek mohl chodit s anglofony chlastat Guiness. (Pozor, Guinness is an acquired taste, clovek musi vytrvat.)

Citace
Raději než opětovné biflování gramatiky jsem chtěl jít cestou "kniha". Koupil jsem si nějakou knížku sci-fi od anglického autora a hruza. Souvětí dlouhá a slova ala Shakespeare. Chtěl bych proto knihu, a údajně jsou takové, co obsahují základnější věci než přímo kniha ala román.

Tak hlavne ne Alenku v risi divu, z toho by se clovek .... a kolikrat asi i anglofoni. Bible, jak doporucuji v nekterych uchylnych obchodech, je take blby napad, ledaze by clovek chtel umet mluvit jak debil. Ale kdyz clovek poridi ctecku, tak na Internetu se najde dost. Treba Wyndham. Rekl bych, ze anglictina v The Day of the Trifid nebo v Kraken Awakes a dalsich je celkem pristupna. Pry trose stesti lze vystourat i How I Won the War od Ryana - mimochodem to pred pred par lety vyslo v CR cesko-anglicky, mozna se to jeste nekde vali a je to dost psina. Meli to tehdy na Staromaku v knihkupectvi vedle domu U zvonu.

V

Re:Kniha pro učení/zlepšení angličtiny
« Odpověď #17 kdy: 01. 01. 2018, 23:18:07 »
Způsobů je asi více. Pokud něco umíte, měl byste hlavně vědět, k čemu to děláte, co chcete zlepšit, kdy se chcete lépe zachovat ...

Aneb lze sledovat anglofonní film s anglickými titulky. To je moje cesta. Pak ale asi i zjistíte, že občas nespisovná angličtina je něco, co asi vždy nepotřebujete. Taky je pak asi riziko, že se naučíte něco, co se nedá použít vždy. Kamarád je fellow, pel ... zatim jsem vždy slyšel jen boy.

Můžete číst, co už znáte v češtině, v originále. Kaplan má třídu stále rád ... tam jsou i anglické chyby, přistěhovalci se učí anglicky, to jsem taky dal, se slovníkem částečně.
Lze číst pohádky, jednodušší texty.

Lze se učit s dětmi doma, pokud nějaké máte. Snažit se s nimi držet krok a pozorovat, zda má jejich výuka nějaký pokrok a smysl a netočí se v bludném kruhu ...

Dá se i používat anglické verze programů, webů apod.

Hlavní je nebát se komunikovat. Myslet anglicky. Nasát to do sebe.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Kniha pro učení/zlepšení angličtiny
« Odpověď #18 kdy: 01. 01. 2018, 23:54:16 »
Myslet anglicky.

Trefil jste hlavicku na hrebik, to tu snad jeste nezaznelo. Clovek, ktery si porad vsechno v hlave preklada, se hovno nauci a nikdy nevybredne ze stadia zacatecnika.

kk

Re:Kniha pro učení/zlepšení angličtiny
« Odpověď #19 kdy: 02. 01. 2018, 08:18:31 »